Aya Hirano | Japon Seiyuu Sanatçıları

0
99

Aya Hirano | Japon Seiyuu Sanatçıları

Dünya genelinde hayranları bulunan, anime karakterlerine sesleriyle bir nevi hayat veren seslendirme sanatçıları yani seiyuu mesleği ve en önemli temsilcilerinden Aya Hirano dan bahsedeceğiz. Onu yakından tanımadan önce seiyuu mesleğinden biraz bahsedelim. Seiyuu, radyo, televizyon ve filmlerde görev alır; Japonca olmayan filmler için seslendirme yapar; öykülemeyi sağlar; anime ve video oyunlarının karakter oyuncuları olarak çalışır. Günümüzde Japonya, dünyanın animasyon serilerinin %60’ını üretmektedir. Japonya’daki animasyon endüstrisi çok verimli olduğu için ulusal seviyede ün kazanabilmekte ve tüm gün seslendirme yaparak kariyer edinebilmektedirler.

Japonya’da seiyuu sanatçılarının önemli temsilcilerinden Aya Hirano’nun çalışmalarına hadi yakından bakalım!

Aya Hirano

Aya Hirano 1987 doğumlu ses sanatçısı ve şarkıcıdır. Eğlence endüstrisinde televizyon reklamlarında sahne alan bir çocuk oyuncu olarak başlayarak, 2001 yılında anime dizisi Angel Tales’te ilk seslendirme rolünü oynadı. 2006’da ilk single’ını yayınladı ve 2008’de ilk albümü Riot Girl’i çıkardı. Onu tanımamızı sağlayan bazı önemli rolleri Suzumiya Haruhi no Yūutsu’da Haruhi Suzumiya, Death Note ‘ta Misa Amane, Kiseijū ‘da Migi, Lucky Star ‘da Konata Izumi ve Fairy Tail ‘de Lucy Heartfilia’dır. 2007 yılında 1. Seiyuu Ödülleri’nde En İyi Çıkış Ödülünü, 2008’de ise  2. Seiyu Ödülleri’nde En İyi Baş Aktris ödülünü kazandı. 2011 yılında sağlığını etkileyen hipofiz bezi tümöründen kurtulmak için yeni roller almaktan geçici olarak vazgeçti. 2016’da Tokyo’da bir sahne oyununda göründükten sonra, dört ay yurtdışında okumak için New York’a gitti.

Aya Hirano | Japon Seiyuu Sanatçıları

Hirano’nun başarısının arkasındaki roller popüler manga serilerine dayanan animelerdeki başrol karakterlerini seslendirmesi ile oldu. Nana’daki Reira Serizawa ve Death Note’taki Misa Amane karakterlerine hayat verdi ve popülerliği, Haruhi Suzumiya rolüyle “En İyi Çıkış Yapan” ödülünü kazanarak doğrulandı. Aynı rol, aynı zamanda “En İyi Ana Karakter (kadın)” olarak bir adaylık kazandı. Ayrıca, 2007 Tokyo Anime Ödülleri’nde Haruhi Suzumiya rolüyle Seslendirme kategorisinde ödül kazandı. Hirano, 2007 yılında Daitan’ın “Popüler Karakterlerin En İyi 50 Ses Aktörü” listesinde 36. sırada yer aldı.

Hirano, 2006-2008 yılları arasında “Animelo Summer Live” ve 18 Mart 2007 tarihinde Suzumiya Haruhi no Gekisō konserinde sahne aldı. Anime Expo 2007’e davet edildi ve Haruhi Suzumiya, Minori Chihara ve Yūko Got cast’nun diğer oyuncuları ile birlikte katıldı. 2007’de, Lucky Star’ın anime versiyonunda Konata Izumi rolünü üstlenerek kariyerinde büyük başarılar kazanmaya devam etti. 2008 yılında, 2. Seiyu Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu dalında ödül kazandı.

Hirano müzik kariyeriyle de adından oldukça söz ettirmiştir. 2002’den 2003’e kadar aktif olan SpringS grubunun bir parçası olarak başladığı müzik kariyerinde ilk solo çalışmasını 8 Mart 2006’da çıkartmıştır. 26 Nisan 2006’da yayınlanan Bōken Desho Desho parçası Haruhi Suzumiya’nın açılış parçası olarak kullanılmıştır. Bunu takip eden yıllarda solo çalışmalarına devam eden Hirano’nun eserleri anime serilerinde kullanılmaya devam etti. Mayıs 2011’de, Aya Müzesi adında eserlerinin bulunduğu bir derleme albümü yayınladı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz