青 | AO

0
59

青 | AO

Japon kültürü, Batı renk sisteminden çok farklı bir renk anlayışına sahip. Japonlar asırlar önce bugünlere dek dentouiro isimli geleneksel renkler sistemini kullanıyorlar. Kıyafet, tiyatro, resim hatta edebiyatta renklerin yeri ayrı. Japonlar için renkler hiçbir zaman zadece gördüğümüz bir ton anlamına gelmez. Her renge birden çok anlam yüklenir, renklerle duygular anlatılır.

Japoncadaki iro kelimesi sadece renk anlamına gelmez, aynı zamanda sevgi gibi birçok duyguların ifadesinde veya bir şeyin güzelliğinin anlatılmasında kullanılıyor.

Eskiden Japonca’da sadece 4 ana renk için isim vardı: aka – kırmızı (“sabah gökyüzü rengi”), shiro – beyaz (“gündoğumu sonrası gökyüzü rengi”), kuro – siyah (“gece gökyüzü rengi”) ve aynı anda birçok renk ve renk tonuna verilen isim ao.

Japonca’dan genellikle “mavi” olarak çevirilen bu renk Japon kültürünü öğrenenler için kafa karıştırıcı olabilir. İlk başlarda soluk renkler için kullanılan ao kelimesi zamanla yeşilimsi mavi renk anlamına gelmeye başladı.

Japon renk sistemine göre ao, yeşil ve mavi renklerin tüm tonlarını içinde barındırıyor.

AI (indigo, lacivert)

AO (yeşilimsi mavi):   MIDORI (yeşil)

SOU (koyu yeşil)

Eskiden halkın kullanabildiği tek kumaş boyası olduğunu için lacivert ve mavi renkleri modern Japonya’da da genellikle memurlar ve lise öğrencilerin üniformalarında kullanılıyor. Geleneksel olarak ao rengi sadelik, serinlik, pasiflik ve doğruluk anlamına geliyor. Kabuki tiyatrosunda kötü karakterlerin yüzleri çoğu zaman mavi boyayla boyanır.

Çok katı renk kullanımı kurallarına sahip geleneksel kimono sanatında ao rengini içiren renk kombinasyonları genellikle yaz ve sonbahar için tavsiye eidilir.

Japoncada ao kelimesinin kullanımı batılı renk sistemine alışık insanların kafalarını karıştırabilir. Örneğin, gökyüzü (aozora) ve deniz (aoi umi) renklerine, yeşil bambuya (aodake) da ao denir, genç, deneyimsiz birine (aonisai) veya henüz olgunlaşmamış bir meyveye ve yeşil sebzelere de ao denir. Bununla beraber Japonya’daki trafik ışıkların (aoshingou) “geç” ışığı alıştığımız yeşil değil, mavi yani ao’dur.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz