Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I Harajuku

0
48

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuGwen Stefani’nin 2004 tarihli ‘’Harajuku Girls’’ şarkısıyla ün kazanan ve alternatif modanın merkezi olan Harajuku gerçekte ilginç modasının dışında düşünüldüğü kadar  tuhaflığın hüküm sürdüğü bir yer değildir.

Harajuku popüler alışveriş mağazalarının bulunduğu Tokyo’nun en hareketli semtlerinden biridir. Ünlü Takeshita Caddesi hergün binlerce kişiyi ağırlar. Bu kişilerin çoğu derslerinden yeni çıkmış liseliler ya da stiliyle farklılık yaratmış kişilerden  oluşur

Harajuku’nun en bilinen caddeleri Takeshita ve ona  yürüme mesafesinde olan Omotesando caddesi bir çok animede de kullanılmıştır. Karakterlerin alışveriş yaptığı ve bir şeyler yemek için çıktığı bu ünlü mekanlar animelerin  arka planında gösterilmiştir. Harajuku’nun birbirinden renkli mekanlarının animelere nasıl konu olduğuna gelin birlikte bir göz atalım.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I Harajuku

Takeshita Caddesi,  Tokyo’nun en ünlü caddesidir.  Özellikle 20’lerinin başındaki kızlar arasında oldukça popülerdir.   Çünkü Takeshita caddesi her zaman son moda kıyafetlerin bulunduğu mağazalarıyla Tokyo modasının kalbini tutar. Bu caddede her tipten insan görmeniz mümkündür. Okul formalı, günlük rahat kıyafet giyenleri ya da birbiriyle alakasız renklerde parçaların bir bütünü yakaladığı kalabalık kız arkadaş grupları… Bu nedenle Takeshita Tokyo’nun tüm yönlerini önünüze serer.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuThe İdolmaster: Cinderella Girls

Bu animede yaşları 11 ile 17 arasında değişen idol kızların Takeshitaya gelmesinin gösterildiği bir sahne vardır. Animenin bu bölümünde gerçek mekan birebir yansıtılmıştır. Hatta bir Japon fast food markası olan Yoshinoya  aynı yerindedir.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuShounen Hollywood: Holly Stage for 49

Shounen Hollywood bir çok idol animesinin aksine genç kızların yeteneklerine değil ”ikemen” yani genç ve yakışıklı erkeklerin star olma hikayesini ele alıyordu. Ve Harajuku’da en çok sahnesi geçen animelerdendir. Fotoğraftaki Harajuku Takeshita caddesinin sık sık değişen kapısının dekorlarından biridir.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuDeath Note

Death Note’un 11. bölümü bittiğinde Takeshita’nın lolita tasarımlı kapısı ekrandaki yerini almıştı. Bu sefer çok daha karanlık bir yönüyle tabii ki. Sadece modanın ve sevimli şeylerin merkezi olma özelliği taşımayan Takeshita, krepçileriyle de oldukça ün salmıştır. Ünlü Harajuku krep mağazaları da animeler de kendine yer bulmuştur. Cadde boyunca yan yana dizilmiş bir sürü krep tezgahı anime karakterleri tarafından mekan olarak kullanılmıştır.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuJoshiraku

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuBu animenin 5. bölümünde kızlar Harajuku’nun meşhur Marion krepçisinin önünde duruyorlar.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuThe Idol M@ster : Cinderella Girls

Harajuku’nun Omotesando bölgesindeki mağazalar, Omotesando,  Takeshita’ya kıyasla daha lüks mağazaların bulunduğu bir caddedir. Bunu ülkemizden Nişantaşı – Kadıköy Altıyol şeklinde özetleyebiliriz. Takeshita, Kadıköy Altıyol ise; Omotesando, Nişantaşı’dır.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuTokyo Ghoul

Tokyo Ghoul  karakteri Kaneki Ken’in hoş bir kız olan  Rize ile gezdikleri bölümü Omotasando Caddesi’nde geçmektedir. Gerçek mekanlardan Emporio Armani de anime de gösterilmiştir

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuGarrett Popcorn Shop

Burası Omotesando’nun en lezzetl patlamış mısırlarının satıldığı mekandır. Ve animelerde de karakterlerin burada zaman geçirdiğine rastlayabilirsiniz.

Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak #2 I HarajukuShounen Hollywood : Holly Stage for 49

Yazının birinci bölümü olan ”Animeleri Gerçek Mekanlarda Yaşamak: Shibuya Station” yazısını okumak için tıklayabilirsiniz.

Kaynak: Myanimelist

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz