Doğu’nun Güneşi Japonya’da 5 Ünlü Tapınak

0
58

Doğu'nun Güneşi Japonya'da 5 Ünlü Tapınak

Uzakdoğu kültüründe özellikle de  Japonya’da tapınakların büyük bir önemi vardır. Tapınaklar belli bir dinin ve inanışların temsili konumundadır. İmparatorların, ve tarihte önemli yeri olan  kişilerin ruhlarına saygı tapınaklarda dua ederek ve çeşitli ritüelleri yerine getirerek gerçekleştirilir.
Japonya’da yaygın iki din olan Şintoizm ve budizmin  tapınaklara yansımaları birbirinden farklılık gösterir. Şinto mabedleri  Kami adı verilen tanrılara ibadet etme yeridir. Arınma  işlemi  tapınak girişindeki çeşmelerden su kullanılarak yapılır. Budist tapınaklarında ise tütsü yakarak küllerini ileri yönlendirmenin şifalı olduğu kabul edilir.  Ayrıca Budist tapınaklarının ana salonu  tapınaktan ayrı geniş ve görkemli kapıları vardır. Şinto mabedlerinde ise farklı olarak ana salonun yanında adak salonu da bulunur.
Bir çok tapınak bulunduğu bölgenin doğal yapısıyla ve nifüsuyla birbirinden ayrılır. Kimi tapınak, kaynak suları ve doğal bir alanın ortasında olmasıyla turistlerin gözdesi olurken, diğeri ise metropolün içinde ziyaretçilerine  farklı bir dünya sunduğu için popüler olmuştur. Ama Japonya gibi bir coğrafyada yer alan  tapınakların hepsinin eşsiz ve ayrı özellikler taşıdığı aşikardır.
Bu yazımda sizle Japonya’nın farklı ve  çeşitli özellikleriyle ün salmış 5 tapınağına doğru bir geziye çıkacağız.
ilk durağımız Tokyo’nun sessiz sakini Meiji tapınağı!

Doğu'nun Güneşi Japonya'da 5 Ünlü Tapınak

Meiji tapınağı  Tokyo’daki Yoyogi parkının içinden yürüyerek ulaşılan imparator Meijiye adanan bir tapınaktır. Meiji tapınağı geleneksel Japon stili düğün törenleriyle oldukça ünlü bir mekandır.  Bu düğünlerin çoğu tapınağı ziyaret edenler tarafından büyük bir ilgiyle izlenmektedir. Tapınak ayrıca Tokyo’nun lüks mağaza ve moda caddesi olan Aoyama, Omotesando’ya ve Harajukuya da kısa bir yürüme mesafesindedir. Yaklaşık 100,000 ağacın çevrelediği Meiji tapınağı güzel yürüyüş alanlarıyla birlikte Tokyo’nun keşfetmenizi bekleyen tapınakları arasında yer almaktadır.

Doğu'nun Güneşi Japonya'da 5 Ünlü Tapınak

Gelenekselliğin kalbi  Sensoji Tapınağı ise 628 yılında kurulan Tokyo’nun en eski tapınaklarından biridir. Fakat  Sensoji’nin  ünü, yalnızca büyük ve heybetli kırmızı kapısı, gösterişli binalarından ibaret  değildir. Sensoji  sadece bir tapınak olmaktan daha fazlasına sahiptir.  Tapınak 5 katlı Pagodasıyla şehirdeki en heyecan uyandırıcı yapılardan biridir.  Aynı zamanda güzel bir mahalle hissi de arıyorsanız doğru yerdesiniz! Sensoji eski Tokyo hissini korumayı başarmıştır nadir yerlerden biridir.  Buranın bir başka bir  eşsiz özelliği de tapınağın girişinin bir pazar havasında olmasıdır. Nikamise yolu boyunca, birbirinden değişik hediyelik eşyacılara göz atabilir, ünlü sokak lezzetlerini deneyip, hediyeler alabilirsiniz. Sensoji tapınağı gün boyu binlerce ziyaretçiyi ağırlayan bir dinamiğe sahiptir. Şehre karanlık çöktüğünde de tapınağın önünden bir kez geçmeyi ihmal etmeyin.

Doğu'nun Güneşi Japonya'da 5 Ünlü Tapınak

 Kamakura Hasedera Tapınağı Nara idari bölgesinde yer alan yaygın olarak Japonya’nın en büyük ahşap imajına ev sahipliği yapan bir tapınaktır, Merhamet tanrısı Kannon 11 başlı heykeli ile ünlüdür.  9.18 metre uzunluğundaki, yaldızla kaplanmış ahşap heykel Japonya’nın en büyük ahşap heykeli olarak kabul edilir. Tapınağın ana binasından  Kannon- do salonu görülebilir. Ana salonun bitişiğinde Kannon müzesi yer alır bu küçük müzeyi gezebilmek için ek bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

Doğu'nun Güneşi Japonya'da 5 Ünlü Tapınak

Unesco’nun  1993 yılı  dünya mirasları listesinde yer alan Horyuji Tapınağı  Japonya’da budizmin ilk yayıcılarından olan Prens Shotoku tarafından 607 yılında kurulmuştur. Nara bölgesinde yer alan Horyuji tapınağı dünyadaki en eski ahşap yapı olan 32 metrelik bir ahşap pagodaya ev sahipliği yapmaktadır. Horyuji  ülkenin en eski tapınaklarından biri olmasıyla birlikte dünyanın ayakta kalmayı başarmış köklü binalarını da kendisinde toplamıştır.  Tapınağın girişi iki ana bölgeye ayrılmıştır, Batı bölgesi (Saiin Garan) ve Doğu bölgesi (Toin Garan)  Tapınak Budizmin shotoku kolunun genel merkezi konumundadır.

Doğu'nun Güneşi Japonya'da 5 Ünlü Tapınak
Kiyomizudera
‘’doğal kaynak su tapınağı’’ olarak bilinen Japonyanın  en ünlü tapınaklarından biridir.  Kyoto’da yer alan Kiyomizudera tapınağı Dünyanın yeni 7 harikasından birine aday gösterilmiştir. Kiyomizudera’nın ana salonunun arkasında yer alan Jishu türbesi aşk ve çöpçatanlık tanrısına adanmıştır. Burada kişinin  gözleri kapalı haldeyken bir başkasıyla yolunu  başarıyla bulmanın   şans getireceğine ve aşkı bulacağına inanılır.  Kiyomizudera ana salondan 13 metre yukarıya doğru uzanan ahşap sahnesiyle ünlüdür.  Bu sahne ziyaretçilerine  ilkbahar ve sonbahar aylarında renk patlaması yaşayan sayısız kiraz ve akçaağaç ağaçlarının sıralandığı bir manzara sunar. Ayrıca Kiyomizudera tüm bu romantik atmosferiyle birlikte Unesco dünya mirası listesinde kendine yer edinmeyi başarmıştır. Dahası da var. Buradan Kyoto’yu ayaklarınızın altına serilmiş panaromik görüntüsüyle izleyebilirsiniz.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 13.sayısında yayınlanmıştır. dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz