Artistik Hareketler Bunlar | Yuri!!! on Ice

0
50

Artistik Hareketler Bunlar | Yuri!!! on Ice

Sonbahar sezonun en çok merakla beklenen yapımlarından olan Yuri!!! on Ice geçtiğimiz hafta ilk bölümü ile izleyici karşısına çıktı. Normalde sezon serilerini yarılamadan animeye başlamayan birisi olan ben bile dayanamadım ve ilk bölümü izledim. Kısaca söyleyebilirim ki görsel anlamda sizi muhteşem bir şey bekliyor. Artistik Hareketler Bunlar | Yuri!!! on IceAnimenin yapımını Sakamichi no Apollon, Zankyou no Terror ve Ushio to Tora (TV) gibi işlere imza atmış olmasına rağmen çok eski bir stüdyo olmayan MAPPA üstlenmiş. Ve görsel olarak cidden çok iyi bir iş çıkarmışlar. Karakter tasarımları Hiramatsu Tadashi‘nin elinden çıkmış. Ki kendisi geçtiğimiz yıl ayıla bayıla izlediğim Kiseijuu: Sei no Kakuritsu‘nun da karakter tasarımcısıdır. Zaten seriyi izlediyseniz benzerlikleri hemen farkedeceksiniz. Keşke bu kadar benzemeseymiş demekle birlikte, karakterlerin çok “güzel” çizildiği de kabul edeceksiniz.

Animenin orijinal hikayesi Mitsurou Kubo‘nun elinden çıkma. Herhangi bir adaptasyon olmayan serinin buz pateni kaleografları için Japonya’nın ulusal buz pateni şampiyonasında birinci olan Miyamoto Kenji bile görev almış. Serinin yönetmenlik ve senaristlik koltuklarını ise -her ne kadar senaryoda Mitsurou Kubo’dan destek alsa da- tek bir isim dolduruyor; Sayo Yamamoto. Death Note, Lupin the Third: Mine Fujiko to Iu Onna ve Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance gibi yapımların hikayesel boyutta arkasında olan Yamamoto’nun diğer referanslarına baktığımızda Ergo Proxy ve Samurai Champloo gibi serilerin de birçok bölümünde hikaye backgroundunu oluşturduğunu görüyoruz.

Artistik Hareketler Bunlar | Yuri!!! on Ice

Gelelim seiyuu kadrosuna. Serinin adındaki “Yuuri!!”yi oluşturan Yuuri Katsuki‘yi Toshiyuki Toyonaga seslendiriyor. Durarara!!‘da Mikado ve Tokyo Ghoul‘da Hide gibi referansları var kendisinin. Yuuri’nin hayran olduğu Rus patenci olan Victor Nikiforov‘u ise animeyi izleme sebeplerimden birisi olan Junichi Suwabe seslendiriyor. Daha önce Fate/stay night‘da Archer‘ı seslendiren Suwabe’nin sayamayacağım kadar çok referansı var aslında. Victor’un varisi gözüyle bakılan Yuri Plisetsky‘yi ise (evet seride iki tane aynı isimli karakter var) Kouki Uchiyama seslendiriyor. Onu da daha önce Charlotte‘da Yuu ve Zetsuen no Tempest‘de Yoshino olarak dinlemiştim. Oldukça iyi işler çıkarmıştı.

Hemen konusuna geçelim ozaman; kendisini bildi bilel Rus patenci Victor Nikiforov’un hayranı olan bir çocuk var karşımızda. Yuuri Katsuki sırf ona olan hayranlığı yüzünden patene başlamış ve bununla ilgili okula gitmiş, geleceğini böyle şekillendirmiş. Sonunda Victor ile aynı buzda kayma fırsatını yakaladığında ise her şeyi berbat etmiş. Yuuri’nin bu kötü performans için gerekçeleri çok olsa da, bölümün ilerleyen zamanlarında görüyoruz ki senenin kalan zamanında da başarısız olmuş ve evinin yolunu tutmuş. Memleketinde her ne kadar bir halk kahramanı gibi karşılansa da, aslında heyecanını yitirdiğinin farkında. Eski arkadaşlarıyla vakit geçirirken, çok sevdiği Victor’un paten performansını taklit eden Yuuri bunun videoya kaydedildiğinden bihaber olunca, video da ilgi çekince baya utanıyor. Videonun tam bir utanç kaynağı olduğunu düşünürken bölümün sonunda hiç beklemediği bir şey ile karşılaşınca tekrar yarışlara dönmek için motivasyonunu buluyor. En azından öyle bir izlenim oluştu bende.

Artistik Hareketler Bunlar | Yuri!!! on Ice

Konu olarak oldukça beklendik bir şekilde başlayan ve aynı şekilde devam eden Yuri!!! on Ice için en fazla, karakterlerin kişilik bulanımları yaşadığını söyleyebilirim. Yani ilk bölüm itibariyle konu oraya gidecekmiş gibi geldi bana. Bir çok animede olduğu gibi azim ve kararlılık baş rolümüz. Tabii belli kısımlarda dramayı da göreceğiz. Yani Yuri!!! on Ice bize hikaye olarak çok da orijinal bir şey sunmayabilir. Karakterlerin gelişimleri muhtemelen başarılı olacaktır hatta buradan güzel altmetinler de bekliyorum ama genel olarak bu hikaye tabanından beklentim düşük.

Bol bol bromance sahneleri izleyeceğimizi düşündüğüm animenin hedef kitlesinin fujoshi‘ler olduğundan emin olsam da, bu animeyi izlememek için bir engel değil elbette. Zira serinin çizimleri ve anlatım tarzı standart çizginin çok üzerinde. Hiramatsu‘nun Kiseijuu animesindeki tasarımları ve sahneleri de çok sevmiştim ama burada, her ne kadar karakter tasarımlarında büyük benzerlikler olsa da, çok çok daha üst seviye bir iş çıkardığını söylemeliyim. Canlı renkler hemen dikkatleri çekerken ara sıra karakterlerin büründüğü chibi haller bölüme güzel bir eğlence havası katmış. Ayrıca paten kaleografileri ve performanslar da muhteşem. Bu performanslardaki müziklerden bahsetmiyorum bile! Kısaca görsel anlamda sezonun en iyi olduğunu düşünmekle birlikte muhtemelen senenin bile en iyi işlerinden birisini izliyoruz. Çok uzattım değil mi? O zaman buyurun tanıtım videosu;

*Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz