Bir Yol Filmi I Adrift in Tokyo

0
58

Bir Yol Filmi I Adrift in Tokyo

Mutluluk, siz fark etmeden içinize sızar. Ama talihsizlik aniden gelir.” (Fumiya)

“Tokyo’da unutulmaz yerlerin yarısı otoparka dönüştü.” (Fukuhara)

Hukuk fakültesinde 8.yılına giren derbeder ve borç batağındaki Fumiya filmin açılış sahnesinde darmadağınık evinde eline geçen diş macununa bakar ve şöyle der: “Üç renkli bir diş macunumun olması ne işime yarayacak sanki?” Çaresizliği borçlusu Fukuhara’nın çıkagelmesiyle artar. Çorabını Fumiya’nın ağzına tıkayan ve borcunu 3 gün içinde ödemesi ihtarını çeken cevval alacaklımız Fumiya’yı daha da zor durumda bırakır. Cebinde tek kuruş olmayan Fumiya ne yapacaktır bu halde? Afgan çocuklarına yardım toplayan kız öğrencilerine bu işte ne kadar para topladıklarını soracak kadar şaşkındır. Talihinden de medet umar elbette. Bir istasyondaki kilitli dolapların olduğu bölgede yerde bir anahtar görmesiyle şansının yüzüne güldüğünü sanacaktır. Oysa çıka çıka dolaptan daruma bebekleri ve bir takma oyuncak burun çıkacaktır.

Bir Yol Filmi I Adrift in Tokyo

Uzatmalı hukuk öğrencimiz umutsuzluk içinde kıvranırken karşısına yeniden Fukuhara çıkacaktır ama bir farkla. Fukuhara şimdi daha sakin ve alttan alıyordur. Üstelik borcunu ödemesi için Fumiya’ya bir teklifi de vardır. Kendisine şehrin bir ucundan diğer ucuna Kasumigaseki semtine kadar eşlik ederse 1 milyon yen vermeyi vaad eder. Fumiya’nın bu şaşırtıcı teklif karşısında fazla şansı olmadığını ve kabul ettiğini hepimiz tahmin edebiliriz. Peki neden Fumiya’yı yanında istemektedir? Tek başına gitse olmaz mı? Fukuhara sebebi bir müddet sonra anlaşılacak gezisine sıkılmamak için bir yol arakadaşı aramaktadır. Hepsi bu. Fumiya’nın ısrarları sonrasında Fukuhara’nın işlediği bir suç yüzünden gidecekleri yerde bir karakola teslim olacağını söylemesiyle işler daha da esrarengiz bir hal alır. Peki Fukuhara nasıl bir suç işlemiştir? Neden özellikle Kasumigaseki’deki karakola teslim olmak ister? 1 milyon yeni gözden çıkarıp yanına bir yol arkadaşı neden aramaktadır ve son olarak neden yürüyerek gitmek zorundadırlar? Bir trene binseler daha iyi olmaz mı?

Bir Yol Filmi I Adrift in Tokyo

Bu birbirine zıt ikilinin tuhaf yolculuğu boyunca sırlar açığa çıkacak, karşılıklı itiraflar birbirini takip edecek, hikayeler anlatılacaktır. “aiyu”lar, “ramenler”, “kare”ler yerken sohbetler esnasında karakterlerimizin iç dünyalarına, geçmiş yaşantılarına, yaralarına ve yalanlarına tanıklık edeceğizdir. Sorunlu başlayan ve yan yana gelmesini düşünemeyeceğimiz ikilinin yol arkadaşlığı ortak noktaları gün yüzüne çıkaracak ve ikisinin de hayatında eksik olan şeyleri bize gösterecektir. Hız trenine ilk defa binen iki yetişkinin neşesinde veya mutluluktan ağladığını söyleyemediği için yediği acı sostan ağladığını söylediği sahnede görürüz bunu mesela. Bu yol filmi aynı zamanda değişen ve dönüşen Tokyo’ya da bir çeşit ağıttır aslında. Çocukluklarındaki binaları bulamamaları, hatıra dolu yerlerin kaybolup birer birer otoparka dönüşmesi geçmişin izlerini arayanlar için bir nevi hüsrandır.

Bir Yol Filmi I Adrift in Tokyo

Kimi zaman komikleşen bazen de hüzünlendiren bu filmi “yol filmi” tutkunları kaçırmamalı. Yol arkadaşlığı ve mutluluk üzerine söyleyecek sözü olan bu film kendi yolculuğu için seyircisini bekliyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz