Astro Boy’un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production

0
84

Astro Boy'un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production

Merhaba! Anime tarihinin başlamasını sağlayan en önemli yapımlardan biri olan “Astro Boy 1963” serisinin nerede yapıldığını sizlere anlatmak için buradayım. 

Mushi Production (虫プロダクション) dünya üzerinde kurulan ilk anime yapım şirketleri arasındadır. Astro Boy’un yaratıcısı Osamu Tezuka, bir süre Toei Animation’da çalışıyordu.  Toei ile olan anlaşması sona eren Tezuka, kendi prodüksiyon şirketini kurmaya karar verdi ve 1961 yılının Haziran ayında “Tezuka Osamu Production”ı (手塚治虫プロダクション) kurdu. Daha sonra şirketin ismi Japoncada “böcek” anlamına gelen “Mushi” (虫) kelimesi ile değiştirildi.

Astro Boy'un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production

Mushi Production’ın ilk yapımı da hiç kuşkusuz siyah-beyaz olarak yapılan “Tetsuwan Atom (鉄腕アトム)” oldu. 1962 yılında yapılan anime serisi, 1 Ocak 1963 tarihinde Japon televizyonlarında izleyicileri ile buluştu. Amerika ve birçok ülkede “Astro Boy” olarak yayınlanan anime “dünya üzerindeki ilk ve en eski anime serisi” ya da başka bir deyişle “bölüm bölüm yapılan ilk anime” olarak akıllarda kaldı. Serinin  tüm bölümlerinin yapımı 4 yıl sürdü.

Astro Boy'un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production

“İlk renkli anime” olarak kabul edilen Kimba the White Lion, “ilk Shoujo tarzı anime” olarak kabul edilen Princess Knight (Ribbon no Kishi) ve “Wansa-kun”,  “Dororo to Hyakkimaru”, “Wonder 3” gibi pek çok ünlü animenin yapımcılığını üstlenen Mushi Production, aynı zamanda “Animerama”, “Cleopatra: Queen of Sex”, “Belladona” gibi serilerin de uyarlamalarına yapımcılık etti. “Doraemon” gibi ünlü animelerin de ortak yapımcılığını üstlendi.

(NOT: Doraemon’a ortak yapımcılık etmesinin sebebi, serinin yaratıcısı olan mangakaların bir zamanlar Osamu Tezuka’nın kaldığı “Tokiwaso” isimli apartmandaki komşuları olmaları ve bu nedenle Tezuka’nın o mangakalar ile dostluk kurmalarıdır.)

Astro Boy'un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production

Mushi Production kurulalı henüz on yıl olmadan, 60’lı yılların sonlarına doğru bir finansal krizle mücadele ediyordu. Osamu Tezuka, bu krizle başa çıkamayacağını düşünerek Mushi Production’dan istifa etti ve 1968 yılında Tezuka Productions’ı kurdu. Mushi Production’ın finansal krizi 1973 yılına kadar sürdü. Yeni Mushi Production stüdyoları 1977 yılında açıldı. Şirket, şu an bile çalışmalarına devam etmektedir.

Astro Boy'un Doğduğu Stüdyo I Mushi Production
Bizden bu kadar… Tabi Mushi Production’ın yapmış olduğu animeler ile ilgili ayrıntıları da teker teker anime incelemelerimizde yazacağım. Yepyeni bir yazı ile görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın..

Yazar: Aygün Coşkun

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz