Astro Boy’un Kahramanı Atom’un Kısa Hikâyesi

0
59

Astro Boy'un Kahramanı Atom'un Kısa Hikâyesi

Geçmişten günümüze Atom’un hayat hikayesinde çok şey değişti. Doğum günü yaklaşırken sizlerle Atom’un orijinal hikayesini paylaşmak istedim. 

Osamu Tezuka’nın en ünlü eseri nedir?” diye sorulacak olursa hepinizden kocaman seslerle bir “ASTRO BOY” cevabı gelirdi herhalde. Malum, Astro Boy’un ana karakteri olan sevimli uçan robotumuz Atom’un doğum günü (7 Nisan) de yaklaşıyor. Onun bu güzel günü şerefine bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Karakterin hayat hikâyesine kısaca bakacak olursak:
Aslında bir bilim bakanı olan Dr. Tenma’nın 9 yaşındaki oğlu “Tobio Tenma” olan kahramanımız bir trafik kazasından ölünce, babası tarafından oğlunun birebir kopyası olarak üretilir. 100.000 beygir gücünde (2009 yapımı filmine göre bu gücünü “mavi pozitif enerji çekirdeğinden” alır), kol silahına, parmak lazerlerine, makineli tüfeğe, x-ray (röntgen) görüşüne, büyük bir hız ve roket ile uçma yeteneğine sahiptir. Dr. Tenma bu şirin robotun asla oğlunun yerini tutamayacağını anlar, ne de olsa artık oğlu bir robottur ve yıllar geçse bile büyümeyecektir.  Ardından Dr. Tenma onu evlatlıkan reddeder ve bir sirke satar. Neyse ki Dr. Tenma’dan sonraki bilim bakanı olan Dr. Ochanomizu onu fark eder ve himayesine alır. Çok geçmeden güçlerini fark eden kahramanımızın görevi artık dünyayı kötü düşmanlardan korumak olmuştur.
Astro Boy'un Kahramanı Atom'un Kısa Hikâyesi
Karakter Hakkında İlginç Bilgiler: 
1. Önceki yazılarımdan birinde de hatırlayacağınız kadarıyla Osamu Tezuka, “Atom” karakterini tasarlarken saç şeklini ayarladıktan sonraki sabah kendi saçı da tıpkı Atom’un saçı gibi olmuştu.
2. Karakterin ismi orijinal mangada ve 1963-80 yapımı animelerinde “Atom” iken, 2003 yapımı animede ve 2009 yapımı animasyon filminde “Astro” olarak değiştirilmiştir. Bunun sebebi: orijinal adı “Tetsuwan Atom” olan serinin adının Amerikanlar tarafından “Astro Boy” olarak anılmasıdır.
3. Atom’un kesin doğum tarihi 7 Nisan 2003’tür.
4. “Atom” artık Osamu Tezuka’nın en ünlü anime-manga karakteri haline gelmiş bulunmakta. Hal böyle olunca: günümüzde Osamu Tezuka ile ilgi pek çok logo, haber veya buna benzer şeylerde Astro Boy’un uçan şirin robotuna rastlamak mümkün… (Örneğin: Tezuka Productions’ın logosunda Atom’un kafasını temsil eden turkuvaz mavisi bir simge mevcut.)
Yazımıza son vermeden önce Atom’un doğum gününü bir kez daha kutlayalım. İyi ki doğdun Atom!!!
Yazar: Aygün Coşkun Düzenleyen: Gökhan Kuloğlu
Önceki İçerikShiratori Reiko de Gozaimasu! Live-Action Filminin Fragmanı Yayınlandı
Sonraki İçerikManga Nedir? #1
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz