Bir İntikam Hikayesi | 91 Days

1
53

Bir İntikam Hikayesi  |  91 Days

Sonbahar animelerini izlediğimiz şu günlerde yazdan kalma bir anime tanıtmak istiyorum sizlere. 91 Days. 2016 yaz animesi olan seri sezonunun en iyileri arasına adını yazdırmayı başarıyor. Aksiyon, tarihi ve drama özelliklerindeki anime 12 bölüm olarak yayınlandı. Durarara!!x2 serilerinin stüdyosu olan Shuka 91 Days’in de yapımcı stüdyosu olarak karşımıza çıkıyor. Haberinin duyurulduğu günden beri heyecanla beklenen serinin yönetmeni de Kimi ni Todoke’den tanıdığımız Kaburagi Hiro olmuş. Senaristi olan Kishimoto Taku’yu ise Boku dake ga Inai Machi, Gin no Saji, Magi: Sinbad no Bouken (TV) ve Haikyuu!! gibi serilerden tanıyoruz. Jenerikte ise Tokyo Ghoul jeneriğiyle dünyaca ünlenmiş bir isim çıkıyor karşımıza TK from Ling Tosite Sigure. Evet burada da başarılı bir iş çıkarmış ortaya.

Bir İntikam Hikayesi  |  91 Days

Gelelim seiyuu kadrosuna. Kısaca bahsetmem gerekirse asıl karakterimiz Angelo’yu Kondou Takashi seslendiriyor. Sekaiichi Hatsukoi’de Ritsu’yu ve Oregairu’da Hayato’yu seslendirmiş daha önce. Diğer önemli karakterimiz olan Nero’yu ise Eguchi Takuya seslendirmiş. O da Gosick’de Kazuya’yı ve Oregairu’da Hachiman’ı seslendirmiş daha önce. Kadro baya geniş aslında, ikinci rollerde Nakamura Yuuichi, Tsuda Kenjirou ve Saito Soma gibi seiyuular duyuyoruz. Ki hepsinin sağlam referansları var aslında diğer işlerine bakarsak.

Konusuna baktığımızda sağlam bir intikam hikayesi görüyoruz aslında. Angelo’nun çocukken ailesi bir çeşit mafya anlaşmazlığı yüzünden Vanetti ailesince öldürülür. Hayatını zor kurtaran Angelo kaçarak saklanır ve yıllar sonra yaşadığı kasabaya geri dönere Vanetti ailesinin içine girme şansı yakalar. Böylece Vanetti ailesindekileri öldürerek intikamını almayı planlamaktadır.

Bir İntikam Hikayesi  |  91 Days

Animenin içeriği bu kadar değil tabi. Her şeyden önce tarihi bir dönemdeyiz. 1920’ler Amerikası ve içki yasağı uygulanıyor. (Bu arada gerçekten böyle bir dönemi vardır Amerika’nın) Lawless şehrinin mafya aileleri ise içki yasağını fırsata çevirmiş durumda. Şehre kaçak içki getirip ya da kendileri üretip gelir elde ediyorlar. Aileler arası anlaşmazlıklar da çok tabi. Şehirde birkaç tane büyük mafya ailesi olunca, suikastler de kaçınılmaz oluyor haliyle. Angelo ise bu karmaşık durumu kendi çıkarına kullanmak istiyor. Çünkü Aslında o gece ailesini öldürenlerin hepsinin kimliğini bilmiyor. Biraz şans ama bolca zekasını kullanarak ailesini öldürenlerin kimliklerini tespit etmeye çalışıyor Angelo.

Bir İntikam Hikayesi  |  91 Days

91 Days tam bir mafya filmi havasında. Hatta kapak fotoğrafında gördüğünüz üzere baya baya The Godfather’a gönderme yapılmış. Ama bu sadece görsellikte kalmamış tabi, konu işleyişi de benzer nüanslar taşıyor. Zaten Angelo da sinsi hamleleriyle ve zeki manevralarıyla hemen sivriliyor izleyici gözünde. Diğer karakterler de boş değil ama Angelo’nun altı cidden baya güzel doldurulmuş. Orijinal hikaye olmasıyla da derli toplu, başı sonu belli, uzatmadan ve kabak tadı vermeden de hikaye bitirilmiş. Çizim kalitesi açısından da dikkate değer bir anime 91 Days. Mafya hikayelerini sevenlerin kesinlikle kaçırmamasını öneririm. Tanıtım videosunu da şuraya iliştiriyorum;

https://youtu.be/i6pzAFNnwco

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır. 

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz