Bu Yönetmene Dikkat! Yoshiura Yasuhiro

0
49

Bu Yönetmene Dikkat! Yoshiura Yasuhiro

Anime dünyasının çok önemli yazar-yönetmenleri var. Stüdyo Ghibli yönetmenleri olan Miyazaki ve Takahata başlı başına birer tarih iken bunlara Oshii Mamoru ve Katsuhiro Otomo gibi isimleri de ekleyince animeye yeni bakış açıları getirmiş bir çok yönetmene sahip olduğumuzu anlıyoruz. Fakat bu efsane yönetmenlerin izinden giden, anime dünyasına yenilikler katan yönetmenler de yok değil. Paprika, Perfect Blue gibi izleyicisinin dünyasını farklılaştıran filmleri olan Satoshi Kon bu yönetmenlere güzel örnek olsa da onu da kanserden kaybetmemiş olmamız maalesef eski işleriyle yetinmek zorunda olduğumuz anlamına geliyor.

Öte yandan bir isim var ki işe kısa filmlerle başlamış ve kendisini şimdiden ispat etmiş. Evet Yoshiura Yasuhiro’dan bahsediyorum. 3 Nisan 1980 doğumlu olan Yoshiura Yasuhiro başarılı bir yönetmen olmasının yanı sıra iyi bir senarist ve hikaye yazarı aslında. Zaten kısa filmleri ve uzun metrajlı filmlerinin çoğunun orijinal yaratıcısı ve senaristi de kendisi. Yoshiura Yasuhiro’nun bir çok kısa filmi var ama ben burada dikkat çeken işlerinden bahsetmek istiyorum.

2002 yılında Mizu no Kotobaya’nın yönetmeni olan Yashiura Yasuhiro asıl dikkatleri 2005 yılında yazıp yönettiği Pale Cocoon filmi ile çekti. Pale Cocoon, Studio Rikka’nın ilk uzun metrajlı animesi olsa da aslında bir kısa filmdir ve OVA olarak yayınlanmıştır. Bilim kurgu ve dram türünde olan anime bir post-apokaliptik yapım olmasıyla dikkat çekmiştir. Yoshiura Yasuhiro’nun kendi düşüncelerini ve fikirlerini ilk kez bu kadar açık ve dikkat çekecek bir şekilde anlattığı film olan Pale Cocoon teknoloji üzerine de ilginç söylemleri olan bir kısa film.

Bu Yönetmene Dikkat! Yoshiura Yasuhiro

2008-2009 yılları arasında ise 15’er dakikalık 6 bölüm halinde halinde yayınlanan Eve no Jikan Yoshiura Yasuhiro’nun yazarlığını ve yönetmenliğini yaptığı yine Studio Rikka’dan çıkmış bir bilimkurgu, slice of life ve dram animesidir. Robotlar ve insanlar arasındaki etik ilişkiye odaklanan anime Yoshiura Yasuhiro’nun tam anlamıyla “bu sektörde ben de varım” dediği bir yapım olmuştur bana göre. Alt metinlerinden robotların var oluşsal sıkıntıları olan anime duygusal ve eğlenceli yapısıyla da dikkat çekmişti. Kısa bölümlerinde sevimli, bazen de duygusal hikayecikleri olan Eve no Jikan aslında Asimov’un robot hikayelerine bir güzelleme niteliğinde de düşünülebilir. 2010 ve 2012 yılları asında yayınlanan hikayesini Yoshiura Yasuhiro’nun yazdığı çizimlerini de Yuuki Oota’nın yaptığı bir de mangası olan Eve no Jikan kısaca robotlar ve onların sahipleri arasındaki ilişkiye odaklanıyor diyebiliriz. Yine de arka planda anlatılmaya çalışılan hikayenin insan robot ilişkisinin çok daha ciddi olduğunu da belirtmeliyim.

Bu Yönetmene Dikkat! Yoshiura Yasuhiro

Eve no Jikan ile kendisini ispatlayan Yoshiura Yasuhiro, 2013 yılında yazıp yönettiği ve orijinal yaratıcısı olduğu Sakasama no Patema ile daha önceki yapımlarında potansiyelinin daha yarısını bile görmediğimizi hissettirdi bana. Zira Sakasama no Patema görünenin arkasında hiç de öyle olmadığını gerçeğin her zaman çok gizli olduğunu ve merak duygusunu had safhada hissettiren bir film. Farklılıklardan doğan ortak noktaları anlatmaya çalışırken diğer yandan düzene ve düzenin olası hatalarına parmak basan Sakasama no Patema, Yosuhiro’nun da en farlı işlerinden birisi. Yerçekimindeki farklılıktan kaynaklanarak oluşmuş iki farklı dünyada yaşayan bir kız ve bir erkek çocuğunun olayları anlama ve anlamlandırma hikayesnini izlediğimiz filmde Yoshiura Yasuhiro’nun farklı düşünce yapısı da hemen hissediliyor. Zira Sakasama no Patema sadece farklılıklara değil, bunlardan kaynaklanan zorluklara karşı koymak ile ilgili de güzel şeyler söylüyor. Yoshiura Yasuhiro’nun şimdiye kadar en dikkat çeken uzun metrajlı filmi olan Sakasama no Patema, hikayesinin öncesini anlatan bir de OVA’ya sahip.

Sakasama no Patema filminden sonra Yoshiura Yasuhiro daha ne yapabilir diye düşünürken 2014 yılında Harmonie isimli kısa filmini izliyoruz. İzleyen hemen herkesde farklı duygular ve farklı çıkarımlar oluşturacağına inandığım bu kısa film öyle bir yerde bitiyor ki “keşke devamı gelse” diyorsunuz. Gerçi Yoshiura Yasuhiro’nun bir çok kısa filmi bu şekilde bitiyor ama Harmonie gerçeğin ve rüyanın öyle bir karışımı olmuş ki, bu düşünce yapısını bir saat daha izlemek isterdim ben açıkçası.

Filmlerini izlemeyenin bu farklı düşünce yapısını anlayamayacağı bir yazar yönetmen olan Yoshiura Yasuhiro ve işlerinden bahsetmeye çalıştım kısaca. Herkeste aynı etkiyi bırakmasa da izleyen herkesin farklı bir yere koyacağını düşündüğüm bu yapımların hepsi tavsiyemdir aynı zamanda.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 14. sayısında yayınlanmıştır. Diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz