Artık Bizimde Bir Anime&Manga Festivalimiz Var: “Comikonİstanbul”

0
54

Artık Bizimde Bir Anime&Manga Festivalimiz Var: "Comikonİstanbul"

1970’lerden beri yapılan Comic Con etkinliği nihayet ülkemize de geldi. Tabi ufak bir isim oyunu ile! “Comic Con” değil de “Comikon” olarak JComic Con ABD’de başlamış ve zaman geçtikte her ülkede yapılmaya başlanmış bir çizgi roman fuarıdır. Türkiye’de ise bu etkinlik Anime- Manga üzerine yapıldı.  “COMİKON-İstanbul /Manga Fest” adıyla Kadıköy – Caddebostan Kültür Merkezinde iki gün süren bir festival olarak gerçekleştirildi.

Etkinlik Japon Sanat Merkezi ve Kadıköy Belediyesi başta olmak üzere Kyoto International Manga Museum, Japonya’nın en önemli dergilerinden Monthly COMIC-BEAM ve Fransız Kültür Merkezidesteği ile düzenlendi. Ayrıca etkinlikte mangaAnimeTR ekibi seminerler verirken SenseeCosplay’in atölye çalışmaları oldu ve yapmış olduğu harika cosplay çalışmaları sergilendi. Özellikle Komutan Logar Cosplay çalışması ile Mert Yörük’te en çok dikkatimi çekenlerden birisiydi. Hatta bir an Cem Yılmaz Komutan Logar olarak etkinliğe katıldı sandım, o kadar gerçekçi bir çalışma yapmış Mert Yörük 😀  Tabi hepsi bu kadarla sınırlı değildi. Daha birçok atölye ve seminerin gerçekleştiği etkinlikte anime ve manga severler için mini bir cennet yaratılmış gibiydi diyebilirim. “BAMBi”, “SOIL”, “Wet Moon”, “Deathco” adlı mangaların yaratıcısı Kaneko Atsushi’de etkinliğin onur konuğuydu. Ayrıca Osmanlı konusunda uzman, Osmanlıca bilen ilginç bir Japonda vardı etkinlikte: Iku Nagashima. J Sanırım etkinlikte en çok dikkatimi çekende kendisi oldu.

Festivalde; manga çizimi, manga editörlüğü, manga ve anime üretimi, senaryo yazımı, çizgi roman yayıncılığı,anime yaratıcılığı, zırh yapımı, karakter ve mekân tasarımı gibi etkinlikler gerçekleştirildi. Ayrıca gün boyu kısa anime gösterimleri de yapıldı.

Katılımcılar seminerler ile bilgilenirken, atölyeler ile pratik çalışmalar yaptı ve tabi cosplayerlarla bezenmiş ortamda bolca eğlenceli vakit geçirdiler.

Festivalin diğer dikkat çekenleri ise “Golden Tamago Genç Çizer Ödülleri” ve “Anisong Grand Prix” yarışmaları oldu. “CosPOWER – CosPlay Defilesi” de en eğlenceli etkinliklerdendi.

Dolu dolu geçen festivalde 16 söyleyişi, 40 kısa anime gösterimi, 19 atölye çalışması, 49 program yapıldı. Tabi Japon sanatçıların bize şarkı şölenleri yaşattığını da eklemeliyim.

Artık Bizimde Bir Anime&Manga Festivalimiz Var: "Comikonİstanbul"

Gelelim festival hakkındaki kişisel görüşmelerime:

Acılar:

  1. Etkinlikler kısa süreliydi. Muhtemelen bunun sebebi festivalin iki gün sürmesi ve görevli katılımın yoğunluğu olması diye düşünüyorum. Uzun uzun konuşulabilecek birçok konu hızlıca geçildi. Bu da katılımcıların daha az verim almasına neden olmuş olabilir. Festival süresi daha uzun olsaydı ya da seminer veren sayısı daha az olup seminer süreleri uzun olsaydı çok daha verimli olabilirdi bence.

Tatlılar:

  1. Türkiye’de sadece anime ve manga özel etkinliklerinin yapılması çok güzel. MangAnimeTR ekibi aylık anime film gösterimleri de yapan bir grup ve bu tarz etkinlikler ile hem anime severleri bir araya topladığı hem de animeyi daha geniş kitlelere duyurdukları için övgüyü hak ediyorlar.
  2. Oldukça renkli bir ortam yaratılmıştı ve insanlar arası etkileşim oldukça fazlaydı. Samimi, sıcak bir ortam vardı. Sıkılmadan zaman geçirmeniz mümkün oldu. Malum birçok oyun festivali ve etkinlikleri yapılıyor şahsen hepsini kötü bulan bir insan olarak söyleyebilirim ki Comikon onlara göre daha renkli, daha eğlenceli ve daha verimli bir festival olmuş. İlk kez düzenlenen bir etkinlik olmasına rağmen yıllardır oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.
  3. Cosplay çalışmaları oldukça eğlenceliydi. Özellikle Komutan Logar’a (Mert Yörük) bayıldım .J
  4. Gerek seminerciler, gerek cosplayerlar, gerekse atölyeci arkadaşlar oldukça sıcak ve sohbete açık kişilerdi. Etrafta gördüğümüz an yanlarına gidip hepsi ile hoş sohbetler kurabildik. Birçok etkinlik ve festivalde bunu yapmak pek mümkün olmuyor.

Şimdiden önümüzde sene yapılacak Comikon etkinliğini merakla bekliyorum. Önerim; bu sefer gidememiş olanların seneye kaçırmaması.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 21.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz