Aşk, Arkadaşlık, Umut : “Ao Haru Ride”

0
60

Aşk, Arkadaşlık, Umut : "Ao Haru Ride"

Klasik bir Shoujo Manga örneği olan Au Haru Ride 2011 yılında Io Sakisaka tarafından çizildi.  Önce animeye uyarlanan seri 2014 yılında uyarlama bir film olarak tekrar seyircisinin karşısına çıktı.

Shoujo genç kız ya da küçük kız anlamına gelen Japonca bir kelimedir. Manga türünün isminden de anlaşılacağı üzere bu tür mangalar genellikle 10 ila 18 yaş aralığında ki genç kızlara hitap eden bir manga türüdür.  Au Haru Ride filmi ise uyarlandığı manga türünü aynı ile yansıtmakta.  

Futaba Yoshioka ikinci sınıfa devam eden bir lise öğrencisidir.  Arkadaşlarının da söylediği üzere aslında birazcık daha kız gibi davransa erkekler arasında popüler olabilecek kadar da güzeldir. Ama o arkadaşlığın aşktan önce geldiğini söylemektedir. Bu sebepledir ki arkadaşları ona daha önce aşık olup olmadığını söylediklerinde hemen ‘hayır’ cevabını verir. Tabii ki bu koca bir yalandır ve aşktan kaçmasının sebebi zaten aşık olmasıdır. Tam da aşık olmadığını söylediğinde okula bu dönem transfer olan öğrenci Kou Mabuchi ile çarpışırlar. Aslında bu çarpışma tesadüf eseri falan değil, aksine Kou’nun bilerek yaptığı bir şeydir. Çünkü bu esnada söylediği sözler ve yaptıkları  Futaba Yoshioka’yı  geçmişe götürecektir. Böylelikle yeni transfer öğrencinin ilk aşkı olduğunu anlayacaktır.

Aşk, Arkadaşlık, Umut : "Ao Haru Ride"

Yarım kalmış bir takım şeyler

Daha ortaokulda birbirlerini tanıyan ve aşık olan Kou ve Futuba maalesef ki harika bir ilişki geçmişine sahip değillerdir. Ortaokulun son yılı Kou , Futuba’yı yaz festivaline davet etmiştir.  Bunu bir çıkma teklifi olarak düşünen Futuba oldukça mutludur. Kou’nun buluşacakları yere geldiğinde ise çok heyecanlıdır.  Ama saatler geçmesine rağmen gelmeyen Kou telefonlarına da cevap vermeyecektir. Ama Futuba için asıl hayal kırıklığı bu değildir. Öbür gün okula gittiğinde Kou’nun sırası boştur ve ondan sonra da öyle kalacaktır. Böylelikle Futuba’nın ilk aşkı Kou onun hayatında çıkmıştır. Futuba bundan sonra aşkı hep geri planda bırakıp arkadaşlığa odaklanacaktır. Bu sebeple de erkeklerin ilgisini istememektedir.

Kou onun okuduğu liseye transfer olduğunda ise Futuba için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Kou ile ilk karşılaştıklarında bir an onun Kou olduğuna inanamayacaktır. Çünkü yeni Kou eskisinden çok farklıdır. Önceleri hayat dolu olduğunu düşündüğü Kou şimdi ise oldukça içine kapanık bir insan olmuştur. Kou için her şey değişmiş olsa da Futuba’ya olan ilgisi değişmemiştir. Her ne kadar bunu gizlemek istese de sürekli Futuba’nın etrafındadır. Kou, Söylediği bazı sözlerle Futuba’nın kafasını karıştırsa da onun yapmacık kız arkadaşları ile olan ilişkisine bir son vermesinde oldukça yardımcı olmuştur. Daha sonrasında aralarında Kou’nun da bulunduğu gerçek bir arkadaşlık ortamına kavuşacaktır. Aslın onların hikayesi işte başlayacaktır.

Aşk, Arkadaşlık, Umut : "Ao Haru Ride"

Aşk, arkadaşlık, kalp kırıkları, umutlar… LİSE!

Futuba, Kou, sınıfın güzel ama gizemli kızı Shūko Murao, bu kıza âşık olan ayrıca Kou’nunda en yakın arkadaşı Aya Kominato, sınıfın bir diğer güzel kızı Yuri Makita beraber bir proje için gönüllü olurlar. İşte bu projeye gönüllü olduktan sonra başta gerçek arkadaşlık olmak üzere aşkı, acıyı, fedakârlığı, hüznü mutluluğu birlikte yaşarlar. İşte bu nokta da onlar için lise hayatı başlamıştır.  Futuba ve Kou aşkının devam etmesine de en çok ekip destek olacaktır. Çünkü Kou her ne kadar Futuba’yı sevse de geçmişinde kaçıp durduğu şeyler vardır ve bunları çözmeden Futuba’ya yaklaşamamaktadır. Ama ne var ki Kou bu problemleri ile yüzleşmek yerine onlardan sürekli kaçmaktadır. Futuba ona duygularını itiraf ettiğinde onu red etmiş hatta onun başka biriyle olmasına göz yummuştur. İki tarafında mutsuzluğuna dayanamayan arkadaşları en sonunda işe el atmıştır. Onların yardımı ile tüm bunların üstesinden gelen çift önce gerçek benliklerine sonrada birbirlerine kavuşmuştur.

Aşk, Arkadaşlık, Umut : "Ao Haru Ride"

Yaşasın bazı film replikleri!

Filmin bende bıraktığı çok şey var ama özelikle bazı repliklerini ayrıca sevdiğim de doğrudur. Zaten bu filmi izlememin en önemli sebebi de internette gördüğüm bir sahnesinde geçen konuşmadır esasen.  Futuba ve Kou birliktedir. Ve güneş birazdan doğacaktır. Ayrıca Kou Kafasın da ki ikilemler yüzünden Futuba’ya karşı dengeli bir tutum sergileyememektedir. Bazı günler çok yakınken bazen tıpkı bir yabancı gibidir. İşte tam o andan güneşin doğmasına yakın Futuba şöyle ‘Çok güzel. Sabah mı akşam mı anlaşılmıyor, tıpkı senin gibi…’

Evet beni filme çeken replik bu olsa da filmin bir sahnesinde geçen ve karakterlerce aşkın tanımı olan replik ise favorimdir diyebilirim

‘Büyük bir kalabalığın içindeyken hep bilinçsizce seni ararken buluyorum kendimi. Yanlış kişiyi baksam da hep seni arıyor gözlerim. Seni bulmaya çalışırken de ne kadar büyük bir kalabalık olursa olsun nedense ilk seni buluyorum. Acaba âşık olmak bu mu?’

Aşık olmak bu mu? ben bu sorunun cevabını bilmiyorum. Ama eğer sizin de gözleriniz kalabalıklar içerisinde hep birini arıyorsa oturup bir şeyleri düşünmeniz gerekiyor sanırım.

Ama bu filmi izledikten sonrada düşünebilirsiniz. Eminim ki size başka bir bakış açısı katacak.

Yazar: Yeter Şeko

 

Önceki İçerikJapon Mitolojisinin İlk Yazılı Kaynakları: Kojiki ve Nihongi
Sonraki İçerikJapon Filmleri Bülteni: Bokura ga Ita Kohen
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz