Bailiff Sansho

0
109

Bailiff Sansho

Kenji Mizoguchi’nin 1954 yapımı olan Bailiff Sansho filmi, efsanevi bir folkloru temel alan Mori Ögai’in kısa öyküsüne dayanarak köleliğe satılan iki aristokrat çocuğu konu ediyor. Bailiff Sansho, kadınların Japonya’daki çağdaş konumlarının eleştirel bir görünümü olan Mizoguchi’nin yoksulluk portreleri gibi özelliklerinin çoğunu taşıyor. Bugün, film sık sık Mizoguchi’nin en iyi eserlerinden biri olarak Ugetsu (1953) ile birlikte sıralanır.

“Merhametsiz bir insan, insan değildir. Kendine karşı zalim, başkalarına karşı merhameti ol”  diyordu, Zushio’ya sürgüne gönderilen babası.

Fakat dünya hiç de öyle bir yer değildi. İyilik mi? Neredeydi? Vicdan mı? Kötü ruhlar yok etmişti. Kimse kimseye karşı merhamet etmiyor, güç ve para için insanlar sömürülüyor, köleleştiriliyordu.  Zushio, babasının sözlerinden uzaklaşıp bu kötü dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor, kalbinde bir yerlerde yatan merhameti gizleyerek acımasız biri olmaya başlıyordu. Çünkü hayatta kalmak için bundan başka yapacak bir şey yoktu.

Kız kardeşi Anju veZushio, çok küçükken satılmışlardı Efendi Sanso’nun işçi kampına. Ağır koşullarda çalışan köleler gözlerinin önünde çürüyüp gidiyordu. Düşene bir tekmede işçi kampını yönetenler vuruyordu. Anju annesini özlüyor, Zushio ise efendisine yaranmak için kızgın közle kaçmaya çalışırken yakalanan kölelerin yüzünü dağlıyordu.

Bailiff Sansho

Kız kardeşi Anju, abisinin bu vicdansız halini gördükçe kalbinde acı hissediyordu. Kaldıramayacak kadarağırdı bu acı. O hep Anju’ydu. Abisi de öyleydi ama kendisi olmayan bir yola girmeye çalışıyordu.

Sonunda abisi Zushio’nun kalbinde bir yerlerde gizlenen merhameti derinlerden uyandıran Anju oluyordu. Babasının sözlerini hatırlatıyor, onun gibi olması için yalvarıyordu. Kamptan kaçmasına yardım etmek , abisinden bu kötü dünyayı değiştirmesini istiyordu.

Zushio kaçmayı başarıyor, babasının izinde adaleti arıyor. Kölelere bir ışık oluyor, dünyalarını değiştiriyordu. Anju’ysa yaşamdan kaçıp, bir gölün derinliklerinde bedeninin dinlenmesini istiyordu.

*Bu yazı YATTAA* e-dergisinin 29.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz