Berserk Efsanesinin Mangakası: Kentaro Miura

0
75

Berserk Efsanesinin Mangakası: Kentaro Miura

Kentaro Miura, 1966 yılında Japonya’nın Chiba’da doğdu. Annesiyle babası Musashino Sanat Okulunda tanışmışlar. Babası reklamlar için film şeritleri yapardı annesi de sanat öğretmeniydi. Sanatçı ailesinde büyüdüğü için Miura’nın çizim yeteneği çok genç yaşta ortaya çıkmaya başladı.

Henüz 10 yaşındayken Miura bir arkadaşı için Miuranger adlı ilk mangasını çizdi. 40 bölümden oluşan Miuranger’i Ken e No Michi (Kılıca Giden Yol) mangası izledi ve 1979 yılında hala ortaokuldayken daha profesyonel çizimler yapmaya başladı.

1982’de Kentaro Miura sınıf arkadaşıyla beraber okulda çizim kulübü kurup çalışmalarını okul kitapçılığında yayınlıyorlardı. Aynı dönemde Miura’nın ilk dojinshi’si (kazanç amacı olmayan fan mangası) bir fan dergisinde yayınlandı.

Kentaro Miura, 1985’te Nihon Daigaku Üniversitesi’nin sanat bölümüne kabul edildikten sonra iki mangaya başlar: Futatabi ve Noa. Venus adında genç bir kadının futuristik erkekler dünyasında maceralarını anlatan Futatabi Miura’ya ünlü manga dergisi Weekly Shonen tarafından verilen En İyi Yazar ödülünü getirdi. Noa mangası da aynı dergide yayınlandı.

Futatabi mangasının başarısının ardından Miura 1988’de Guts’ın maceralarını anlatan Berserk mangasının 48 sayfalık ilk versiyonu Berserk: The Prototype’ı yarattı.

Berserk Efsanesinin Mangakası: Kentaro Miura

Prototype, Kentaro Miura’nın en ünlü eseri Berserk mangasının ana hatlarını belirledi.

Bu manga Comi Manga School’un ödülünü kazandı.

Berserk serisine başlamadan önce Miura Fist of the North Star eseriyle ünlü olan Yoshiyuki “Buronson” Okamura ile ortak bir projeye başlar. Hikayesi Buronson tarafından yazılan, çizimleri ise Miura’ya ait olan Ourou (King of Wolves) adlı manga Mongolia’da Cengiz Han’ın altında hizmet vermek üzere geçmişe gönderilen adamın hikayesini anlatıyor.

Miura, çıkması hala devam eden Berserk serisine başladıktan sonra sadece üç eser üzerinde çalıştı. Bunlar: 1990 yılında çıkan yine Buronson’un hikayesi ile Ourou (King of Wolves)’un önbölümü Ourou Den (Legend of the Wolf King), Buronson ile ikinci ortak eseri ultra milliyetçi manga Japan (1992), bir de 2013’te çıkan 7 bölümlü post-apokaliptik Gigantomakhia.

Berserk Efsanesinin Mangakası: Kentaro Miura

İkinci Bölümü Golden Age Arc ile BERSERK başarıya ulaştı!

1989 yılında ilk bölümü çıkan ve devamının çıkması halen devam eden en ünlü eseri Berserk başarısını anca ikinci bölümü Golden Age Arc ile kazandı. Berserk serisinin türü çoğu zaman aksiyon ve korku olarak tanımlandığı halde Miura röportajlarında daha çok fantezi olduğunu söylüyor.

Manganın karanlık dünyasını yaratırken Miura Orta Çağ Avrupasının tarihinden ilham almıştır. Örneğin, Golden Age Arc bölümünün hikayesi 12. ve 13. Yüzyıllarda Fransa ve İngiltere arasındaki Yüz Yıl Savaşından büyük ölçüde etkilenmiş. Hikayedeki tarihsel unsurlar mangaya gerçeklik havasını vermek ve fantezi mangalarıyla ilgilenmeyen okuyucularına hitap etmek için eklenmiş.

Aşk, savaş ihanet, siyaset ve ölüm gibi konularını ele alan Berserk mangasının hikayesinin bütün dünyaya yayılan ünü 1997 yılında Berserk animesinin çıkmasıyla başladı. Zamanla 39+ bölümlü manga, anime serisinin yanı sıra dreamcast oyunu Sword of the Berserk: Guts’ Rage (1999), PS2 oyunu Berserk: Millennium Falcon Hen Seima Senki no Shou, video oyunu Berserk and the Band of the Hawk (2016) ve 2012-2013 yıllarında Berserk: The Golden Age Arc isimli üç bölümlü uzun metrajlı filme uyarlandı.

2016 yılında da ekranlara animenin yeni versiyonu çıktı. 2002 yılında Miura Berserk içinOsamu Tezuka Cultural Prize of Excellence’te ikincilik ödülünü aldı.

Miura, çalışmalarının çoğunu için g-pen ve Maru-pen kalemleri ve fırçalar ile geleneksel bir teknik kullanıyor. 90’lı yıllardan beri 3-4 asistanla beraber çalışıyordu, son yıllarda ise Studio Gaga olarak adlandırılan 5 kişilik grupla çalışıyor. Asistanların bazıları Mitsuhisa Kuji gibi zamanla kendi yoluna devam edip mangaka oluyorlar.

Miura genellikle gece çalışır ve deadline yaklaştığı zaman hiç dinlenmeden bayram günleri bile günde en az 16 saat çalışır.

Japan mangasında sonra kendini sadece Berserk’e adayan Miura bu 27 yıllık çalışmada sadece bir kere 2013’te, Gigantomakhia mangasını çizmek için Berserk’e ara verdi. Aynı dönemde Miura ünlü Visual Kei şarkıcısı Gackt’ı temel alarak Kamui Gakupo Vocaloid’ı tasarladı.

Miura ayrıca Nico Nico Douga (Japonya’nın en ünlü video paylaşım sitesi) ve The Idolmaster (simulasyon oyunu) fanı olarak bilinir. Bütün bununla beraber Miura Judoda siyah kuşak sahibidir.

Berserk Efsanesinin Mangakası: Kentaro Miura

Eserleri

  • Miuranger (1976)
  • Ken e no Michi (1977)
  • Futatabi (1985)
  • Noa (1985)
  • Berserk: The Prototype (1988)
  • King of Wolves (Ourou) (1989)
  • Berserk (1989–present)
  • Ourou Den (1990)
  • Japan (1992)
  • Gigantomakhia (2013)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz