Bir İnsan Olabilme Serüveni: “Yokai Ningen Bem”

0
56

Bir İnsan Olabilme Serüveni: "Yokai Ningen Bem"


Türü korku ve macera olan Yokai Ningen Bem’ in; 26 bölümlük anime serisi, 10 bölümlük TV dizisi ve bir live-action yapımı bulunmakta.


Öncelikle anime serisinden başlarsak oldukça eski bir yapım olduğunu söyleyebilirim. Ben hayatta yokken hazırlamışlar. Serinin ilk ayağı 1968-1969 yılları arasında Fuji TV tarafından yayınlanıyor. Yönetmenliği Noboru Ishiguro ve Hideko Wakabayashi üstlenmiş. Senaryo ise Akira Adachi tarafından ele alınmış. Orjinal hikaye ise Saburou Sakai’ye karakter tasarımları ise Nobuyoshi Morikawa ait.

Bir İnsan Olabilme Serüveni: "Yokai Ningen Bem"


Aynı seri 2006 yılında Stüdyo Comet, NAS ve Sony Pictures Ent. tarafından yeniden yapılarak yine 26 bölüm olarak  Animax’de yayınlanıyor. 2006 yapımın yönetmenliğini Hiroshi Harada, senaristliğini ise Junki Takegami üstlenmiş.


Serinin ikinci ayağı televizyon dizisi ise 2011 Ekim’de NTV’de yayınlanıyor.  Aynı adı taşıyan animeden uyarlanıyor.

Yönetmenleri : Kariyama Shunsuke (bölüm1,2,5,7,9 ve10), Sakuma Noriyoshi (bölüm 3 ve 4), Asami Masashi (bölüm 6 ve8).

Yapımcıları: Kono Hidehiro, Harafuji Kazuteru, Okura Hiroko ve Koizumi Mamoru.

Anlatıcı Kişisi: Kobayashi Kiyoshi

Dizi  Nikkan Sports Drama Grand Prix ve  Television Drama Academy Awards ödül törenlerinden de baya eli dolu dönmüş.

Oyuncu kadrosuna bir bakalım şimdi:

Bem rolünü Kamenashi Kazuya üstlenmiş. Aldığı her rol gibi, bu rolün de yine en iyi şekilde üstesinden gelmiş.

(Bu arada bir Kame fanı olarak Kame’nin olduğu bir çok yapımı sizinle paylaşacağım.Diğer yazılarımı bekleyin o yüzden :D)

Bera rolünde Anne Watanabe ve Bero rolünde Suzuki Fuku var. 

(Diziyi izlerken şu çocuğun yanaklarını tutup ısırmayı kim istemez. Böyle bir sevimlilik yok.)

Kitamura Kazuki adlı bizim elemanlara yardımcı olan dedektifi ise Natsume Akinori canlandırıyor.

Kadro tabi ki bu kadar az değil. Ben yine temel olanları buraya yazdım hepsi bu. Yoksa bir çok konuk oyuncu gelip geçmiş bu diziden.

Dizinin açılış şarkısı;   Bem, Bela ve Belo – Yokai Ningen Bem 

Kapanış şarkısı ise  KATTUN- Birth.

Bir İnsan Olabilme Serüveni: "Yokai Ningen Bem"

Son olarak live-action yapıma da değinip, serinin konusunu merakla bekleyenleri aydınlatma kısmına geleceğim. Dizi reytinglerinden gayet olumlu sonuç alındıktan sonra dizinin devamı niteliğinde olan, Shunsuke Kariyama’nın direktörlüğünü üstlendiği filmimiz 2012’de vizyona giriyor. Oyuncuları dizide yer alan kişilerle aynı.

Serinin konusu ise şöyle: Bem, Bera ve Bero ne insan ne de hayvan olan yaratıklardır. Ne zaman bir insanın başı derde girse onların yardımlarına koşarlar.Aslında barışçıl ve adil kahramanlardır. Ama insanlar onlardan görünüşleri itibari ile korkmakta ve tiksinmektedir. Daha da kötüsü polis tarafından takip edilmektedirler. Bir dizi rastlantı sonrası bir dedektifle  aralarında dostluk başlar. Dedektifin ailesi ve yakınları da bu üçlüyü severler ve bağırlarına basarlar.Bem,Bera ve Bero insanlarla ilişki kurdukça, insan olma arzularının güçlendiğini farkederler. Günün birinde insan olma umuduyla yaşayarak, insanoğlu için tüm kötülüklere karşı savaşırlar.

Bem, Bera ve Bero aslında aynı hücrenin bölünmesinden oluşan 3 garip yaratıktır. İnsansı görünüşe sahip olmalarına rağmen duygularına hükmedemedikleri zaman canavara dönüşürler. Aslında bir bilim adamı tarafından “yapay insan” olarak tasarlanmışlardır ve başarısız olan bu deney sonucu hayatta kalmışlardır.

Bem; bu üçlü içerisinde en yaşlı olanlarıdır. Yürümek için kullandığı asası aslında onun silahıdır. Bu asa sayesinde uzakta olup biten olayları görebilir.

Bera; Üçlü içerisindeki en huysuz kişi. Bera’nın silahı ise bir kırbaç. Aynı zamanda çok keskin görüş sağlayan gözlere sahip.

Bero; gruptaki en küçük ve en hassas olan kişi. Özel olarak kullandığı bir silahı yok ama bir köpek gibi hassas bir buruna sahip, bu sayede iyi iz sürebiliyor.

Bem, Bera ve Bero doğduklarından beri ne için var olduklarını anlamaya çalışırlar ve bu yönde yaratıcılarını bulmak için uğraşırlar. Bu arayış çevresinde de zor durumda olan birçok insana yardım ederler. Kadın, erkek ve çocuk olarak bir aile görünümünde insanlar arasında yaşamaya çalışırlar. İnsanların sahip olduğu aşk, arkadaşlık, dostluk duygularını da arayışlarına dahil ederler. Dizide her bölümde farklı bir suçlunun peşinden giderek farklı maceralara atılırlar. Filmde ise geldikleri bir ada şehirdeki maceraları anlatılır.

Peki Bem, Bera ve Bero gerçekten de insan olabilecek mi?

(Cevaplar seride)

Bir İnsan Olabilme Serüveni: "Yokai Ningen Bem"

Seriyle ilgili kısa bir editör notumu da eklersem finale gelmiş olacağız;

Üçlünün hayat içerisindeki varoluş anlamı arayışlarına baktığımızda, aslında bizler de zaman zaman bu arayış içinde olduğumuzu hissetmiyor muyuz? Bu hayatta ne için varız, ne için yaşıyoruz, var oluş amacımız ne? Bu soruların cevabını her birey yaratıcısında arar bu arayışın kapısını açmayı ve yaratıcıya ulaşmayı da bir çok kişi dinler aracılığıyla sağlar. Var oluşunu bununla şekillendirir.

Yine üçlünün insanlara yardım konusuna gelirsek; her insan yaradılışında içerisinde merhameti ile doğar değil mi? Kimisinde bu duygu zamanla körelirken kimilerinde yoğundur. Bu merhamet duygusu aslında insanlara olan yardım duygumuzu tetikler, insancıl yaklaşımlarımızı tetikler. Buradaki  “yapay insan” olan kahramanlarımızın hümanist tavırlarını bu şekilde anlamlandırabiliriz gibime geliyor.

Son bir noktaya değinmek gerekirse, bu seri aslında bizim insan olarak insana bakışımızı da sorgulatıyor. Şöyle ki bu ucube kahramanlar ne kadar görüntü olarak canavar olsa da, özlerinde insani duyguları barındırdıklarını görüyoruz. İnsanlara o kadar yardımda bulunmalarına rağmen, yine yardım ettikleri insanlar tarafından dışlanmaları biraz düşündürücü değil mi? Zamanla biz insanlar, kendi cinsimizi tutum ve davranışları yerine, dış görünüşüyle yargılar hale gelmedik mi? İnsanlık ölçütü “erdemler” iken ne zaman “görünüş” haline geldi? Sanırım biraz bunları sorgulamak gerekiyor. Bu yönde insanı insana sorgulatan yapısıyla Yokai Ningen Bem harika bir seri.

Kesinlikle tavsiye ediyorum..

İyi seyirler…

Filmin Fragmanı:

https://www.youtube.com/watch?v=9P1eASr3dK0


Küçük bir dipnot: Seri çok güzel çok hoş gerçekten. Ancak şunu belirtmezsem içim rahat etmez. Beklentiyi iyi karşılayan bir seri olarak keşke kurgusu ve görsel efektleri daha iyi olsaydı (dizi ve filmde). Zaman zaman kötü kurgusuna güldüğüm oldu, lütfen bunun için kızmayın. Sonuçta teknolojik gelişmenin önde olduğu bir ülkeden gelen bir yapımda beklentiyi yüksek tutmak suç değil.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz