Büyük Kutsal Kase Savaşı | Fate/Apocrypha

0
67

Büyük Kutsal Kase Savaşı | Fate/Apocrypha

Yayınlandığı günden bu yana Fate/Stay Night türünün en sevilen örneklerinden birisi oldu. Fate/Zero, Fate/Stay Night, Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works, filmler, anime serileri derken popularitesi de günden güne arttı bu serinin.

Efendim Fate serisi ile ilgili zamanında üç bölüm şeklinde şöyle bir izleme rehberi hazırlamıştım;

  1. Bölüm; Kronolojik ve hikayesel sıralama ile ilgili bilmeniz gerekenler
  2. Bölüm; Hizmetkarlar ve oyun rotaları hakkında bilgiler (fate/stay night, unlimited blade works, heaven’s feel)
  3. Bölüm; Fate / Zero neden daha iyi ve Fate serileri hangi sıra ile izlenmeli

Fakat bu yazı üzerinden baya zaman geçti ve bu yıl bir çok Fate animesi izleyeceğiz. Bir yandan Fate/Stay Night oyununun üçüncü rotasının anlatılacağı film Fate/Stay Night: Heaven’s Feel’i beklerken diğer yandan genel hikaye ile bağlantılı ama başka bir dönemi anlatan Fate/Apocrypha yayınlanmaya başladı bile.

Birçok Fate animesi gibi hafif romandan uyarlama olan Fate/Apocrypha, Fate/Stay Night ile paralel bir evrende geçen hikayeyi anlatıyor. Fate/Zero’da izlediğimiz kutsal kase savaşı Fate/Apocrypha evreninde farklı şekillenip sonuçlanmış ve günüzüdeki olaylara zemin oluşturmuş. Zaten ilk bölümde kısaca olayların nasıl bugüne geldiğini anlatmışlar. Animedeki birçok karakteri görmedik bile…

Diğer Fate animelerinden farklı olarak kısaca şöyle söyleyebilirim ki; burada iki farklı gurubumuz var. Siyah ve kırmızı olarak ayrılıyorlar ve her gurubun yedi efendisi, doğal olarak yedi efendinin toplamda yedi hizmetkarı var. Yani ikişer saber, ikişer caster, ikişer archer falan… Hal böyle olunca çok karakterli bir anime ile karşı karşıya kalıyoruz. Fakat ben ilk bölümü beğendim. Fate/Zero havasında genel konsepti anlatmaya çalışan bir giriş yapılmış. Kaldıki anime 25 bölüm olarak yayınlanacak, yani birçok karakteri daha yakından tanıyabileceğimizi düşünüyorum ben.

Büyük Kutsal Kase Savaşı | Fate/Apocrypha

 Künye bilgilerine deyinip konusunu biraz daha açalım;

Stüdyo: A-1 Pictures. Daha önce Fate/Zero ve  Fate/Stay Night: Unlimited Blade Works’ü ufatoble, Fate/Stay Night’ı ise Studio Deen hazırlamıştı.

Yönetmen: Yoshiyuki Asai. Daha önce Fairy Tail ve Zetsuen no Tempest gibi animelerin bazı bölümlerini yönetmiş ama dikkat çeken başka bir işi yok. Açıkçası yönetmenin tecrübesizliğinden korkmakla birlikte, sürprizler de olabilir diye düşünüyorum. Gözümde Fate/Zero’yu yöneten Gen Urobuchi kadar olamasa da, umarım Yoshiyuki Asai de güzel bir iş çıkarır.

Senaryo: Aynı zamanda hafif romanın da yazarı olan Yuichiro Higashide. Onun da Danganronpa 3: The End of Kibougamine Gakuen – Mirai-hen ve Gakkougurashi! senaryoları dışında başka bir işi olmamış daha önce. Hafif roman yazarının animede de senaryoya dahil olması kafamda hikaye ile ilgili soru işareti oluşturmuyor. Derli toplu bir 25 bölüm izleyeceğimizi düşünüyorum.

Müzik: Masaru Yokoyama. Shigatsu wa Kimi no Uso gibi muhteşem bir referansı olan Yokoyama bunun dışında daha önce Yamada-kun to 7-nin no Majo (TV), Plastic Memories ve Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans gibi animelerin müziklerini yapmış. Yuki Kaiura’nın Fate/Zero’da, Kenji Kawai’nin Fate/Stay Night’da yaptıkları müzikleri hala dinlerim, onlardan birisini burada duymak istemekle birlikte Masaru Yokoyama’nın Shigatsu wa Kimi no Uso’sundaki performansını dikkate alırsam, iyi müzikler dinleyeceğimizi düşünüyorum. En azından ilk bölümün sahne müziklerinin güzel olduğunu söyleyebilirim.

Seiyuu: Kadro çok büyük, malum çok karakter var ama şu kadarını söyleyebilirim ki daha önce oldukça başarılı işleri olan Sakamoto Maaya, Hanae Natsuki, Hayami Saori, Sawashiro Miyuki ve Suwabe Junichi gibi seslerine hayran olduğum birçok kişiyi barındırıyor.

Konusu: Yukarıda konuya kısaca değinmeye çalıştım ama bunu biraz daha açalım; Fuyuki’de yine bir kutsal kase savaşı söz konusudur. Fakat üçüncü kutsal kase savaşı sırasında, büyük bir büyücü Almanlar ile iş birliği yaparak kutsal kaseyi çalmıştır. Büyücü birliğinden ayrılarak Yggdmillennia adıyla farklı bir sistemi olan büyücü birliğini kuran bu kişi, büyücü birliğine savaş ilan eder. Busayede yedi efendisi olan Yggdmillennia ailesi yedi hizmetkar ile, aynı şekilde yedi efendisi olan büyücü birliği de yedi hizmetkar ile savaşa başlar. Buna da büyük kutsal kase savaşı denmektedir.

7 Kasım 2017’de Netflix‘te de yayınlanmaya başlayacak olan animenin üç tane tanıtım videosunu da sırayla iliştiriyorum şuraya, eminim izlemeye karar verip vermemenizde etkisi olacaktır videoların;

https://youtu.be/pngU8pyTxGw

https://youtu.be/ocG28UbyTco

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz