Bento Kültürü ve Hazırlanışı

1
58

Bento Kültürü ve Hazırlanışı

Bento hazırlamak sadece bir mutfak kültürü değil, ayrıca bir de sanattır.

Anime izleyenleriniz ‘’Bento’’ kelimesini muhakkak duymuştur. Bento, Japon mutfağında yaygın olan tek porsiyonluk hazır ya da ev yapımı paketlerdir.Sanki bizdeki sefer taslarını anımsatmıyor mu?

Geleneksel bir Bento, genellikle kutu şeklinde bir kaba konulan pirinç, balık, et ya da bir veya daha fazla salamura edilmiş veya pişirilmiş sebzeden oluşur. Kaplar, tek kullanımlık toplu üretimden el yapımı olanlar arasında değişkenlik gösterir. Japonya’da; dükkânlar, bento mağazaları, tren istasyonları ve süpermarketler de dâhil birçok yerde hazır bulunabilmesine rağmen Japon ev kadınlarının; eşleri, çocukları ya da kendileri için zaman ve enerji harcayarak özenle bu kutuları hazırlaması hala çok yaygındır.

Bento Kültürü ve Hazırlanışı

Bento’lar, kyaraben denilen ve anlamı “karakter stili” demek olan tarzda çok özenli bir şekilde hazırlanabilirler. Kyaraben stilinde yiyecekler anime, manga ya da video oyunu karakterlerine benzetilmeye çalışılır.Bu hazırlanışlar her zaman hoşuma gitmiştir.Hatta nasıl kıyıp da bu güzelliği bozuyorlar demişimdir.  Bir başka bento stili de “oekakiben”dir. Onun da anlamı “resim bentosu” olarak çevrilebilir. Bundaki amaç ise yiyecekleri insanlara, hayvanlara, yapılara ya da çiçeklere, bitkilere benzetmektir. Sık sık bento tasarımıcıları arasındaki rekabeti gösteren ve tetikleyen yarışmalar da düzenlenmektedir.

Kutunun içinde mutlaka sebze, onigiri (“pirinç topu” diye çevrilebilir sanırım), et türünde bir şey (bir parça tavuk, balık ya da sosis) ve tatlı ya da meyve bulunur. Genellikle yumurta da kullanırlar.
Tabi her şeyi düşünen Japonlar bunu da düşünmüşler ve envai çeşitte kalıp ve yardımcı malzeme her yerde satılır Japonya’da. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar bentolarını arkadaşlarına göstermekten büyük mutluluk duyuyorlar. Sanırım anneleriyle gurur duyuyorlar süper bir şey yaptıkları için.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz