Bu Neyin Savaşıydı?: Tora! Tora! Tora!

0
63

Bu Neyin Savaşıydı?: Tora! Tora! Tora!

“Mademki bütün insanlar kardeştiler, neden rüzgar ve dalgalar bu kadar rahatsız?”

Japon majestelerinin şiiri… Yani Majesteleri savaş istememektedir.

Keşke kimse savaş istemese…

 

1970 ‧ Drama film/Aksiyon Filmi ‧ 2 saat 25 dakika

Yayın tarihi: 23 Eylül 1970 (ABD)

Yönetmenler: Richard Fleischer, Kinji Fukasaku, Toshio Masuda

Film müziğinin bestecisi: Jerry Goldsmith

“7 Aralık 1941 Pazar günü sabahı Japonların saldırısına uğrayan Amerikan pasifik filosunun büyük bir bölümü yok edildi. Bu saldırı Amerika Birleşik Devletlerinin 2.Dünya Savaşına girmesine neden oldu. Bütün olaylar ve karakterler tarihi gerçekleri anlatmak üzere canlandırılmıştır.” diyerek başlıyor jeneriği…

Bu uyarı ile anlıyoruz ki bize anlatacağı çok şeyler var. Yani tarihi gerçekleri… Yani savaşı…

1.Dünya Savaşı’nda Pasifik Cephesinde hem Amerikalıların hem de Japonlar’ın bakış açısından PearlHarbor Baskınını anlatan 1970 ABD-Japon ortak yapımı savaş filmidir Tora!Tora!Tora!.

Bu Neyin Savaşıydı?: Tora! Tora! Tora!

İzlemeye başlıyorum. Karşıma yukarıda verdiğim bilgi çıkıyor. Anlıyorum ki beni savaş sahneleriyle saracak bir film. Tamam. Buraya kadar güzel. Fakat ilk sahnesinden anlıyorum ki senaryosu hem Japonların hem de Amerikalıların gözünden anlatılmak isterken uzun sahnelerle ve ağır işlenmiş. Savaş taraftarı değilimdir, hiçbir zaman olmadım ama bir an önce savaş sahnelerinin gelmesi için sabırsızlandım.

Saldırı için Tora!Tora!Tora! sözü (filme de adı verilen söz) beklenir, beklenen emir gelir ve savaş uçakları tek tek havalanmaya başlar. Savaş başlamıştır. Japonlar saldırıya geçer. Görsel efektleri çekildiği dönemine göre başarılı sayılır. Şimdiki gibi teknoloji olsa eminim filmin yönetmenleri alır,yürürdü. Yönetmenleri diyorum çünkü üç adam yönetmiş bu filmi. İkisi Japon, biri Amerikalı.

Filmin sonunu zaten bildiğimiz için merak unsuru yok. Oyuncularakarşı ne empati ne de sempati duyuyoruz..Sanki kurulmuş makine gibi gereği neyse onu yapıyor. İzleyici üzerinde hiç etki bırakmıyorlar. Filmde saldırıya kadar olan bölüm tüm detaylarıyla işlendiği için hiçbir aksiyon göremiyoruz. Bu yüzden izleyici olarak sıkılabilirsiniz. Çünkü aksiyon olan tek bölüm yaklaşık on beş dakikalık saldırı sahnesidir.

PearlHarbor saldırısını iki tarafın gözünden görmek isteyenler belgesel tadında olan bu filmi izleyebilirler.

Gelelim filmin vizyona girdikten sonraki başarısına; bütçesi 25 milyon USD olan Tora!Tora!Tora! en iyi görsel efekt Oscar ödülüne sahip.

 

 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz