Benim Yarınım Senin Dünün | Tomorrow I Will Date with Yesterday’s You

0
65

Benim Yarınım Senin Dünün | Tomorrow I Will Date with Yesterday's You

Kyoto üniversitesi sanat bölümünde okuyan Takatoshi, her sabah okula gitmek için bindiği trende gördüğü Emi’ye ilk görüşte aşık  olur. Trenden iner inmez kızı takip eder, onunla konuşmaya çalışır. İlk defa böyle bir şey başına geldiği için çekinir. Yine de cesaretini toplayıp genç kıza açılır ve ona ‘ilk görüşte aşık olduğunu’ söyler.

Emi’ninTakatoshi’ye söyleyemediği bir sırrı vardır. Bu sır Emi’nin gizli günlük defterini Takatoshi’nin evinde unutması ile açığa çıkar.

Fantastik bir melodram olanI willdatetomorrowyesterdaywithyou’ ‘adından da anlaşıldığı gibi Takatoshi normal zaman diliminde yaşarken Emi farklı bir zaman diliminde yaşar. Yani Emi için bizim yarınımız onun dün’üdür. Ayrıca ilk karşılaşmaları da tren değildir. Emi 35 yaşındayken 5 yaşındaki Takatoshi ile karşılaşır ve onun hayatını kurtarır. Her beş yılda bir bir araya gelebilecek olan Emi ve Takatoshi on beş yıl sonra ikisi de 20 yaşına dek geldiğinde sevgili olur. Bu macera sadece otuz gün sürer. Çünkü Emi Ay’ın büyüyüp küçülene dek Takatoshi’nin yanında kalabilir. Ve trende başlayan aşk tren istasyonunda veda ederek biter.

Biraz durağan sahnelerle ilerleyen film birinci dönüm noktasından sonra ilginç bir hal almaya başlıyor. Biz her şeyi Takatoshi’nin gözünden izliyoruz. Emi’nin hayatına dair çok az şey görüyoruz. Evi nerede? Moda okuluna gidiyor mu? Bunların hiç biri yok. Senarist her açtığı dramatik halkayı kapatmaya çalışsa da cevaplanmamış sorular var.

Benim Yarınım Senin Dünün | Tomorrow I Will Date with Yesterday's You

Filmde seyirciyi en çok etkileyen nokta ise güzel ve temiz bir aşka tanıklık etmesi… Takatoshi’nin ilk defa aşkı yaşaması, Emi’nin hayatında ilk defa bu kadar mutlu olması…

Yönetmenliğini Takahiro Miki’nin yaptığı 2016 yapımı Japon filmi…

 Yazar/Öykü: Takafumi Nanatsuki

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz