Anime ve Mangalarda Trajik Ölümler

11
78

Anime ve Mangalarda Trajik Ölümler

Manga ve animelerin türleri ve içerikleri kadar karakterlerinin de önemli olduğunu söylemek saçma olmaz sanırım. Hatta öyle ki bazı manga ve animeleri sadece bu karakterler için okuyup izlediğimizi söyleyebilirim. Eminim sizin de, hikayesini çok beğenmeseniz de, sevdiğiniz karakteri görmek, onun neler yaptığını öğrenmek için devam ediyorsunuz izlemeye/okumaya. Şimdi bu karakterin aniden öldüğünün düşünün. Sanki bir arkadaşımızı kaybetmişiz gibi üzülüyoruz değil mi? Üstelik anime ve mangalar diğer yapımlar gibi her zaman “bu karakter önemli bunu öldürmeyelim” demediği için, beklenmedik ölümler sıklıkla karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca bu ölümlerin trajedisi bir kat daha artıyor.

Gintama ve Naruto gibi uzun soluklu yapımlarda, alıştığımız, sevdiğimiz karakterlerin ölümü etkisini izleyicileri üzerinde bir hayli hissettirmişti. Özellikle Naruto’da ölümleriyle hayranlarını üzen Sarutobi Asuma, Neji Hyuga, Itachi Uchiha gibi karakterler hala hatırlanmakta ve sevilmekte.

Anime ve Mangalarda Trajik Ölümler

Öte yandan bir de Fullmetal Alchemist: Brodherhood ve Re Zero gibi karakter ölümlerinin baş kahramanlarımız üzerinde etkisi gördüğümüz yapımlar var. Fullmetal Alchemist: Brodherhood izleyenler bilir, Maes Hughes’in ölümü özellikle Roy Mustang’in anime sonuna kadar peşinde olmuş, Roy intikam aşkıyla yanıp tutuşmuştu. İlk bölümlerdeki Nina’nın ölümü ise eminim her izleyicisini derinden etkilemiştir. Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu’da ise Rem öldüğü bölümde kendisini o kadar sevdirmişti ki, Natsuki karakteri Emilia’yla yakıştırılsa da, bir grup izleyicinin Rem-Natsuki beraberliğini görmek istemesine sebep olmuştu. Tengen Toppa Guren Lagan’da Kamina ve Neon Genesis Evangelion’da Kaworu Nagisa’nın trajik ölümleri aynı şekilde ana karakterlerinin üzerinde farklı etkilere sebep olmuştur.

Anime ve Mangalarda Trajik Ölümler

Fakat trajik ölümlerin ana karakter üzerindeki etkisi konusunda en iyi animelerden birisi Steins;Gate’dir. Mayuri’nin ölümü üzerine Okabe’nin yaptıkları onu öyle bir noktaya getirdi ki, sonunda Kurisu’yu kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Okabe’nin bu bölümlerdeki ciddiyeti, Mayuri’yi kurtarma isteği öylesine yüksek noktalara geldi ki, diğer bir çok karakteri görmedi bile gözü. Steins;Gate’in trajik ölüm hikayesi, Okabe’nin ruh hali, yukarıda belirttiğim bir çok animede de görülüyor. Özellikle Re:Zero’daki Natsuki ile büyük paralellikte olduğunu düşünüyorum ben.

Trajik ölümler deyip Shingeki no Kyojin’den bahsetmezsek olmaz değil mi? Daha ilk bölümden Eren’in gözleri önünde annesinin bir dev tarafından yenilmesi, ilerleyen bölümlerde arkadaşlarının birer birer devler tarafından yakalanıp yenilmesi, biz anime izleyiciler için bile izlemesi zor sahnelerdi. İlerleyen bölümlerde Eldo, Petra ve Oulo’nun ölümü her ne kadar “ölüm animesi” olsa da izleyicide şok etkisi yaratmıştı. Levi’nin geçmişini izlediğimiz Spin-off animesindeki Isabel ve Farlan’ın ölümü de aynı şekilde trajedik boyuttaydı.

Anime ve Mangalarda Trajik Ölümler

Shingeki no Kyojin kadar trajik ölümlere sahne olan bir anime daha var ki o da Death Note. Light’ın öldürdüğü kişiler arasında çok üzüldüklerimiz oldu elbet ama hiç bir ölüme L’inki kadar üzülmedik sanırım. Hatta L’in ölümü için en trajik ölümler listesi yapsak, ilk üçe sokabiliriz muhtemelen. Finaldeki Light’ın ölümünü de trajik olarak değerlendirmekle birlikte, L kadar etkili olmadığını düşünüyorum nedense…

Yukarıda bahsettiğim animeler genellikle macera, gizem hatta gerilim gibi ölümlerin olmasını bir şekilde beklediğimiz yapımlardı. Fakat bir de Clannad, Shigatsu Wa Kimini Uso ve Angel Beats gibi romantik ağırlıklı animeler var ki, aslında buralarda gördüğümüz ölümler daha trajik. Clannad ve Angel Beats ‘in dramatik havasını anlayabiliyorsunuz ama Shigatsu Wa Kimini Uso’nun eğlenceli havasının altında yatan trajediyi gördüğümüzde eminim herkes aynı şekilde etkilenmiştir Kaori’nin hikayesinden. Tabi bir de Versailles No Bara gibi romantik ve dramatik olurken Fransız devrimi gibi alt metinleri olan animelerdeki ölümlerin trajedisi de farklı bir etkileyiciliğe sahip oluyor. Andre’nin ölümü hala içimizde bir yaradır.

Anime ve Mangalarda Trajik Ölümler

Ciddi anime demişken Zankyou no Terror izleyenler bilir, son zamanlarda yapılmış, devlet-halk ilişkisini irdeleyen en ciddi animelerin başında gelir. Hal böyle olunca ölümlerin trajedisi de bir başka oluyor tabi. Her şey bitti derken Nine ve Twelve’in birer kurşunla öldürülmesi izleyicide şok etkisi yarattığı gibi trajedi boyutunu da büyütmüştür.

Bir de öleceğini bilsek de, daha doğrusu ölümleri beklesek de yine de üzüldüğümüz animeler var. Shingeki no Kyojin gibi değil ama bunlar. Fate serilerini izleyenler bilir. Hizmetkarlar ve efendilerinin katıldığı bir kutsal kase savaşı söz konusudur. Bir kazanan olması gerektiği için bir çok karakterin ölümlerini bekleriz bu gibi animelerde. Fate / Zero da böyleydi mesela. Özellikle sezon finaline yakın -çünkü alışıyoruz karakterlere, seviyoruz- gördüğümüz ölümleri bir kat daha trajik gelir izleyiciye. Daha Lancer’ın ölümünü hazmedememişken Lancer gibi trajik bir şekilde ölümünü izlediğimiz Rider da büyük etki bırakmıştır bende… Eminim bir çok izleyicide de öyle olmuştur.

Anime ve Mangalarda Trajik Ölümler

Yavaş yavaş yazımın sonuna gelirken size Psycho-Pass’den de bahsetmek istiyorum. Zira burada iki ölüm var ki, izleyicisi olarak beni ciddi üzüntülere sürüklemiştir. Kagari gibi eğlenceli bir karakterin beklenmedik ölümünün trajedisi bitmemişken sezon finalinde Makishima’cığımın ölümüne tanık olmak cidden çok üzücüydü. Tamam Makishima animenin kötü karakteri ölümü muhtemelen bir çok izleyicinin de istediği bir şey. Ama anti kahraman duruşunu ve savunduğu fikirlerin haklılık payını düşündüğünüzde eminim siz de benim kadar üzülürsünüz.

Yukarıda bahsettiğim tüm bu trajik ölümlerin animelerdeki etkisi bir yana, çoğunun bir de mangadaki etkisi çok daha fazla. Zaten mangalar animeler ile kıyaslandığında daha derin olduğu için bu tür trajik ölümlerde de etkisi birkaç kat daha fazla oluyor.

Manga demişken, Nana’nın animesinde görmediğimiz ama mangasının ilerleyen sayılarında gördüğümüz Ren’in trajik ölümünden bahsetmek isterim son olarak. Ren’in etrafındaki herkesin yıkılması kaçınılmaz olurken, Nana’nın neler hissettiğini hayal bile edemedim ben…

İşte anime ve mangalardaki trajik ölümler bizleri bu kadar etkiledi. Öyle ki bazen hissizleştik, bazen animelere/mangalara devam etmek istemedik… Yine de, trajik sonları olsa da, eminim bu karakterleri tanıdığımıza hepimiz memnunuz.

11 YORUMLAR

    • Yaziyi ister istemez kisisel deneyimlerime gore yaziyorum, haliyle her olumu hatirlamam ya da bilmem imkansiz. O yuzden bu animeden bu nerde demek yerine bu animeden de bu olum burada olmaliydi diye onermek daha dogru olacaktir. Bir oneri..

      • Dalga geçiyorum biliyorum ki senin izlediğin animeyi ben izlememiş olabilirim benim izlememiş olduğum animeleri sen izlersin önemli yerleti hatırlarsın ama ben bilmem bu konuda sen haklısın ben sadece dalgasına yazmıştım onu

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz