Death Note’dan Bakuman’a Serüven: Takeshi Obata

2
54

Death Note'dan Bakuman'a Serüven: Takeshi Obata

“Shinigami çizmem uygun mu? Bunu yaptığım için lanetlenmem değil mi? Bu mangayı korkuyla ve titreyerek çizdim.”

-Takeshi Obata

 

Takeshi Obata, 11 Şubat 1696 Niigata doğumlu ve Death Note ile iyi tanınan bir manga sanatçısı.

Takeshi Obata genellikle yazar ile birlikte işbirliği halinde çalışıyor. Obata aynı zamanda Yuusuke Murata (Eyeshield 21), Kentaro Yabuki (Black Cat) ve Nobuhiro Watsuki (Rurouini Kenshin) gibi isimlere ve birçok mangakaya akıl hocalığı yapmıştır.

Death Note'dan Bakuman'a Serüven: Takeshi Obata

Obata, ilk kez 1985 yılında one shot mangası 500 Konen no Kaiwa ile Tezuka Ödülleri’ni kazandığında farkedilmişti.Sonrasında Weekly Shōnen Jump’a katılan Obata, 1989’da ilk ana serisi Cyborg Jii-chan G’ye başlamadan önce Makoto Niwano’ya akıl hocalığı yapmıştır.Yıllar boyu bir hit yakayana kadar zorluklar yaşana Obata, diğer yazarlar ve hikayelerinde işbirliği yapmaya başlamıştır. Beraberinde Yumi Hotta ile bir takım olduğunda 1998’de Hikaru no Go serisine başladı.

Obata’nın en çok bilinen eserlerinden olan Hikaru no Go ile 2000 yılında Shogakukan Manga Ödülü’nü ve bir diğeri Death Note ile 2003 yılında Tezuka Osamy Kültürel Ödülü’nü kazanmıştır. Diğer shonen mangakaları arasında nadir görülen bir stile sahip olan Obata, sadece çizimlerindeki detaylarla değil, moda tutkusuyla da öne çıkıyor; çizdiği karakterler stil sahibi giyimde ve trend kıyafetleri giyiyor oluyor.

Death Note'dan Bakuman'a Serüven: Takeshi Obata

Şüphesiz bir çoğumuzun Death Note serisi ile hayatına dahil olan Takeshi Obata, tüm dünyayı bu seriyle büyülemiştir.

46 yaşındaki sanatçının bu zamana kadar yayımlanmış ve onu hafızalarımıza kazıyan eserleri: Cyborg Jii-chan G, Death Note, Bakuman, Hikaru no Go, All You Need Is Kill, Karakurizoshi Ayatsuri Sakon, Blue Dragon Ral Grad, Rikito Densetsu -Oni wo Tsugu Mono, Hajime, Hello Baby, Uro-oboe Ouroboros , Castlevania Judgement, Platinum End, Rakko 11-gou.

Ayrıca Aoi Bungaku serisinin 1-4 ve 7-8 episodelarının tasarımları da Takeshi Obata’ya aittir.

2 YORUMLAR

  1. adam bakumanı çizerken zaten her tarzda çizebildiğini gösteriyor hatta bence bakumanda ortaya çıkan mangalardaki çizimler bakuman karakterlerinden bile güzel çizilmiş oluyordu.. bir nevi kendi hayatlarını yorumlamışlar gibi…

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz