Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-I

0
124

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-I

Malum, “Covid-19” ya da daha çok kullanılan adıyla “Corona/Korona” virüsünün sebep olduğu salgından dolayı bugünlerde, büyük birçoğumuz evlere hapsoldu ve vaktimizin çoğu dört duvar arasında geçiyor. Bu yeni yaşam şeklinin kimi anlarında ise zaman geçmez bir hal alabilmekte maalesef. Hal böyle olunca, vaktimizi geçirebilmek ve kendimizi meşgul tutabilmek amacıyla yine bir çoğumuz sinemaya tutunduk; bol bol film izliyor, sinema kültürümüzü geliştiriyoruz. Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri bu yazıda.

İşte bu yazı o çılgın sinema severler için. Yazı içerisinde sunacağım 7 film var ve bu filmler hem sinema hem de anime severleri aynı kümede buluşturacak olan projelerdir diyebilirim; yani en azından bazılarının bunu başaracak gücü olduğuna inanıyorum. Bu örnek filmler, hem animeye yeterince değer vermeyen ve “live-action” yani gerçek oyunculu projeleri önceliğe koyan sinema severlerin hem de anime izleyen ancak bunu sadece seriler ile sınırlı tutan anime severlerin “Japon Animasyon Sineması”na bakışını değiştirebilecek  kalitede yapımlardır.

Aşağıda filmler ile ilgili yer alan açıklamalar, benim bu yapımları izledikten hemen sonra onlar ile ilgili tuttuğum notlardır ve bireysel düşüncelerdir. Bazılarını fazla övmüş ve bazılarına ise hak ettiği değeri verememiş olabilirim ama şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim. Umarım bu filmleri siz de izler ve her birini seversiniz. Belki siz benim daha az sevdiklerimde bile çok sevilecek şeyler bulursunuz.

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-I

1) Bokemono no Ko-The Boy and The Beast/Mamoru Hosoda (2015):

Uzun zamandır anime olarak TV dizilerini izliyordum ama işin sinema kısmının da oldukça iyi olduğunu unutmuşum dürüst olmak gerekirse. Genel olarak uzun soluklu serüvenleri seviyorum animelerde ama başarılı sinema filmleri, iki saatlik bir süre içinde de çok güzel bir hikaye sunabiliyorlar; bu filmde onlardan birisi. Bir yandan canavarlar dünyası gibi fantastik öğeleri işin içine katarak albenisini arttırırken, diğer yandan da oldukça güzel eleştiriler sunuyor. Örneğin Japon eğitim sistemindeki olumsuzluklar ve öğrencilerin baskı altında kalması; diğer taraftan, Japon aile sistemindeki değişim ve belki de çöküş. Ayrıca II. Dünya Savaşı sonrasında oluşan ve etkilerinin halen devam ettiği anlaşılan otorite/baba  figürü eksikliği gibi. Ancak bunları göze sokarak değil, arka planda hafif dokunuşlar ile yapıyor.  Ayrıca film Japon mitolojisi ile de kendine bir temel oluşturuyor. Güzel bir baba-oğul ilişkisi  izlemek isteyen ve anime seven herkese öneririm bu filmi.

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-I

2) Black Fox/Keisuke Shinohara-Kazuya Nomura (2019):

Aksiyonlu başlayan ancak sonrasında ritmini kaybeden bir film. Bir buçuk saate sığdırmak için hikayenin bazı kısımları çok aceleye gelmiş bana göre. Ana karakter Lily’nin büyümesi ve Brad ve Lauren adlı kötü karakterlerin motivasyonları konusu daha derinlemesine sunulabilirdi. İkilinin Allen (Lily’nin babası) ile olan geçmişleri sadece diyaloglar üzerinden veriliyor ve bize sadece sonuç gösteriliyor. Filmin sonu da açık uçlu bırakılıyor. Devam filmi gelecek gibi.

Filmin beğendiğim tarafı ise; çatışmayı çok iyi kurmaları. Modern ve geleneksel arasındaki çatışma Lily’nin babası (bilim insanı) ve dedesi (ninja) üzerinden çok net bir şekilde ortaya konulup, filmin sonunda da Lily (Teknolojik ninja) karakteri üzerinden bu çatışmaya yine çok güzel bir çözüm sunuluyor; geleneğe sahip çıkıp, modernleşmeyi de kabullenmek. Aslında filmin bu çatışması Meiji dönemindeki modernleşme hareketlerinden beri Japon toplumunda var olan temel bir çatışma ve film bu çatışmaya kendince güzel bir cevap buluyor. Çatışmayı beğenmekle birlikte filmi genel olarak çok beğenmedim. Kimseye illa izleyin diye bir öneride bulunmam. Ortalama bir filmdi.

Covid19 Karantina Günlerinde İzlenebilecek Anime Filmleri-I

3) Hoshi wo Ou Kodomo-Children Who Chase Lost Voices/Makato Shinkai (2011):

“Makato Shinkai” denildiği zaman herkesin aklına ilk önce “Kimi no Na wa” filmi gelir ancak yönetmene ait olan bu film de oldukça başarılı bir yapım. Küçük bir kızın gözünden, özelde Japon Mitolojisi’ne, temelde ise antik mitolojilere bir bakış sunuluyor. Yeraltı dünyası teması/miti üzerinden mitolojik tanrıların dünyadan nasıl yok olduğu sorusuna bir cevap sunmaya çalışılıyor bu film. Bunu yaparken Japon Mitolojisi’nin temellerine iniliyor ve mitolojiye güncel bir yorum da katılıyor.

Diğer yandan, kapalı Japon toplumu (geleneksellik) ve modernleşme çatışmasına dolaylı yoldan bir gönderme yapılıyor filmde. Yeryüzü sakinleri, sürekli olarak yeraltı dünyasına yani filmdeki adıyla Agartha’ya saldırıda bulunuyor ve dışa kapalı Agartha toplumunun kültürünü yok olmanın eşiğine getiriyorlar. Filme, temelde bir modernleşen Japonya eleştirisi demek yanlış olmaz sanırım. Baba (otorite) eksikliği, annenin (kadının) yoğun iş hayatına atılması ve aile yapısının çöküşü, yalnızlaşan/ötekileşen gençlik (ana karakter Asuna) gibi örnekler film içerisinde net olarak göze çarpıyor. Ancak en güçlü örnek Feodal ya da Eski ya da Geleneksel Japonyayı andıran ve hatta kopyası olan Agartha yani ölüler diyarıdır. Modern öncesi dönemde Japonya’nın kamiler diyarı olduğuna inanılırdı ve film içerisinde kamilerin Agartha içinde adeta cirit attığını görüyoruz. “İzanagi-İzanami” miti de film içerisinde adeta güncellenmiş oluyor. Hem gerçek hem de fantastik bir hikaye izlemek istiyorsanız bu filme bakın derim. Ben çok beğendim.

*Listenin devamı bir sonraki yazıda!

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz