Arashiyama Momiji Festivali

0
63

Arashiyama Momiji Festivali

Kyoto’nun batı yakasında yer alan Arashiyama, geleneksel tapınakları ve ibadet yerleriyle turistler için ünlü bir yerdir. En ilgi gören olayı ise ışığın büyülü bir şekilde sonbaharın renkleriyle birleşip harika bir ahenk oluşturduğu ünlü Arashiyama Koruluğu’dur.

Bölge Heian Hanedanlığı’ndan beri ünlü bir yer olmuş ve halen de bu ününü korumaktadır. Asiller ve Kyoto’nun elitleri bu bölgenin doğal görüntüsüyle eğlenmek için buraya gelirlermiş. Birçok zamanını burada değerlendiren ve eğlenen asiller bu kırmızı yapraklı koruluğa momiji adını Vermişler. Arashiyama Momiji Festivali sonbaharın antik geleneğini ve renklerinin kutlamak için her yıl kasım ayının ikinci pazar gününde gerçekleştirilir. Festivalin modern hali ilk kez 1947 yılında birçok etkinliğin yapıldığı ve aynı zamanda Arashiyama’nın simgesi olan Togetsukyo Köprüsü’nde yapılmıştır.

Arashiyama Momiji Festivali

Arashiyama Momiji Festivali, renkli sonbahar yapraklarını sergilerken geleneksel Heian Dönemi kıyafetlerini, noh ve kyogen adı verilen geleneksel danslarını müzik ve sanat gösterileriyle gerçekleştirir. Festivalin en önemli ve en öne çıkan kısmı ise asillerin Oi Nehri’nde küçük kayıklar ile gezinmesinin canlandırılmasıdır. 5 Heian Dönemi’ne göre yapılan kayık, asil ve kortezan kıyafetleri giyen insanlarla doldurulur ve nehirde muhteşem bir gösteriyle gezerler. Teknedeki oyuncular geleneksel müzikleri çalarken bir yandan da gelen ziyaretçilere noh ve kyogenin antik sanatlarını anlatırlar. Tüm bu şölenin doyasıya tadına vararak izleyebileceğiniz tek yer Togetsukyo Köprüsü’dür.

Arashiyama Momiji Festivali

Öne çıkan diğer bir etkinlikse Oi Nehri’nin kıyısındaki oiran (kortezan) tarafından yapılan açık hava seramonisidir.  Arashiyama Momiji Festivali, buraya gelen ziyaretçilerine Heian Dönemi’nin muhteşem atmosferini dönemin tüm özellikleriyle bizlere yeniden yaşatıyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz