BabyMetal

0
61

BabyMetal

2011 yılında kurulmuş olan bir Japon idol grubudur. 3 kızdan oluşan bir metal gruptur. Ayrıca Sakura Gakuin adlı JPop grubun alt grubudur.
Babymetal’i diğer idol gruplarından farklı kılan şey metal ve pop müzik karışımı yaptıkları müzik tarzıdır. Sevimli sesleriyle ağır metal müziği esliğinde şarkı söylerler. Bu grupla ilgilenen ajans Amuse’dir.
Fandom ismi : Mosh’sh Mate

Üyeleri

Suzuka Nakamoto
(Su-metal)
20 Aralık 1997

Yui Mizuno
(Yuimetal)
20 Haziran 1999

Moa Kikuchi
(Moametal)
4 Temmuz 1999

BabyMetal

Geçmisi:

Babymetal Doki Doki ☆ Morning (ド・キ・ド・キ☆モーニング) single’i ile ekim 2011 de çıkış yapmışlardır.
Bu idol grubu 2012 Asya Anime Festivalinde, kasım 2012 Singapur’da katılmıştır. Bu onların ülke dışı olan ilk performanslarıdır.
İlk majör çıkış single’ları Ijime, Dame, Zettai (イジメ、ダメ、ゼッタイ) Ocak 2013 te yayınlanmıştır.
Nakamoto Suzuka (Su-metal) Sakura Gakuinden mart 2013 te mezun olmuştur.
Buna rağmen, Babymetal ile olan faaliyetlerini sürdürmüştür.
Idol kızlarımız ünlü rock grupları Muse, Metallica, Linkin Park, The Smashing Pumpkins, Fall Out Boy, One Ok Rock, Man with a Mission (vesaire) ile birlikte Tokyo da düzenlenen Summer Sonic 2013 e katılmıştır.

Kasım 2013 yılında, üyeler youtube da “Metallica Through the Never (メタリカ・スルー・ザ・ネヴァー) ünlü Amerikalı heavy metal grubu içeren filme promosyon amaçlı video paylaşmıştır.

Aralık 2013 yılında, idollerimiz ayrıca Singapur’da konser vermiştir.
Şubat 2014 yılında, Babymetal adli ilk albümler ABD’de “metal albüm” listesinde ilk pozisyon u almıştır, ayrıca İngiltere ve Almanya da iTunes da ikinci sırada yer almıştır.

Mart 2014 te, Babymetal Tokyodaki Nippon Budokan da performans sergileyen en genç sanatçılar oldu. O sıralar ortalama 14 yaşındaydılar.

Bahar 2014 te, canlı videoları Gimme Choco!! (ギミチョコ!! ; Give Me Chocolate!!) internet üzerinden bir viral fenomen haline geldi ve sadece 2 ay içerisinde 5 milyondan fazla izlenme aldı.

Babymetal İngiltere de düzenlenen Sonisphere Festival UK de Temmuz 2014 te yer aldı. Bu Avrupa’da ki ilk sahneleri oldu.

Buna ek olarak, Temmuz ve Eylül 2014 arası Babymetal World Tour 2014 ilk dünya konserlerini verdiler.
Fransa, Almanya, İngiltere, ABD, Kanada ve Japonya gibi birçok ülkeye seslerini duyurdular.

2014 Ağustos ayında Kanada da düzenlenen Heavy Montreal Festivalde Metallical, Iron Maiden, Slayer gruplarıyla birlikte yer aldılar.

Ayrıca Yaz 2014 te Lady Gaga’nın konser turu açılısında performans sergilediler.
Kızlar Ekim 2014 te ABD ve İngiltere’ye tekrar gittiler.

Albümleri Live at Budokan ~Red Night~ ve ~Black Night~ Ocak 2015 te yayınlandı.

Babymetal Columbus, Ohio (ABD) de Mayıs 2015 te Rock on the Range festivalinde yer aldılar. Judas Priest, Linkin Park, Slipknot gibi birçok ünlü rock gruplarıyla birlikte performans sergilediler.
Mayıs- Haziran arası Baby Metal Tour 2015 düzenlendi.
Bu konserler Meksika, Kanada, ABD, Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, İtalya, İngiltere ve Japonya da gerçekleşti.
İdol grubumuz ayni zamanda Kuzey Amerika ve Avrupa’da düzenlenen birkaç rock festivallerine katıldılar. Bu festivallerde ayrıca Muse, Metallica, Kiss, Incubus, Limp Bizkit, Judas Priest, Faith No More gibi birçok ünlü isim daha yer aldı.

Haziran 2015 te, Kerrang! İngiliz müzik dergisi tarafından kurulan ödül töreninde The Spirit of Independence Award (Bağımsızlık Ruh Ödülü) kazandılar. Ayni ayin içinde, Metal Hammer Golden Gods Awards (ödüllerinde) Breakthrough Award (ödülü) kazandılar.

Yazarlar: Ceylan Bayram & Hayriye Çakır

*Bu yazı Japon Sineması SONATA Dergisinin 2.sayısında yayınlanmıştır. Dergiyi okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz