Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

1
64

Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

Akihabara, Tokyo’nun  elektronik ve anime&manga cennetidir.

Günümüz Japonyası’nda, animasyon dünyası her gün yeni bir akım ortaya çıkarmaktadır. Özellikle gençleri manga, anime ve bilgisayar oyunlarıyla gruplaştıran bu dünya, ‘‘Otaku’’ adı verilen yeni bir terim yaratmıştır.

Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

Uzunca bir caddede sıralanmış teknoloji, 2. el manga, anime figürü, anime ürünleri satan mağazaları bulunmaktadır. Manga, anime ve oyun meraklıları Tokyo’ya sadece burası için bile gelebilmektedirler.

Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

Akihabara’nın bugün bu denli önemli bir turist çeken bir ticaret yeri olmasında tarihinin de önemli büyüktür. Edo döneminde, çok yoksul dönemler geçiren Akihabara, nehir kıyısında olmasından dolayı zamanla ticareti gelişerek bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

20. yüzyılda meyve ve sebze toplayıcılarının bölgeyi ele geçirmesiyle iyice toptan satışçıların olduğu bir yer haline dönüşen Akihabara, 1960’dan sonra elektrikli aletlerin kullanımının da yaygınlaşması ile  günümüzdeki gibi bir elektronik dünyasına dönüşmüştür.

Akihabara, yine anime ve mangadan esinlenilerek kurulan  Maid kafeleriyle de ünlüdür. Bu kafelerde çalışan  garson kızlar animelerdeki gibi giyinmektedir. Maid sözcüğünün karşılığı olan hizmetçi sözcüğü, Japonya’da sevimli giyinmiş kızlar tarafından konuklara servis yapılması şeklinde hayat bulmuştur.

Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

Akihabara da her şey anime dünyasının bir  parçası gibi. Binalarda, binaların duvarlarında ve reklam panolarında her birinde bir çizgi kahraman mutlaka bulunmakta. Yürürken rastladığınız, içecek alma makinelerinin üstünde, yerdeki taşlarda ve hatta sıradan bir bankanın camında bile Japonların anime dünyasından bir karaktere rastlamanız mümkündür.

Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

Anime manga ve elektronik dünyasının sevenlerine sunduğu imkanlar sayılamayacak kadar fazla. Örnek olarak 2. el kitap ve anime figürü mağazaları Akihabara da neredeyse ayrı bir ticari alanı oluşturmakta. Bu ürünlerin orjinaline fazla para vermek istemeyen kişiler aynı ürünleri yarı fiyatından ucuza alabilecekleri mağazaları tercih ediyorlar. İkinci el oyuncakçıların çok yoğun olduğu caddede bir çok ürünü olduğundan daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

Anime ve Manga Dünyasının Kalbinin Attığı Yer: Akihabara

Ayrıca Akihabara da pazar günleri trafik araçlara kapatılıyor. Bu durumda alışverişi daha cazip ve rahat hale getirme yöntemi olarak karşımıza çıkıyor.

Günün her saatinde kalabalık ve cıvıl cıvıl olan Akihabara da eğer koyu bir otaku iseniz, dükkanlara girip çıktıkça cüzdanınızın dibini görebileceğinizin garantisini veriyoruz. Seyahatinizin geri kalan günlerini açlık yaşamadan geçirmek istiyorsanız bu büyülü yeri son gününüze saklamanızı tavsiye ediyorum.

Yazar: Bensu Cangüler

Önceki İçerikSevgi Neydi? Sevgi Emekti | Usagi Drop
Sonraki İçerikMy Hero Academia Animesinin Akış Planı Belli Oldu
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz