Animelerde Shinjuku İzleri #2

0
52

Animelerde Shinjuku İzleri #2

5 Centimeters Per Second animesinde baş karakterler  Akari & Takaki’nin çocukluğunun geçtiği mekan olan Shinjuku kiraz bahçeleri gerçek halinden birebir aynı olarak yansıtılmıştır. Filmde Shinjuku’nun vurgulandığı ve önem taşıdığı diğer bir nokta Takaki’nin Akari ile buluşmaya giderken başlangıç noktası olarak Shinjuku trenine binmesidir. Daha sonra bildiğimiz üzere Takaki’nin  karlı havada o bitmek bilmeyen, zorlu yolculuğu başlayacaktır.

Animelerde Shinjuku İzleri #2

Kullanılan mekanların canlı ve gerçeğini aratmayan çizimleriyle beğeni toplayan film izleyenlerin üzerinde sanki kartpostala bakıyormuş gibi bir izlenim bırakmaktadır. Yönetmen Makoto Shinkai’nin son yapımı olan ‘’The Garden of Words’’ Shinjuku’nun önemli parklarından Shinjuku Gyoen de geçmektedir. Karakterlerin yağmurlu bir günde parkın bir köşesine sığınıp, yiyeceklerini paylaşıp sohbet etmeleri ve bunu her yağmurlu günde tekrarlamaları filmin temelini oluşturmaktadır.

Makato Shinkai’nin 5 centimeters Per second da olduğu gibi bu yapımında da gerçekle tıpatıp aynı çizimlere yer vermesi ve Shinjuku’yu olduğu gibi yansıtması oldukça beğeni toplamıştır. Yapım Montreal’in Fantasia Festivali’nde Satoshi Kon animasyon jüri ödülüne layık görülmüştür.

Animelerde Shinjuku İzleri #2

 Shinjuku bu örneklerin dışında 2013 yapımı Gatchaman Crowds, 2010 yapımı Bakumun, 2008 yapımı Toradora!, 2013 yapımı Coppelion, 2013 yapımı Yama no Susume gibi anime serilerinde konu olmuştur. Shinjuku’nun gözde mekanları istasyonundan Shinjuku Gyoen’ine, caddelerinden mağazalarına kadar birçok noktası animelerde hayat bulurken Tokyo’nun bu gözde mekanını da gezme fırsatı bulmuş oluyoruz.

 *Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz