Aşk beni güçlendirir: Buzzer Beat

0
55

Aşk beni güçlendirir: Buzzer Beat

Keşke buraya dizinin müziğini ekleyebilme şansım olsaydı. Çünkü müzik hem coşturuyor hem oynatıyor hem de gaza getiriyor. Dinleyin. Benden söylemesi… Üşendiğiniz ve yapamayacağınız bir şey varsa da yaptırıyor, bilesiniz. Sanmayın Japonca biliyorum. Sözlerini anlamasanız bile seveceğiniz bir şarkı.

Şarkıyı belki buraya koyamıyorum ama ismini verebilirim ki açın dinleyin: “B’z -IchibutoZenbu”

Peki ya dizi;

BuzzerBeat – 2009

Dizi zincirleme aşk hikayelerinin anlatıldığı gençlik dizisi… Sen seversin, sevdiğin seni sevmez. Gider başka birine aşık olur başka birini sever, başka biri de onu sevmez. Tamam tamam bu kadar da dramatik değil. Hemen arabeske bağlamayalım.

Naoki; esas oğlanımız profesyonel basketbol oyuncusu. Basketbolda yetenekli olmasına rağmen endişelerinden kurtulamadığı için başarısız olur. Bu çocuğun iki yıldır da takımın hem ponpon kızlığını yapan hem de şirketinde çalışan Natsuki ile ilişksi vardır. Eğer takım finale kalıp şampiyon olursa evleneceklerdir. Ama kısmet bu ya kazanamazlar. Onlar da evlenemez. Naoki bir gün telefonunu Riko’nun da bulunduğu otobüste unutacak ve kaderleri onları aslında oracıkta birleştirecektir.

Riko; keman virtözü fakat o da kendi mesleğinde bir türlü istediği gibi olamayınca bir kitapçıda part-time olarak çalışır. Riko’nun bir de en yakın arkadaşı Mai vardır ki maşallah cin gibi bir kızdır. Flütçüdür. İkisinin de hayali bir gün beraber sahnede çalmaktır.

Naoki basketbol oyun çıkışı bir otobüse biner ve otobüste telefonunu unutur. Riko ve arkadaşı telefonu bulur. Telefonu almaya gelecek olan kişi ise Naoki değil takımın koçu Kawasaki’dir. Kawasaki Riko’yu görür görmez aşık olur ve tekrar görüşmek için telefon numarasını ister. Gel zaman git zaman Kawasaki ve Riko buluşur. Kawasaki kızdan hoşlansa da kız bir türlü kalbini ona veremez.

Kawasaki dediğimiz adam

Aşk beni güçlendirir: Buzzer Beat

Riko yeni taşındıkları evin parkında bir gün keman çalarken Naoki ile karşılaşır.

İşte tam arkada bu tabela vardır

Aşk beni güçlendirir: Buzzer Beat

Bizi senarist buradan tetikliyor. Bak her ne kadar ikisinin de hayatlarında başka birileri varsa da ben bu ikisini bir araya getireceğim. İyi tamam diyoruz. Ama ekliyorum. Bari koçu hem yakışıklı hem de düzgün bir insan yapmayaydın be adam. Bak Naoki’inin kız arkadaşına nasıl cadılık yapıyor. Naoki başarılı olamadığı için takıma yeni gelen Yoyogiren ile ilişki kurabiliyor.

Naoki safım kızın aldattığını gözleri ile görmeden bir tülü anlayamıyor. Bu arada Riko Naoki’ye abayı yakmış durumda. Naoki de Naoki. Naoki de aslında kalbinin hala Natsuki’de olduğunu sansa da Riko’ya ayrı bir ilgi duyuyor ve ondan güç alıyor. Zaten mottomuz da o değil mi? Love makes me strong.

Sevdiğim şirin karakterlerden biri de Shuji idi. Mai’ye sırılsıklam aşık olan şapşal çocuk. Mai de her ne kadar olgun erkeklerden hoşlansa da -çünkü onlarda para var- yüreği çocuk gibi kpır kıpır olan Shuji’ye gönlünü kaptırır.

Bu ikisinin arasındaki güçlü arkadaşlık bağı ise çok hoşuma gitti. Bazı sahneler ise bizim arkadaşlık kültürümüzle ilgili çağırışımlar yaptı.

İzlemek isteyenler için fazla spoil vermek istemiyorum. Ama dizi eğlenceli, bol basketli, bol aşklı meşkli.

Dizide eksikler yok muydu? Vardı elbette. Örneğin; Geleneksel Japon yemeğini 9.bölümde ancak görebildim. Ve ilk defa biri çubuk tuttu. O da Riko idi. Manzara olarak pek bir şey göremedim. Zira o da 9.bölümden sonra birkaç  fotoğraf vardı. Biz izleyiciler dizi veya film izlerken mutlaka güzel bir fotoğraf görmek isteriz.  Kıyafetler , özellikle kızların o zamanın modası böyle miydi hatırlamıyorum ama bence hiç özenilmemişti. Daha renkli ve yakışan kıyafetler olabilirdİ. Erkeklere giydirilen takım elbiseler eh işte şöyle böyle.  Dikkatimi çeken başka bir şey ise bütün takım elbiseli erkeklerin giydikleri çizgili gömlekleri. Sade düz rengine rastlamadım.

Aşk beni güçlendirir: Buzzer Beat

Eğlenceli ve beynimi yormayan dizi izlemek istiyorum derseniz, bu diziyi de listenize alın.

Oyuncu isimlerini de ekleyelim eksik kalmasın.

TomohisaYamashita
KeikoKitagawa
Saki Aibu
ShihoriKanjiya
JunpeiMizobata
NobuakiKaneko
MunetakaAoki

*Bu yazı Japon Sineması E-dergisinin 20.sayısında yayınlanmıştır. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz