Çayın Özgün Harmonisi: Chado

0
70

Çayın Özgün Harmonisi: Chado

Chado ile birlikte bildiğiniz çayları unutun! Chado’nun çay harmonisinin kapılarını aralayın.

Japonlarda çay seremonisi Chado ismiyle bilinmekte ve kökenleri Zen Budizmine dayanan bu seremoni geleneksel bir sanat haline gelmiştir. Kelime olarak “çaya giden yol” anlamına gelen Chado’da amaç çay yapıp içmekten çok; doğaya karışmak, onun içinde kaybolmak, bu yolla ruhu aydınlatmaktır ve doğallığın yanı sıra sükûnet, sadelik estetik ve zarafetle örülü bir arınma sürecidir.

Chado markası 2007 yılında iki genç iş adamı Barış Çekin ve Tunç Berkman tarafından kurulmuş. Chado’nun kelime anlamından yola çıkarak oluşan marka, dünyanın farklı yerlerinde yetişen çok özel ve yerel çayları tüketiciyle buluşturuyor. 8 farklı ülkeden 40 çeşit çayla öne çıkan Chado’yu Barış Çekin ile gerçekleştirdiğimiz röportajla gelin daha yakından tanıyalım:Çayın Özgün Harmonisi: Chado

Chado’nun ortaya çıkış serüveni nedir, anlatır mısınız?

Chado 2007 senesinde dünyanın farklı ülkelerinde yetişen çayları keşfetmek amacıyla ortaya çıktı. Daha sonra Japon çay kültürü başta olmak üzere farklı ülkelerin çay kültünü öğrendikçe aslında çay içeceğinin sadece çay bitkisi ve çay çeşitleri ile sınırlı olmadığını, yüzlerce yıl içinde oluşmuş ucu bucağı olmayan keyifli ve büyüleyici bir dünya olduğunu fark ettik.

Chado’nun ismini seçerken özel bir nedeniniz var mıydı? Bu ismin serüveninize nasıl bir katkısı oldu? 

Japon çayları ve seremonisinin, hem çay kültüründe hem de bizler için çok özel bir yeri var. Bu yüzden markamızı Japonca çay seremonilerini verilen isim olan Chado olarak belirledik.

Var olan çaylarınızı inceledik, oldukça cezp edici ve merak uyandırıcılar. Bu çay türlerini bir de sizden duymak istiyoruz. Ayrıca bunlar içerisinde en çok sevilenler hangileri?(Özellikle Japon çayları içerisinde) 

Japonlar’ın uzun yıllar içinde oluşmuş, özel ve kendilerine ait çay yetiştirme, işleme ve hatta içme şekilleri var. Bunlar içinde, Batı’nın son yıllarda keşfettiği Matcha çayı çok önemli bir yere ve özel bir tada sahip. Matcha çayı, bizim 10 sene önce, henüz popüler değilken, bu yolculuğa başladığımız 7 çaydan biriydi. Matcha çayının özelliği çok özel yeşil çay yapraklarının, toplanmadan önce bambu ağaçları ile yarı gölgelenmesinden kaynaklanıyor. Bu sayede çay bitkisi daha çok klorofil salgılıyor ve klorofil de bitkiye bu kuvvetli yeşil rengi ve farklı tadı sağlıyor. Ayrıca Matcha tadı normal çaylardan farklı olarak yaprak şeklinde değil, özel ve yavaş işlemler ile toz haline getirilerek elde ediliyor. Matcha çayının kendi içinde farklı kalite sınıfları var. Daha düşük kalitedekiler genellikle tatlı, çikolata, dondurma yapımında kullanılıyor. Daha üst kalitedekiler ise tek başına içilebildiği gibi Japon çay seremonilerinde de kullanılıyor.

Gene Japon çayları içinde, Hojicha, porselen kaplarda odun ateşinden kavrularak kurutulması ile öne çıkıyor. Sadece çaylar değil bunlara eşlik eden el yapımı bambu whisk gibi çayı karıştırmak için kullanılan çok özel aksesuarlar da mevcut.

Gene çok az yetişen ve özel bir çay çeşidi olan Gyokuro cinsi yeşil çay, sıcak içilebildiği gibi soğuk olarak da hazırlanabiliyor.

Çayın Özgün Harmonisi: ChadoChado olarak müşterilerinize nasıl hizmet sunuyorsunuz? 

Müşterilerimize hem Chado.com.tr internet sitemizden hem de Arnavutköy, Akmerkez Wepublic ve Topağacı’ndaki 3 farklı Teashop’umuzda ulaşıyoruz. Her mağazamızda her gün değişen günün çayı oluyor ve gelen misafirlerimize ikram ediyoruz. Bunun yanısıra çaya meraklı misafirlerimize 60’ın üzerindeki çayımız ile ilgili geniş bilgi veriyoruz. Belirli aralıklarla Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ile Artizan Tea Workshop’ları yapıyoruz. Birçok çay tadımının da yapıldığı bu workshop’larda hem biz hem katılımcılar çok keyif alıyor. Son olarak da bir abonelik modelimiz var; müşterilerimiz aylık 24,90 tl’ye abone olarak, her ay farklı ülkelerin 3 çayını tatma fırsatı buluyorlar.

Şahsi olarak Japon kültürüne özel bir ilginiz bulunuyor mu?(Bulunuyorsa sizin için bu ilgi nasıl başladı?) 

Japon kültürünü çok özgün buluyorum. Sanırım uzun yıllar izole kalmasının şu anda sahip oldukları farklı ve özel kültürde büyük payı var. Kültürlerinden geniş yeri olan, sakinlik, saygı gibi temalar Chado çay seremonilerinde de karşımıza çıkıyor. Bu seremonileri özetleyen 4 temel öğe var; Harmoni, Saygı, Sessizlik ve Saflık.

Chado olarak kültürel etkinliklere ve projelere destek veriyor musunuz? 

Mart ayı içinde Jetro (Japon Dış Ticaret Teşkilatı) ve MSA ile ortaklaşa Japon çaylarını ve tatlarını tanıtan bir ortak etkinlik yaptık. Geçtiğimiz yıl Tasty Cinema adında bir oluşumla, seçilen özel filmle eşleşen çaylar belirleyerek film sırasında çay tadımı yaptık. Önümüzdeki dönemde farklı etkinliklere daha çok ağırlık vermeyi hedefliyoruz.

İnternet sitemizde ilgimizi çeken bir başka unsur da Birsen Canbaaz’ın Chakai tasarımları. Bu fikir ortaya nasıl çıktı ve ne şekilde ilerledi? 

Marka olarak sanatçılar ile ortak projeler yapmaktan çok keyif alıyoruz. Buna paralel olarak illüstratör Başak Ağaoğlu’nun çizimlerini yaptığımız İstanbul Serimiz var. Birsen Canbaz ise bizim ilk sanatçı işbirliğimiz. Birsen Canbaz Chado için çay yaprağından esinlenerek çay bardakları tasarladı.

Chakai, Japonca’da kişilerin bir araya gelerek özel fincanlarda çay tadımı yaptığı birlikteliklere verilen isim olarak yer alıyor. Bu ismin hem marka hem de tasarım ile çok iyi örtüştüğünü düşündüğümüz için bardaklara Chakai ismini verdik.Çayın Özgün Harmonisi: Chado

Son olarak Chado ile ilgili gelecek planlarınız nelerdir? Japon kültürü bazlı konuşacaksak iki ülke arasında kültürel bir köprü kurmak adına faaliyetleriniz olacak mı?/Olacaksa bunlar neler olacak? 

Önümüzdeki yıllarda Chado’yu daha çok duymaya ve yeni mağazalarını görmeye başlayacak mıyız? 

Chado olarak Japon çay kültürünü çok benimsiyoruz ve keyif alarak takip ediyoruz. Bundan sonraki dönemde çayın kültür boyutunda daha aktif olarak yer alacağız.

Bir yandan sürekli yeni projeler gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri de Nisan ayı içinde açtığımız çayın yanı sıra çiçek konseptinin de ön planda olduğu yeni bir Teashop oldu.

Barış Bey’e buradan çok teşekkür ediyoruz. Chado’yu yakından tanımak ve tanıtmak bizim için bir keyifti. Chado’nun yeni faaliyetlerini ve ürünlerini yakından takip edeceğiz.  Siz de takip etmek ve yeni çay deneyimlerinin kapılarını aralamak isterseniz chado.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 16.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz