Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-II

0
137

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-II

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri yazısının ikinci bölümü ile karşınızdayız.

4) Mirai no Mirai-Mirai of the Future/Hosoda Mamoru (2018):

Küçük bir çocuğun yeni doğan kardeşini kabullenme, kıskançlık gibi yeni duyguları öğrenme sürecini fantastik bir şekilde işleyen bir yapım. Küçük Kun’un sevgi dolu yaşamı, kardeşi Mirai’nin eve gelişi ile tepetaklak olur. Ebeveynlerinin tüm ilgisi, sevgisi kardeşinin üstüne kayar ve bu durum onu saldırganlaştırır. İçine düştüğü bu öfke ve kıskançlık çukurundan ise onu, geleceğin Mirai’si, köpeği Yukko ve geçmişten ya da gelecekten gelen aile üyeleri kurtarır. Her yaşanan krizde biri Kun’u ziyeret eder. Yaşananların Kun’un hayalgücü mü yoksa gerçek mi olduğu ise yönetmen tarafından belirsiz bırakılır. Yönetmen Mamoru’nun izlediğim ikinci filmi. Daha önce “Bakemono no Ko” adlı filmi de izlemiştim ve onu da çok beğenmiştim. Diğer iki filmini de en yakın zamanda izleyeceğim. Bu filmi ve yönetmeni de hem anime hem de sinema severlere öneririm.

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-II

5) Ookami Kodomo no Ame to Yuki-Wolf Children/Hasoda Mamoru (2012):

Aynı yönetmenden bir başka başarılı film daha. “Bakemono no Ko” ve “Mirai no Mirai” filmlerinden sonra bu filmini de beğendim. Bu filmde de yine fantastik öğeler ile zenginleştirilmiş bir hikaye sunuyor bize yönetmen. Şekil değiştiren varlıklar, Japon Mitolojisi’nde önemli bir yere sahiptir ve filmde de bu varlıklardan bir tür olan kurtları görüyoruz. İsmini hiç öğrenemediğimiz bir kurt baba ve Hana isimli bir insan anneden olan Ame ve Yuki isimli iki kurt çocuğun büyüme ve benliklerini bulma hikayesi. Yönetmen, filmde, iki kardeş üzerinden bize bir doğa-medeniyet çatışması sunuyor; ya da şöyle okuyabiliriz, bir geleneksel (doğa) ve modern (medeniyet) çatışması. Geleneksel Japonya, doğa ile uyum içindedir ancak Modern Japonya, doğayı inciten, ona efendi olmaya çalışan bir kültürdür. Çocuklar, bu çatışma içinde, asıl benliklerinin ne olduğuna karar vermek zorundadırlar; kurt mu yoksa insan mı? Daha fazla konuşmaya gerek yok. Ben filmi gerçekten beğendim ve herkese de öneririrm. Hatta yönetmenin ismini verdiğim üç filmini de tavsiye ederim. Sadece anime severlere değil; tüm sinema severlere.

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-II

6)  Tezuka Osamu no Buddha: Akai Sabaku yo! Utsukushiku-BUDDHA/Morishita Kouzou (2011):

Manga ve animenin gelişimindeki en önemli isimlerden birisi olan Osamu Tezuka’nın mangasından uyarlanan bir film. Japonya’da da çok önemli bir din olan Budizm’in başlangıcına yönelik bir hikaye. Film, ilk Buda olan Siddhartha’nın hayatının ilk aşamasını, yani Buda olmadan öncesini merkeze alıyor ve Siddhartha’yı bu yola iten nedenleri ortaya koymaya çalışıyor. Mangayı okumadığım için net bir şey söylemek zor ancak bana göre filmin çok zayıf bir yönü var. Anime, başından itibaren bize güçlü karakterler sunuyor ancak süre biterken karakterlerin çoğunluğunun hikayesi bir sonuca bağlanmıyor ve film bu yönüyle açık uçlu bitiyor. Tatta gibi oldukça fantastik bir karakterin bu filmde bulunma amacı neydi, Siddhartha ile nasıl bir ilişkisi olacak? Bu sorular cevapsız kalıyor ve daha birçok soru da aynı şekilde. Yine de bilgi verici yönü olan bir film izlemek faydalı oldu ve Tezuka’nın iri göz çizim tekniğini bu filmde de görmeye devam etmek garip bir his uyandırdı. Film karakterleri, 2011 yapımı bir film için Tezuka sebebiyle çok 60’lar şeklinde kalmışlardı. Çok uzatmadan; fena film değil, izlenir.

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-II

7) Kaijuu no Kodomo-Children of the Sea/Ayumu Watanabe (2019):

Film yapma sürecinde animasyonun verdiği özgürlüğe bir kere daha hayran olmamak elde değil. Film, ergenlik döneminin başlarındaki Ruka adlı bir kızın, yaz tatilinde, denizden gelen Sora ve Umi adlı iki çocukla, iki tanrısal varlıkla yaşadıklarını anlatıyor. İnsan ve evren ilişkisini sorgulayan film uzay-zaman akışlarının yaşandığı sahnelerdeki efektlerinin büyüleyiciliği ve kocaman gözlerle çizilmiş karakterleriyle kendini izletmesini başarıyor. Ayrıca film, başından sonuna kadar tanıttığı birçok deniz canlısıyla birlikte öğretici, bilgi verici bir misyon da üstleniyor. İzleyenin pişman olmayacağı ve üzerine daha da konuşulabilecek bir film.

Bahsi geçen yedi film ile ilgili kendi bireysel görüşlerim bu şekildeydi. Filmlerin bazılarını çok beğendim, bazılarını az ama yinede hiçbirine tamamen kötü diyemem. Hatta “Hosada Mamoru”nun bu listede bahsettiğim üç filmini; yani “Bakemono no Ko”, “Mirai no Mirai” ve “Ookami Kodomo no Ame to Yuki” adlı yapımları, istisnasız her sinema severe şiddetle tavsiye ederim. İzleyin pişman olmayacaksınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz