Animelerin Renkli Dünyası

0
54

Animelerin Renkli Dünyası

Animelerin kendilerine özgü terimleri, genellemeleri, müzikleri hatta teknikleri olduğunu birkaç anime serisi izlemiş hemen herkes farkedecektir. Dergimizin daha önceki yazılarında müziklerinden, içerisindeki kültürlerinden hatta anime stüdyolarından bile bahsetmiştim. Bu ay ki anime dosyasında sizlere çizim-boyama tekniklerinden bahsetmek istiyorum.

Bu boyama teknikleri anime türleri ile de bağlantılı aslında. Zira anime türleri genellikle hitap ettikleri kesime göre belirleniyor. Mesela shounen ve shoujo dediğimiz türler 17 yaş altına yani daha genç kesime hitap ettiği için renklerin de ona göre dikkat çekici olması gerekiyor. Diğer yandan renkli ve parlak arka planları bir distopik, yani seinen, yani 17 yaş üzeri kitleye hitap eden animede kullanmak ne kadar doğru olur, tartışılır bir durum oluşturuyor… İşte bunların hepsini detaylı bir şekilde inceledim bu ay ki anime dosyamızda.

Animelerin Renkli Dünyası

Popüler çizimlerden ve boyama tekniklerinden bahsedeyim öncelikle. Genellikle shounen’larda kullanılan parlak renklerin kullanımı dikkatinizi çekmiştir. Fullmetal Alchemist Brotherhood, Gintama, Fate/Stay Night Unlimited Blade Works, One Piece, Fairy Tail (özellikle 2014 serisi) ve Naruto gibi demirbaş shounen yapımların en büyük ortak özelliği canlı arkaplanları ve aydınlık renkleridir. Çünkü shounen kitlesi 17 yaş altı erkekleri oluşturur ve bu hedef kitlesine yönelik hazırlanan anime serilerinde aksiyon ve macera bolca olur. Bu sahneleri de en iyi canlı renkler ile ifade edilir. Bu özellikle sadece shounen’ler için geçerli değil tabi, shounen’ın yanında fantastik, büyü ve doğaüstü güçler temalarındaki hemen hemen tüm yapımları bu sınıfa koyabiliriz.

Shounen kadar genel kitleye hitap eden başka bir tür daha var ki o da shoujo. 17 yaş altı kızlara hitap eden shoujo yapımlar için de sıklıkla renkli çizimler kullanıldığını söyleyebiliriz. Bishoujo Senshi Sailor Moon, Akagami no Shirayuki, Ore Monogatari ve Orange gibi shoujo yapımlar renkli arkaplanlar ve aydınlık sahneleri olan animeler için güzel birer örnek olsa da shoujo türünün yanına slice of life koyduğunuzda işler biraz değişiyor.

Animelerin Renkli Dünyası

Evet, az önce de belirttiğim gibi shoujo türünde renkli çizimlerle sıklıkla karşılaşsak da, slice of life ve okul temalarıyla birleşince karşımıza daha soft renkler çıkıyor. Hatta slice of life türü için genellikle bu soft renklerin arkaplanlarında suluboya tekniğinin kullanıldığını da rahatlıkla söyleyebilirim. Buna en belirgin örnek olarak Usagi Drop’u verebilirim. Özellikle animenin giriş sekanslarında suluboya efektli arkaplanlar hemen dikkat çekiyor. Çünkü slice of life animeleri günlük hayat dediğimiz olguya odaklanır. Ve kabul edelim ki günlük hayatlarımız aksiyondan ve maceradan biraz uzak kalıyor. Aynı şekilde animelerde de öyle. Hiç bir şey olmuyormuş gibi geçen ama aslında kişilerin hayatlarına yönelik günlük hayatlarına odaklanan ve zaman zaman bize ilginç gelişmeler sunan slice of life serileri bu durgunluğu kullandığı bu soft renklere ve arkaplanlara borçlu.

Pastel renklerin ağırlıkta olduğu slice of life anime serilerinin yanına shoujo ve josei gibi kadınlara yönelik anime türleri de koyabiliriz. Hatta romantik serilerin bir kısmına da buraya ekleyebiliriz. Örneğin josei’ye en güzel örneklerden olan Nana, shoujo ve slice of life’ın muhteşem karışımı Natsume Yuujinchou serisi, bir başka josei örneği olan Nodame Cantabile ve en iyi shoujo slice of life karışımı örneklerinden olan Kimi no Todoke soft-pastel tonlarda renklerle hazırlanmış anime serilerine en güzel örnekleri oluşturur.

Animelerin Renkli Dünyası

Burada bir es verip istisnalardan bahsetmek istiyorum. Zira Kyoto Animation diye bir gerçek var. Kyoto Animation shoujo, dram ve slice of life gibi alanlardaki animeleriyle rüştünü ispatlamış bir anime yapım stüdyosu ve birçok işi bu türlerde olmasına rağmen oldukça canlı renklerle hazırlanmış. K-on!, Free! ve Hibike! Euphonium’u örnek olarak söyleyebilirim. Kyoto’nun en başarılı yapımları arasında sanırım sadece Nichijou anime serisi soft renkler ile hazırlanmış. Bir de bu yıl yayınlanan Koe no Katachi anime filmi var. Filmi izleme fırsatım olmadı ama tanıtım videolarından animenin pastel tonlarda olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Şimdiye kadar shounen’ları canlı renklerde, shoujo-josei ve slice of life türleri soft-pastel renklerde hazırlandığından bahsettik. Şimdi sıra koyu, karanlık ve mat renklerin tercih edildiği bir alana gerdi. O da genellikle distopik, post-apokaliptik ve psikolojik serilerde tercih ediliyor. Eh distopya gibi bir karamsarlığı canlı ve parlak renklerle anlatamazsınız değil mi? Death Note serisini hatırlayın, o gerilimli havayı, gizemi ve psikolojik sahneleri kısmen karanlık ve mat renkler olmadan nasıl aktarılabilirdi izleyiciye? Aynı şeyler Steins;Gate ve Monster anime serileri için de geçerli. Her iki animenin de oluşturduğu atmosferin en büyük parçası karanlık sahneler. Bir de Mahou Shoujo Madoka Magica gibi animeler var ki onlar karanlık anlatımı bile bir tık büyütüp grotesk anlatıma geçmişler… Hellsing, Phantom: Requem for the Phantom ve Black Lagoon gibi suç animeleri de biraz daha karanlık anlatımları önemseyen animelerden. Ghost in the Shell ve Ergo Proxy gibi bilim-kurgu distopyalar ise karanlık sahnelerin yanında kullandıkları renk tonları da genellikle koyudur. Bu sayede gelecek tasvirlerinin daha bir etkili olduğunu inkar edemeyiz herhalde, değil mi?

Animelerin Renkli Dünyası

Diğer yandan Tokyo Ghoul gibi kontrast renklerle birlikte karanlık sahnelerin kullanıldığı korku, dram animeleri de yok değil tabii. Psycho-Pass gibi karanlık şehir tasvirleriyle birlikte zaman zaman canlı renklerin de kullanıldığı psikolojik bilim-kurgular da var elbette. Kiseijuu ve Aoi Bungaku Series ve Texhnolyze gibi seriler buna en başarılı örnekler. Bir de karanlık anlatımı olsa da canlı ve kontrast renkleri kullanmaktan çekinmeyen Kara no Kyoukai anime film serisi gibi animeler var ki bu seri işin en ilginç taraflarından birisi. Ufotable stüdyosunun sevdiği bir teknik olan kontrast renkler ile karanlık renkleri bir ara tutma işini her türlü animede göremesek de korku, gerilim, macera bazen de psikolojik ve seinen türleri arasından çıkabiliyor.

Evet, severek izlediğimiz bir çok animeyi aslında türlerine göre benzer şekillerde renklendiriyorlar. Toparlamam gerekirse, shounenlar için parlak renkleri, shoujo-josei ve slice of life için soft ve pastel renkleri, korku, distopya, psikolojik ve post-apokaliptik seriler için ise karanlık, koyu ve mat renklerin kullanıldığını söyleyebiliriz. O zaman bir animeyi sadece kullanılan renk tonlarına bakarak türünü anlayabilir miyiz dersiniz? Bence evet.

*Bu yazı Japon Sinema E-Dergisinin 9. Sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz