Dansou’dan Bir Ses: Fudanjuku

0
60

Dansou'dan Bir Ses: Fudanjuku

Yazar: Aysel Azimova

Fudanjuku (風男塾) dünya üzerinde bir sürü hayrana sahip olan ve dansou’nun en iyi örneklerinden olan jpop müzik grubu. Teichiku Entertainment İnc. adlı şirkete bağlı olan müzik grubu,24 eylül 2007 tarihinde oluşturulmuştur.Resmi çıkışlarını ise 24 eylül 2008 tarihinde ‘Otokozaka’ adlı tekli ile yapmışlardır.

Grubun 2006 ağustosunda oluşturulmuş bir kardeş grubu da vardı.2011 yılında dağılan kardeş grup Nakano Fujo Sisters,Fudanjuku üyelerinin tatlı kızlar olarak performans sergiledikleri kardeş gruplarıydı.

Grup bir çok jpop grubu gibi mezuniyet ve jenerasyon sistemi ile müzik yapıyor.Üyeler ayrılıyor ve yerine yenileri geliyor.

Komedyen ve şarkıcı Naoki Hanawa (bilinen adıyla Hanawa Jajii ve ya Hanawa) tarafından keşfedilen ve oluşturulan grubun ilk jenerasyonu 5 kişiden oluşuyordu.Grubun şu an eski üyelerle birlikte yedi jenerasyonu vardır.

Fudanjuku gravure(fotobook,DVD çıkaran,dergilerde çıkan kadın japon modellerine verilen ad) modellerden oluşuyor.

Grup,otaku ve fujoshi kültürü ile ilgilidir.Grubun adı  ‘cram school for rotten boys’ yani ‘fujoshi çocuklar için acemi okul’ anlamına gelmektedir.Grup üyelerinin her birinin grupta bir rolü,temsil ettiği bir otaku vardır.

Dansou'dan Bir Ses: Fudanjuku

Grubun adı için kanji,2011 yılında lider Yousuke’nin ayrılışından sonra Kuseotokoju(腐男塾)’dan Kazeotokoju(風男塾)’ya değiştirilmiştir.

Grubun çıkardığı tekliler Oricon Chart’da yüksek sıralara çıkmıştır.Grubun teklilerinden Be Hero ve Akashi Soulmate Oricon Chart’da 2. Sıraya kadar yükselmiştir.Grup ayrıca bütün Japonyada defalarca konserler vermiş,Çin’e ve Tayvan’a da gitmişlerdir.Grup Ginga E Kickoff adlı anime için ve Ginga E Kickoff’un ikinci sezonu Victory Kickoff için ending yapmıştır.(Ame Tokidoki Hare Nochi Niji ve Jinsei Wahaha!)

Fudanjuku’nun Arina Tenemura tarafından yazılmış ‘Fudanjuku Monogatari’ adlı mangası da vardır.

Grubun ‘Next Generation Audition’da 5,000 katılımcı arasından seçtiği yedi üyeden oluşturduğu The Hoopers adlı bir kardeş grubu var.AXELL adlı başka bir dansou grubun da kurulmasında katkıları az değil.2015 yılında AXELL üyesi Cecil de The Hoopers’a katılmıştır.The Hoopers sonradan kendi alt grubu olan Little Hoop’u kurmuştur.

Dansou'dan Bir Ses: Fudanjuku

Fudanjuku’nun ilk alt grubu W Prince,5 temmuzda çıkış teklileri ‘Mou Kimi İgai’ ile çıkış yapacak.Grup Fudanjuku üyeleri Seto Kouki ve Aiba Kensui’den oluşuyor.

Grubun en yeni teklisi ‘Akashi Soulmate’ adıyla 18 ocakta piyasaya sürüldü.Grup önümüzdeki sonbahar 10. yılını kutlayacak.Eylül ayında BEST ALBUM çıkaracaklarını açıkladılar.Albüm 27 eylülde hayranlarıyla buluşacak.

Fudanjuku Showroom adlı platformanda canlı yayın yapan gruplardan biridir.Aynı zamanda Fudanjuku.net adlı ayrı bir canlı yayın programları da vardır.Fudanjuku Showroom’un düzenlediği yarışmada iki kez en iyi Showroom idolü ödülünü kazanmıştır.

Fudanjuku hayranlarına Fuou deniyor. Türkiye’de de hayranlar var ve ben bunlardan biriyim.

Fudanjuku şu an altı üyeden oluşuyor. 9 eski üyesi var.

 

*Bu yazı SONATA dergisinin 8.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz