Animelerde Japon Kadınlarının Yansıması

0
53

Animelerde Japon Kadınlarının Yansıması

Dinginliğin ve sabretmenin tıpkı bir bonsai ağacı yetiştirmek gibi olduğu Japon kültürü, Zen Budizmi, Samuray gelenekleri ve Batı değerleri üçgeninde şekillenmiştir. Diğer toplumlarda olduğu gibi Japon kültüründe de kadın ve erkeklerin toplumsal statüleri benzer şekilde konumlanmıştır. Bu iki cinsiyet arasındaki eşitsizlik, Japon kültüründeki keskin çizgilerle belirlenmiş hiyerarşi, kadının konumu da aileye bağlılık ile çizilmiştir. Japon toplumundaki ‘’ie’’ anlayışındaki aile toplumu oluşturur ve bireysellik söz konusu değildir. Erkek ise ailenin reisidir. Ailenin bir parçası olan kadın da, bu sebeple bireysel açıdan varlık ifade edememektedir. Ailenin diğer fertleri (kadın ve çocuklar) erkeğe sadakat olarak bağlı olmak zorundadır.

Japon toplumundaki kadının mevcut konumu Konfüçyizm ve Feodalizm’den beslenen Samuray felsefelerine dayanmaktadır. Bu baskılar hala etkilerini sürdürmektedir. Konfüçyizm, erkeklerin kadınlar üzerinde egemenlik kurmalarına olanak verir. Bu düşünceye göre, bir kadın bir kız çocuğu olarak öncelikle babasına itaat eder, daha sonra bir eş olarak kocasına, iyi bir anne olarak da oğluna hizmet etmelidir. Budizm’de kadınlar için erkek egemen sistem içerisindeki konumlarından kurtulmanın imkânsız olduğu savunulur ve aynı görüş Samuray gelenekleri için de geçerlidir. Kısaca, kadın ‘iyi bir eş, iyi bir anne’ olmalı ve kocasına gözü gibi bakmalıdır. Böyle davranmayan bir kadının sonu ise yalnızlıktır ve bu yalnızlık kadının kendisine ve çevresindeki sevdiklerine yetersiz olması anlamına gelir.  

Animelerde Japon Kadınlarının Yansıması

Modernleşme ile sosyal konumu değişen kadınlar, artık eşlerinin ailesinin hizmetçiliğini yapmayarak aktif çalışma hayatına katılmayı tercih etmeye başlamışlardır. Erkekler de benzeri bir biçimde kırsalda yaşayan ailelerinin yıllardır yaptıkları işleri sürdürmek yerine eğitimlerine önem vermiş ya da şehirli iş yaşamının birer parçası olmuşlardır. Japon toplum örgütlenmesinde önemli bir yere sahip olan aile olma anlayışı, yerini giderek bireyselliğe bırakmaya başlamıştır. Geleneksel yapının kırılması, tek taraflı, anne ve çocuktan oluşan ailelerin sayısında bir artışı da ortaya çıkarmıştır.

Kadınlar toplumda olduğu gibi filmlerde ve animelerde de ikincil olarak konumlandırılmıştır. Genellikle animelerde ana kahramanlar erkek olurken kadınlar yan karakter veya yardımcı karakterler olmuşlardır. Öne çıktıkları serilerde ise eşcinsel ya da kötü karakterler olarak gösterilmişlerdir. Örnek verecek olursak; One Piece serisindeki önemli ana karakterler erkektirler. Örnek olarak Luffy ve Zoro gibi. Yine Bleach’te Ichigo, Fullmetal Alchemist’te Edward Elric, Naruto’da Naruto ve Sasuke gibi.  

Güçlü kadın karakterler genelde kötü kahramanlar olarak (femme fatale) olarak yansıtılırlar. Bunlar genelde ana kahramanlara tehdit oluşturan cinsellikleri ve yaptıkları kötülükleri ile öne çıkmaktadır. Örnek verecek olursak Akame ga Kill’deki Esdeath, Date A Live’daki Kurumi Tokisaki, Mirai Nikki’deki Yuno Gasai, Code Geass’taki C.C., Assassination Classroom’daki Irina Jelavic, Tokyo Ghoul’deki Rize Kamishiro, Fullmetal Alchemist’teki Lust ve Soul Eater’daki Medusa Gorgon.

Animelerde Japon Kadınlarının Yansıması

Kadın karakterlerin femme fatale dışında diğer bir temsil edilme biçimi de eşcinselliktir. Güçlü kadın karakter yansıtması bakımından cinselliğe vurgu yaparak animelerde kadın eşcinsel olarak yansıtılmıştır. Kuma Arashi, Oniisama e, Maria+Holic, Mai-HİME, Aoi Hana gibi seriler örnek verilebilir.

Animelerde güçlü kadın karakter olarak bir diğer temsil biçimi de erkeksi kadınlardır. Bunlar kadınsı özellikleri yerine güçleri ile öne çıkmışlardır. Ara sıra kadınlıklarını hatırlasalar da güçleri ile öne çıkmaktadırlar. Fairy Tail’daki Erza Scarlet, Shingeki no Kyojin’deki Mikasa Ackerman, Psycho Pass’daki Akane Tsunemori, Fullmetal Alchemist’teki Riza Hawkeye, Ergo Proxy’deki Re-L Mayer, Hellsing Ultimate’deki Sir Integra Fairbrook Wingates ve Black Lagoon’daki Revy örnek verilebilir. Bu karakterlerin ortak özelliği güçlü olmaları, kadınlarını ön plana çıkarmamalarıdır.

Animelerde Japon Kadınlarının Yansıması

Bu temsillerin dışında kadınların, kadın olarak kendilerince yansıtıldığı eserlerde bulunmaktadır. Hayao Miyazaki’nin eserlerindeki kadın karakterler kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenebilmiş, önemli temsil örnekleridir. Bunlardan en önemli filmler Ruhların Kaçısı’ndaki Chihiro, Küçük Deniz Kızı Ponyo’daki Ponyo ve Küçük Cadı Kiki’deki Kiki örnek verilebilir. Bu karakterler zorlukların üzerinden gelerek kadın olarak kendi ayakları üzerinde durmaya çalışmaktadırlar. Diğer temsillere oranla daha kadınsı ve dış etkenlerden daha bağımsızdır.

Sonuç olarak animelerde Japon kültüründeki genel cinsiyet temsilini beslemekte ve kadın-erkek toplumsal temsillerini desteklemektedir. İzlenilen animeler yalnızca olay ve maceralardan oluşmamakta aynı zamanda bireylerin toplumsal temsillerini de yapmaktadır. Kadınlar modernizm ile Japon toplumunda kazanmaya başladıkları yerler bir korku unsuru olarak görülmüş ve eleştirel olarak animelerde yansıtılmıştır. Animelerde kitap okuyan çalışkan kadın karakterler inek olarak mimlenmiş ve eleştirilmiş, güzellik ve güçlülük unsuru erkek karakterin beğenisi ile belirlenmiş, savaşlarda genelde kurtarılan taraf veya uğruna savaşılan olmuşlardır. Kadınlar animelerde genelde erkeklere, güçlü olana bağlı olarak yansıtılmıştır ve günümüzde çıkan anime serilerinde de bu durum halen daha yansıtılmaya devam etmektedir.

Önceki İçerikJapon Kültüründe Edebiyatın Yeri
Sonraki İçerikJapon Mutfağının Olmazsa Olmazı 15 Meşhur Lezzet
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz