Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

8
72

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Dünya Kadınlar Günü için hazırladığım bir yazıyı paylaşmak istiyorum bu yazımda… Üzerinden az bir zaman geçmişken, tam zamanıdır bence; Bugün ile ilgili konuşulması gereken çok konu var. Türkiye’de kadın olmaktan tutun da, giderek artan şiddet, istismar, hatta cinayet olaylarına kadar konuşmamız / tartışmamız ve bir an önce çözmemiz gereken belki de yüzlerce konu var. Yine de, kadınlar olarak üzerimizdeki tüm bu olumsuzluklara rağmen varlığımızın kıymetinin ve değerinin bilindiği, taktir edildiğimiz yerler de çok. Evet konumuz olan animelerde sıklıkla karşımıza çıkar güçlü kadın karakterlerden bahsediyorum. Tamam kurgu diyeceksiniz bu karakterlere ama her kurgunun bir şeylere dayandığını hatırlatmak isterim sizlere. Üstelik bu güçlü karakterlerin özellikle Japonya gibi ataerkil bir toplumda kendilerine yer bulduklarını düşünürsek, hiç de azımsanacak bir başarı değil bu. Bu karakterlerin giderek arttığını da hemen belirteyim.

Özellikle kızlar için hazırlanan ve kız karakterlerin çok olmasıyla dikkat çeken shoujo türünün tarihsel evrimine baktığımızda, animelerdeki kadın karakterlerin değişimi ve gelişimi daha çok dikkat çekiyor. Zamanla romantik ve itaatkar kız çocuklarından asi ve güçlü maceracı kız çocuklarına evrilen shoujo dünyasının kadın karakterleri, shounan türünün erkek karakterlerine alternatif olmakla kalmıyor, değişimini ve gelişimini hala sürdürüyor.

Kırılgan ve güzel shoujo karakterler, mücadele ve kararlılık ile donatılarak insanlığın kaderini belirleyen savaşçılara dönüşmesinde sektörde sayısı artan kadın çizerlerin de rolü büyük. Özellikle 1960’lara kadar manga dünyasında yok denecek kadar az olan kadın çizerler 1970’lerin başından itibaren shoujo mangalar çizmeye başlayarak sadece shoujo türünü geliştirmekle kalmamış getirdikleri yeni bakış açısıyla tüm manga ve anime sektörüne katkı sağlamışlardır. Bu mangakalar aynı zamanda mangalarını kadınlar arası iletişimin ülkedeki en güçlü formu haline getirebilmeyi başarmıştır ki bu sadece Japonya’ya özgü bir durum olsa da, yarattıkları karakterlerle mangalarının ve animelerinin yayınlandığı tüm ülkelerde ilham kaynağı olmuşlardır.

Günümüze geldiğimizde ise, Miyazaki’nin karakterleri başta olmak üzere sayamayacağım kadar çok güçlü ve sağlam duruşlar sergileyen karakter görüyoruz. Aşağıda kendimce bir liste oluşturmaya çalıştım. Yalnız hemen baştan belirteyim, güçlü derken fiziksel güçten bahsetmiyorum. Zira sadece fiziksel güçten bahsedecek olsam, bu şekilde tonlarca liste bulabilirsiniz. Ben listemde biraz daha zekasını konuşturan, kararlı duruşuyla dikkat çeken, kişiliğinden kolay kolay ödün vermeyen karakterleri seçmeye çalıştım. Listem subjektiftir, eksik gördüğünüz karakter varsa lütfen yorumlarda belirtiniz.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Akane Tsunemori – Psycho Pass

Psycho Pass’i izleyenler bilir, konusu ve hikayesindeki muhteşem ayrıntılar dışında başarılı karakterleriyle de kendisini ispatlamış bir animedir. Asıl karakterimiz olan Akane ise, işine bağlılığı, arkadaşlarına sadakati ile dikkat çekiyor. Ama beni en çok etkileyen yanı sistemdeki yanlışlara rağmen onu düzeltmekten hiç vazgeçmemesi. Üstelik sistemi düzeltmek için sistemin içinde savaşması gerektiğini de sonuna kadar savunuyor. Mesela Kougami anti-kahraman rölüne bürünürken Akane’yi hep sistemin içinde ama sistemle savaşırken görüyoruz.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Kurisu Makise – Steins Gate

Listenin akıl küpü karakterleri. Zekası ve bilime olan aşkı eminim izleyen herkesi etkilemiştir. Tsundere kişiliğine rağmen olaylar ciddileşince, otokontrolünü sağlayıp sağlıklı düşünebilen bir karakter Makise. Zaten çılgın doktorumuz Okabe’yle ondan başka kim başedebilirki! Okane ile girdikleri gelecek tartışmalarıysa cabası! Steins Gate aslında güçlü kadın karakterler açısından zengin bir anime. Sevimli duruşuna rağmen Mayuri, gelecekten babasını aramak için gelen Suzuha ve kadınsal hislerini sonuna kadar savunan Ruka bunlara en güzel örneklerden birkaçı.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Kagari Atsuko – Little Witch Academia

Tamam kabul ediyorum listenin belki de en şapşal karakteri Aysuko. Ama büyü yapma azmi ve çabası öyle güçlü ki onu listeme almamak haksızlık olurdu. Bir düşünün büyü gücünüz yok ama siz hayranı olduğunuz bir büyücü için büyü okuluna katılıyorsunuz. Hiç büyü yapamamanıza rağmen, yapsanız bile işe yaramaz büyüler olmasına rağmen asla vazgeçmeyi düşünmüyorsunuz. İşte Atsuko tam da böyle bir karakter. Tam bir şapşal ama azmi günü kurtarmasını sağlıyor. Öte yandan Little Witch Academia da güçlü kadın karakterler bakımından başarılı bir animedir. Diana’nın animedeki gelişimi onu güçlü birisi yaparken Chariot ve Croix karakterlerinin geçmişi için bir spin off çekilse izlerim, öyle başarılı karakter olmuşlari evet.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Re-l Mayer – Ergo Proxy

Ergo Proxy zor bir anime. İçeriği ve hikayesi yeterince zorken bir de karakterlerindeki zorluklar eklenince bazen içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor kabul ediyorum. Ama aynı zamanda ciddi karakter analizleri ve değişimlerini yaşatan da bir anime. Vincent’in muhteşem değişimi bir yana Re-l’in başlangıçtaki zeki ama umursamaz hallerinin sonlara doğru nasıl daha soğuk kanlı ve ne yaptığını daha iyi bilen birisi olduğunu görünce, anime tadından yenmez oluyor. Listemdeki en başarılı gelişimi gösteren karakterlerden birisidir Re-l Mayer.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Kaori Miyazono – Shigatsu wa Kimi no Uso

Kaori animenin başlangıcında yaşam sevinci dolu bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Onun bu neşesi, arkadaşlarıyla olan ilişkileri ve hayatı yaşama biçimi aslında hepimizin hayali belkide… Ne var ki anime ilerledikçe onunla ilgili acı dolu gerçeği de öğreniyoruz. Kaori’yi güçlü yapan şey, son ana kadar neşesini kaybetmemesi. Animelerde çok karakter ölümleri gördük ama eminim hiç birisine 20 küsür bölüm boyunca adım adım ilerlemedik. Her bölümde Kaori’nin sağlığı daha da kötüleşirken onun hedeflerinden asla vazgeçmemesi eminim hepimizin içine umutla doldurmuştur. Ne kadar acıtsa da…

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Riza Hawkeye – Fullmetal Alchemist Brotherhood

Hani “her başarılı erkeğin arkasında başarılı bir kadın vardır” sözü var ya, işte onun Fullmetal Alchemist Brotherhood’daki karşılığı Riza Hawkeye. Roy Mustang’ın bu kadar başarılı amir olmasının sebebi Riza’nın işine ve Mustang’e olan bağlılığıdır. Kimse muhtaç olmadan başardığı, atlatmak zorunda kaldığı şeyler ise animenin en güzel nüanslarından birini oluşturuyor. Riza geçmişte acı çekmiş ama Mustang sayesinde artık daha iyi. O da bunun karşılığını sadakati ile ödüyor. Animenin de en erdemli karakterlerinden olan Riza’nın keskin nişancılığı da büyük bir artı. Fullmetal Alchemist de güçlü kadın karakterler bakımından zengin bir anime. Özellikle ikinci yarıda hikayeye dahil olan Olivier Armstrong’un sert dış görünüşüne rağmen askerlerini önemseyen yapısı animenin önemli unsurlarından bir diğeri. Özellikle Olivier’in ekibini korumak için Führer ile yaptığı akıl oyunu dolu sohbetini uzunca bir süre unutamıycam sanırım.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Oscar François de Jarjayes – Versailles No Bara

Fıransız ihtilaline giden yolu anlatan Versailles No Bara, hikayesi dışında Oscar karakteriyle de gönlümüzde taht kurmuş bir yapımdır. Oscar’ın babası için bir karar verip, erkek gibi davranmayı ve bir şövalye olmayı seçmesi onun kadınlığını örtse de asla yok etmiyor. Animeyi izlerken Oscar’da zaman zaman ciddi kişilik çatışmaları izliyoruz. Ama Oscar’ın bir çok şeyi kendi yöntemleriyle halletmesi onun kişiliğinin ne kadar sağlam ve sarsılmaz olduğunun en büyük kanıtı. Elbette zayıflıkları var, ama zayıflıklarının onu yıkmasına asla izin vermemesi, güçlü kişiliğinin bir başka kanıtı.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Kiryuin Satsuki – Kill la Kill

Kill la Kill dediğimiz zaman aklımıza ilk Matoi Ryouko geliyor evet. Ama bence animenin en güçlü kadın karakteri Kiryuin Satsuki’dir. Neden mi? Çünkü o da Matoi gibi ustaca kılıç kullanabiliyor. Ama Matoi’den farklı olarak planını sessiz ve derinden yürütmeyi de biliyor. Kill la Kill bana izlediğim zamanda uzun zamandır görmediğim bir twisti yaşatmıştı. Kiryuin’in asıl amacını öğrendiğimde, planındaki kusursuzluk karşısında şaşkına dönmüştüm. Üstelik sonrasında da aynı asaletle devam etmesi, zaman zaman başarısızlıklara uğrasa da, bunları görmesi ve kabul etmesi animenin en sağlam karakteri yapıyor. Matoi’nin ondan öğrenmesi gereken çok şey var.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Chihaya Ayase – Chihayafuru

İşte hayallerinden asla vazgeçmeyen bir karakter daha. Chihaya Ayase küçüklüğünden beri karuto oyunu hastası bir kız. Her sınıfta karuto kulübü kurmaya çalışıyor. Ama oyun o kadar zor ve o kadar az kişi tarafından biliniyor ki, kulüp birkaç kişi ile sınırlı kalıyor hep. yine de amacından asla vazgeçmeyen Chihaya animenin sonunda ekibini ulusal yarışmalara sokmayı başarıyor. Evet öyle gelişmelere sebep oluyor karakterimiz. Bunun dışında Ayase’yle ilgili söyleyebileceğim pek bir şey yok, arkadaşlarına önem verse de, gözü karutodan başka bir şey görmeyen birisi o. Yine de hayalleri için çalışmaktan hiç vazgeçmemesi örnek alınacak türden.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Koko Hekmatyar – Jormungand

Jormungand mafya dünyası animesi. Black Lagon gibi ama değil. Burda işler biraz daha farklı. Uluslararası silah tüccarı olan Koko ve ekibinin maceralarını izliyoruz burada. Macera derken baya hayatların riske atıldığı, anlaşmaların yapılıp-bozulduğu kurşunların havada uçuştuğu maceralar. Ama Koko çok zeki bir kadın. Öyle ki her sıkıntılı durumdan zekası sayesinde bir şekilde kurtulmayı başarıyor. Hatta bazen karlı bile çıkıyor. Onun savaş zekası ve anlaşmalarındaki akıllıca hamleleri listede yerini almasını sağladı.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Nana Osaki – Nana

Gerçek hayata yakınlığıyla dikkat çeken bir anime Nana. Ve karakteri Nana Osaki’de aslında gerçeğe en yakın karakter bu listede. O yüzden onun yeri biraz ayrı bende. Zira eminim hepimizin yapmaktan korktuğu bir çok şeyi o tek başına yapmaya hazır ve yapıyor da. Mesela sadece ceketi ve gitarıyla şehir değiştirip başka bir şehirde yaşamak. Hiç tanımadığı birisiyle ev arkadaşı olmak. Nereden başlayacağını bilmese de kariyeri için çabalamak. Üstelik sert mizacına rağmen değer verdiği insanları korumak için her şeyi yapabilecek hırsa sahip olması… Nana aslında bir noktada hepimizden bir parça taşıyan bir karakter. Biraz da bu yüzden biraz özel sanırım.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Motoko Kusanagi – Ghost in the Shell: Stand Alone Complex

Stand Alone Complex serisi Ghost in the Shell’in anime filmi kadar etkili değil belki. Ama Motoko Kusanagi hala aynı muhteşemlikte. Onun kendisini, çevresindekileri hatta kafasının içindekileri sorgular yapısı animeyi başarılı yapan en önemli şeylerden birisi. İşine olan bağlılığı su götürmez gerçek ama o da sistemin içindeki bozuklukların farkında. Üstelik onları düzeltmek için insiyatif almaktan da kaçınmıyor hiç bir zaman. Stand Alone Complex serisini iki sezon izledik ve iki sezonda da Motoko’nun geçmişiyle ilgili bir şeyler öğrendik. Ve öğrendikçe ona olan hayranlığım daha da çok arttı. Çünkü geçirdiği evrelerden sonra hayatta kalmak oldukça zor bir durum.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Yukarıdaki karakterler çeşitli yönleriyle güçlü olduklarını ispatlamış kişiler olmakla birlikte, izleyicisine de ilham kaynağı olmaktan geri kalmıyor bence. Zira Eminim birçoğumuz onlar gibi zeki, akıllı, duygusal yönden daha güçlü olmak istiyoruz. Listem böyle ama listeye alıp almama konusunda kararsız kaldığım birçok karakter var. Mesela Erza. Fairy Tail‘in kılıç ustası, en güçlü kadın karakteri Erza’yı listeye savaş stratejilerindeki başarısı için almayı çok düşündüm. Ne var ki Fairy Tail’in yapısı gereği erkek karakterlere power up vermek adına bir çok sahnede de harcanan bir karakter olduğu için listeye almadım. Aynı şekilde Tokyo Ghoul‘un Touka‘sı da listede olabilirdi. İlk sezondaki kendini ve ghoul kimliğini bilen, bundan gocunmayan, aksine bununla yaşamanın yollarını bulmuş Touka, ikinci sezonda Kaneki’nin peşinde koşan bir kız olmaktan öteye gidebilseydi, kesin listemdeydi. Code Geass‘ın Kallen karakteri de arada kaldıklarımdan. Zira o da ilk sezonda isyankar duruşu, ekibini başarıya ulaştırma yöntemleriyle dikkatimi çekmişti. Ama o da ikinci sezon kurbanı olup, ikinci sezonda daha pasifleştirilince, karakterin hiç bir özelliği kalmadı.

Animelerde Güçlü Kişilikleriyle Dikkat Çeken Kadın Karakterler

Bir de listeyi daha da uzatmamak için koymadığım karakterler var. Melesa Shingeki no Kyojin‘den Hanji Zoë. Her ne kadar onu sadece devlere olan aşkıyla tanıyor gibi olsak da, aslında öğrencilerine devler hakkında en iyiyi öğretmeye çalışmakla kalmayıp yaşam şanslarını da artırmaya çalışan bir öğretmen. Listeye eklemek isteyip uzamasın diye eklemediğim bir diğer karakter ise Yukino Yukinoshita. Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru ya da kısaca Oregairu diye bildiğimiz animede iki sezon izlediğimiz Yukino, özellikle ilk sezondaki zeki, gururlu ve kişiliğinden ödün vermeyen haliyle, Hikigaya’a mükemmel rakip olmuş, Hikigaya ile çok iyi bir tezatlık oluşturmuştu. İkinci sezonda onun eksik yanlarını görsel de, yine de kişiliğinden taviz verdiğini düşünmüyorum.

Yazdıkça uzayacak bu yazı, en iyisi burada keseyim. Evet sevgili okur liste böyle. Peki sizin eklemek istediğiniz birileri var mı?

Bu yazı ortak çalışma yaptığımız www.birdizihaber.com adresinde yayınlanmıştır.

8 YORUMLAR

  1. Integra Fairbrook Wingates Hellsing’ i eklemek istiyorum. Çok güçlü diyemeyeceğim ama beni etkilemeyi başardı. İyi bir lider ama ovasında(mangasını da okudum. Birebir aynı aslında)sürekli birileri tarafından sürüklendiğini düşündüm. Asıl liderliğini, içindeki cevheri çok gösteremedi gibi geldi. Kısacası geri planda kaldı.Küçük yaşta babasını kaybetmesi ve o tür bir ailede çok önemli bir konuma getirilmiş olması, üzerindeki baskıyla baş etmeye çalışması. Benim için izlemesi çok keyifli bir karakter oldu açıkçası.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz