DANSOU Nedir? Ne Değildir? I Dansou Akımı

0
58

DANSOU Nedir? Ne Değildir? I Dansou Akımı

Japonya’da popüler olan DANSOU hakkında ne biliyorsunuz?

Dansou kızların erkek gibi giyinmesi ve erkek gibi davranması.Akımın ana vatanı Japonya olsa da,dünyada da bu aksiyona katılanlar az değil.Yabancıların ‘crossdressing’ olarak adlandırdığı akım,özellikle otakular arasında,son yıllarda oldukça popüler hale geldi. Japonya’nın içinde,Tokyo’da dansou’yu öğrenmenin bir çok yolu var,ama Japonya dışından da bu akım hakkında öğrenebilir ve dansounun keyfini çıkarabilirsiniz.

Öncelikle, dansounun kelime anlamına bakalım:

Dansou (男装) kadınların (josei 女性) ve cinsiyette tarafsız kişilerin (chuusei 中性) içinde olduğu aksiyon.

‘Dan’ (男) kelime anlamıyla ‘erkek’, ‘sou’ (装) ise ‘gizlemek,değiştirmek/taklit etmek’ demek.Yani dansou kelime anlamıyla ‘erkekleri taklit etmek’ demek.

Daha da basitleştirirsek, dansou erkek modasını seven insanlar için bir giyim tarzıdır. Dikkat edin, dansou ile tomboy aynı şey değildir. Ayrıca, dansou bir stil de değildir,bir aksiyondur.

Dansou sadece kızların erkek gibi giyinmesi değil, aynı zamanda erkek gibi davranmasını da içine alır.Yani, dansou tarzını uygulayanlar,aynı zamanda erkek gibi davranıyor ve tavırları da erkeksidir.Görünüşlerinin yanında aynı zamanda hareketleri de erkeksi olduğu için,bazı insanlar bu akıma katılanlara ‘erkeklerden daha erkeksiler’ diye yorum yapıyor.

Dansou, daha çok Japon sokak modasında görülüyor.Eğer Japon sokak modasına bir göz atarsak,seçebileceğiniz bir sürü farklı dansou stili var. İşte bunlardan bazıları:

  • Gyaruo
  • Oniisan (Büyük abi)
  • Shouta (Küçük abi, kelime anlamıyla genç adam)
  • Visual-kei (VK)
  • Host-kei
  • Ouji-kei (Prens stili)
  • Yankee/Delinquent (suçlu stili)
  • Kirei-me
  • Idol-kei
  • Mode-Kei

DANSOU Nedir? Ne Değildir? I Dansou Akımı DANSOU Nedir? Ne Değildir? I Dansou Akımı

Japon dergilerinde bir çok dansou modeller görebilirsiniz. Bunlardan en popüleri KERA! dergisinin modellerinden Akira’dır. Japonyanın ikemenlerinden (güzel görünen erkek) biri de o. Akira erkek giyim modasını seviyor ve etek giymekten hoşlanmıyor,fakat o fiziksel olarak ve duygusal olarak bir kadın. Bu da onu bir dansou joshi (crossdressing female) yapıyor.

Bunun yanı sıra,aynı zamanda dansou cafeler ve barlar da bulunuyor.Bu mekanlar erkek gibi giyinmiş ve erkek gibi davranan kızlardan oluşuyor. Ziyaretçileri de az değil. Bunlardan bazıları Prince,Queen Dolce, Makotozakaya,Club Mistral, W’ Collection, Vipera Cafe ve başkaları.

Dansou akımına katılan cosplayerlar da az değil.Bunlardan biri de popüler cosplayer Reika. Bazı insanlar bunu iş için, bazı insanlar cosplay yaparken,bazı insanlar da sırf sevdiklerinden hayat tarzları haline getiriyor ve buna para harcıyor.

Dünyada bu akımı seven bir sürü insan var ve ben de bunlardan biriyim. Peki,Japonyanın müziğinde dansou nasıl bir yerde?

Jpop’un dansou müzik grupları,belki de dansounun sevilmesinin en büyük sebeplerinden biri. Erkek gibi giyinmiş,erkek gibi davranan kızlardan oluşan ve şarkılar çıkarıp performanslar sergileyen dansou müzik grupları var.Bunlardan en popüleri Japonya’nın ilk dansou müzik grubu Fudanjuku.

Yazar: Aysel Azimova

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz