Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

0
103

“Bazı balıklar hapsedilmemelidir, çünkü onlar gökyüzüne aittir.”

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

“Biz kimiz,
nereden geldik,
ve nereye gidiyoruz?
Bu sorular hiç kimsenin umurunda değil.
Her gün insanlar işe gider,
birbirlerine gülümser,
tartışır,
alışveriş yapar,
karınlarını doyurur,
ve uyurlar.”

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Yukarıdaki gibi,özün ne olduğu ve hayata neden geldiğimize dair sorgulamalarla başlar anime. Daha ilk saniyesinden bellidir, size unutamayacağınız bir masal anlatılacaktır. Masal buya, anlatıcımız da 117 yaşındadır.

Da Yu Hai Tang,Japon yapımı dışında kalan animelere ön yargıyı yerle bir etmek için yaratılmış animelerden biri adeta. Xuan Liang ve Chun Zhang’in birlikte yönetttikleri anime filmin hikayesi ve senaryosu yönetmenlerden Xuan Liang’a ait. Anime; ÇinliB&T ile Güney Koreli Studio Mir’in ortak yapımı. Studio Mir’in Avatar: The Last Airbender ve Avatar: The Legend of Korra anime dizilerindeki yapım şirketlerinden biri olduğunu da belirtmekte fayda var. Zaten animasyon dinamizminden dolayı bir benzerlik bulmak mümkün.

1- Kızıl Ruhun Yaratıcısı ve Koruyucusu;Göklerin ve Denizlerin Mavisidir

Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, ikibinli yılların en güzel renklendirilmiş filmlerinden biriyle karşı karşıyasınız. Ağırlıklı kırmızı renk paletinin hakim olduğu filmde kırmızıların yeşille, maviyle, turuncuyla, griyle, beyazlaiç içe geçişi ve animasyon ekibinin bu kaynaşmaları yer yer homojen yer yer heterojen bir anlatımla sunmaları o renklerden biri de sizmişsiniz gibi hissetmenize neden oluyor. Efsanevi sayılan kadim zamanlarda geçen hikayeninilk saniyesinden son saniyesine kadar bu renklendirme disiplinine uyulduğundan ortaya bir animeden çok bir sanat filmi çıkmış. Film için, ekibin 12 yılını verdiğini düşünecek olursak “sanat filmi” diye nitelendirmek hatalı olmaz.
Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Çizilen fantastik karakterler Çin mitolojisinin zenginliğini gözler önüne sererken, manzaralar, arka planlar müzede karşılabileceğiniz eşsiz bir güzelliği de beraberinde getiriyor. Bu eşsiz güzellik karşısında dil tutuluyor, müzik de eklenince boğaz düğümleniyor.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Çizim, renklendirme ve animasyon ekibi işe başladıkları ilk günden bir “şahaser” yaratacaklarının bilincinde hareket etmişler gibi görünüyor. Birkaç “eh” dedirtecek CGI sahnesi dışında bu kadar iyi animasyona sahip çok az yapım karşınıza çıkacaktır. Sırf destansı görüntülerinden dolayı bile tekrar tekrar iznenebilecek nadir yapımlardan biri Da Yu Hai Tang.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang
Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Bazı kesimlerce Ghibli fantastik dünyasına yakın da görülür, doğrudur da.

2- Evrimle Başlayan Masal, Masalla Devam Eden Hikaye

Yürümeyi, 370 milyon yıl önce balıklardan öğrendiğimiz teorisini batı dünyası henüz birkaç yıl önce ilk kez işitti. Buna karşın modernizmle daha geç tanışan uzak doğu dünyası doğayla, doğanın içindeki gerçek ve mistik güçle var olduğu ilk andan beri denge içerisinde yaşadı. Bedenlerinin içinde taşıkları ruhların, doğanın doğurduğu diğer ruhlarla, canlılarla bütünleşmesi ve iki dünya arasında denge kurması onlar için yürümek kadar olağandı. Bu olağanlık da pek tabi hikaye anlatımlarına yansıdı. Doğu ülkelerindeki insanlar bizden farklı olarak atalarından bu manevi hikayeleri de devraldılar, bu nedenledir ki doğu yapımı “doğaüstü” bir hikaye izlediğimizde fantastik olduğunu bilsek de sanki gerçekten yaşanmış ya da yaşanması mümkünmüş gibi hissederiz. Tüm dünya batının etkisiyle savrulurken umarım doğu, bu hikayelerini ve inanışlarını asla yitirmez.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

İşte bu hikaye de, 4.5 milyar yıl önce bu gezegende sudan ve insan evlatlarının ruhları olan birkaç büyük balıktan başka bir şeyin olmadığı efsanevi bir dönemde başlıyor. İnsanlar o tarihten bu yana nereden geldiklerini unutmamış vegeldikleri yerle aralarında doğal bir bağ oluşmuş, yaşamla kutsanmışlardır. İnsanlar suyun üstünde yaşamlarını sürdürürken doğa kanunlarının ve insan ruhlarının koruyucusu olan “diğerleri” de suyun altında yaşamaktadır; onlar ne tanrı ne de insandırlar.Suyun yüzeyinde yaşayan insanlar tarafından görülebilen varlıklar değildirler.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Onların evlerinin gökyüzü, insan dünyasının denizlerine bağlıdır ve denizlerin kapısı,deneyimli büyücülerin sadece ergenlik ayininde açtığı “girdaplar” sayesinde açılır.
Hikaye; insan varlığını önce ruh, sonra balık ve nihayetinde etten kemikten insan olarak baz alır ve bu döngü kendi içerisinde reenkarnelerle tekrar eder. Evrimsel masal ilerledikçe “aşk” ve “vicdan” hikayesine ustaca evrilir.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Neden var olduğumuzu bulana kadar dünyaya tekrar tekrar geleceğimiz inanışı anime filmin neredeyse merkezinde. Yaşam ve reenkarnasyonun iyi planlanmış bir hikayeyle aktarılması yapımı masalsılaştırıyor ve böyle bir masala kolayca tesadüf edemeyeceğimiz de bir gerçek.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Görselliği kadar hikayesinin de güçlü ve eşsiz oluşu bazı izleyiciler için bazı zorlukları da beraberinde getirebilir. Festival film kültürüne uzak olan izleyici kitlesi filmin kurgusunda eksikler olduğunu düşünebilir, lakin herhangi bir eksiklik bulunmamaktadır. “Olay ne zaman bir yere varacak” aceleciliği yeni nesil izleyicinin en büyük lanetidir, bu hikayede olaylar akması gerektiği düzende ve hızda akmaktadır. Aksi takdirde bu yoğun görselliği ve hikayeyi başka türlü sindirebilmek mümkün değildir, bunu yapabilmenin tek yolu yavaş ve sağlam adımlarla ilerlemektir.

3- Aşk Vicdan Sahibi Şefkatli Bir Kalpte Güzel
“En son ne zaman vicdan sahibi şefkatli bir kalbe aşık oldunuz” sorusuyla karşılaştığınızda vicdan, şefkat ya da aşk kelimelerinden birisi size,Kaf Dağı kadar uzak geliyorsa ve aslında kendi kalbinize daha da uzaksanız bu animeyi özellikle izleyin!
Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai TangÇin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

İlk görüşte aşık olan Chun’un kendi dünyasına döneceği gün, aşık olduğu adamı bir trajediye karıştırması ve karşılığında ömrünün yarısını düşünmeden vermesi beraberinde bazı felaketleri de getirecektir. Olanlar, olabileceklerin dengesini bozmuştur, doğa kanunlarının koruyucusu olarak bu dengeyi bozmak daha büyük sonuçları da beraberinde getirecektir. Chun, bu sonuçlarla yüzyüze kaldığında ve tüm otorite onu karşısına alıp yok saydığında yanında duranQiu’nun hisleri kalbinizi dört bir yandan esir alacak.

Aklın gücünden kuvvetli olan tek şeyin kalbin cesareti olduğunu izleyeceksiniz; Chun’un ve Qui’nin hislerinin gerçekliği ve bu gerçekliği bir saniye yitirmemesi yaşamın ta kendisine dönüşecektir.

Filmi biraz araştırdığınızda kadın karakter Chun’un sevilmediğini görürsünüz, bunun iki nedeni vardır; olan felaketler onun suçudur ve değişim göstermeyen tek karakter odur. Oysa Chun’u anlayabilmek için onun şu özelliğini en başta görebilmek gerekir; Chun’un duyguları, durumlara ya da kişilere göre değişemeyecek kadar güçlüdür. Kendisinin ve hislerinin bu derece farkında olan birinin kolay değişebilmesi zaten mümkün değildir, sadece neden olduğu şeyleri düzeltmekten başka elinden gelebilecek bir şeyi yoktur. O, inandığı şey için mücadele etmek zorundadır, inandığı şeyle ruhani şekilde bağlandığından artık daha cesurdur. Başka türlü bu kadar güçlü bir karakter çıkarabilmek elbette mümkün değildir.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Gelelim diğer karakterimiz Qiu’ya. Qiu aynı zamanda Kun’un isim babası ve animenin de kuşkusuz en güzel karakteri. Qiu, şefkatli bir kalp, tertemiz ve bir o kadar da tutkulu bir ruh. İlk sarhoşluğunda dağın üstüne çıkıp sarf ettiği her bir kelime onun ne kadar özel bir adam olduğunu gösterir nitelikte. Tam da bu nedenlerle Chun’la birleşmesi bizim aklımızın almayacağı kadar özel bir şekilde gerçekleşiyor. Mutsuz bir hayata sahip olmaktansa sevdiğinin mutlu olduğunu görmek onun için her şeyden daha değerli. Bu gibi adamların sadece fantastik yapımlarda karşımıza çıktığı bir gerçek ama yine de pek çok fantastik yapımda böylesine şahane biri karşımıza çıkmayacaktır. Tek pişmanlığının son akşamlarında Chun’a sarılmamak olduğu bir ruhun ne kadar özel olduğundan bashetmeye gerek bile yok aslında. Tam da bu nedenle film bittikten sonraki “özel sahneye” özellikle dikkat kesilmenizi istiyorum.

Eski zamanlarda Ta-khun diye adlandırılan ilkbaharı (Chun) ve sonbaharı (Qiu) 8000 yıl süren bir ağaç vardı.

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

4- Seslerin ve Notaların Gücü

Görüntü ekibi kadar iyi iş çıkaran bir diğer ekip de ses ve müzik ekibi. Ses tasarımcısı Kinson Tsang, sahnelerin dramatikliğini artıracak formülleri bir bir uygulamış. Kendisine Kaiba, Kidou Senkan Nadesico, Kurozuka, Shigurui ve Toki wo Kakeru Shoujo gibi leziz yapımlardan tanıdığımız besteciKiyoshiYoshida eşlik etmiş ve ortaya göze hitap ettiği doğrultuda kulağa da hitap eden bir eser çıkmış.

Ana Tema Müziği:
https://www.youtube.com/watch?v=3e2yOMrMzzU

Kapanış Tema Müziği: Seslendiren Xu Jiaying

https://www.youtube.com/watch?v=_A0UKcsYpd0

Masalsı olduğu kadar dramatik bir hikayenin peşinde sürüklenmek, bir süreliğine de olsa şefkatli bir kalbe yerleşmek isterseniz bu anime filmi kaçırmamanızı öneririm. Özellikle reenkarnasyon kültürüne ilgi duyanların daha dikkatli izlemeleri de bir diğer tavsiyem.

Da Yu Hai Tang –Big Fish & Begonia
Kategori:
Macera, dram, romantizm, doğaüstü
Yapım Yılı: 2016
Süre:1 saat 40 dakika
Stüdyo:
B&T, Studio Mir
Puanlar:
MAL 7.83, IMDB 7.3
Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Çin ve Güney Kore Ortak Yapımı Masalsı Anime: Da Yu Hai Tang

Konu:Eski bir efsanevi dünyada, ölümlü alemin doğal düzenini denetleyen ruh benzeri varlıklar bulunmaktadırve onlar “diğerleri” olarak anılmaktadır. Diğerleri olarak anılan varlıklardan biri de 16 yaşındaki Chun’dur. Ergenlik yaşına girdiğinde 7 gün boyunca diğerleriyle birlikte insan dünyasına gönderilecektir. İnsan dünyasını gördüğü ilk andan beri çok seven Chun, doğanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra döneceği gün ilk gördüğü ve etkisinden çıkamadığı insanı bir kazaya sürükler ve o kişinin ölümüne neden olur.

Ölümlü dünyadaki süresi dolup da ruhlar dünyasına geldiğinde Ruh Bekçisi ile tanışmak onun hayatını dönülemeyecek şekilde değiştirecektir.

Fragman1:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=zSLhK1RYJ7Y

Fragman2:
https://www.youtube.com/watch?v=VZtLSdBF6ek

Fragman 3:
https://www.youtube.com/watch?v=wd-GD5JLerA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz