Anime Nedir?

0
52

Anime Nedir?[quote]Anime nedir? Anime, Japonlar tarafından üretilen, çizgi filme yeni bir anlam yükleyen yetişkin işi çizgi filmlerdir. Onur Ataoğlu’nun, kitabında bahsettiği gibi; bu karakterler, aşk acısı çekiyor, bizler gibi yaşıyorlardı.[/quote]

Anime tarihi 20’inci yüzyıl başlarında Japon film yapımcılarının Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’daki animasyon tekniklerini keşfetmesiyle başlamıştır. Bu dönemde Japonya’da filmlere alternatif bir hikâye anlatımı sunabilen animasyon oldukça popüler olmuştur. Amerika’da filmler ve şovlar için oldukça büyük bütçeler mevcut iken, Japonya’da küçük bir piyasayı ve bütçe, yer, ve aktörlük eksikliklerini de taşıyordu. Batılı aktörlere benzeyen aktörlerin bulunmaması Avrupa, Amerika ve fantezi dünyalarında Asyalı oyuncuların var olmasını imkânsız kılıyordu. Animasyonun değişik kullanımları Japonlara benzemeyen karakterler ve yerlerin yaratılmasına sebep vermiştir.

Şimdi son cümleyi tekrar okumanızı rica edeceğim; animasyonun değişik kullanımları Japonlara benzemeyen karakterler ve yerlerin yaratılmasına sebep vermiştir. Yani bu Japonların kısa boylu ve çekik gözlü olmalarından kaynaklanan bir kompleks değil. Buna dikkat çekmemin nedeni ise çoğu kişinin bu durumu böyle bir komplekse bağlaması… Gördüğünüz gibi böyle bir durum söz konusu değil.

1970’li yıllarda manga çizimleri büyük bir ilgi çekmiştir. Bu çizimlerin büyük bir çoğunluğu da animasyonlarda kullanılmıştır; özellikle Osamu Tezuka bir efsane ve “Manga’nın Tanrısı” haline gelmiştir. Eserlerinin ve diğer tasarımcıların da etkisiyle, anime günümüzdeki sanatın mutlak karakteristiklerini ve türlerini yaratmıştır. Mecha tarzı Tezuka tarafından şekil almış, Go Nagai ve diğerleri de geliştirmiştir. Yoşiyuki Tomino’nun katkısıyla da bir devrim gerçekleşmiştir. Gundam ve Macross gibi mecha animeleri 80’lerin klasikleri arasına girmiştir ve mecha türü anime günümüzde hala Japonya’da ve dünyada popülerdir. 1980ler’de anime Japonya’da ana görüş haline gelmiştir ve büyük bir üretime geçmiştir. Bununla beraber manga da popülaritesini Japonya’da ve dünyada zirveye taşımıştır. 1990lar’ın ortasında ve sonunda, ayrıca 2000’lerde anime tüm ülkelerde popüler olmuştur.

Nasıl Yapılır?

* Önce stüdyo ekibi tarafından bir toplantı ile bu dizide nelerin olup biteceğine, olayların ve durumların gidişatına, yani senaryoya karar verilir.

* Daha sonra bir storyboard hazırlanır. Yani anime kağıt üzerine kaba taslak oluşturulur.

* Bu storyboard’a göre çizimler yapılır ve renklendirilir.

* Bu çizimler “Piramit” olarak tabir edilen cihazla tercihe göre 35 mm ya da dijital ortama aktarılır.

* Reji ve seslendirilir.

Bilgi Notu : İlk renkli anime sinema filmi ise 1958 yapımı The While Snake Enchantress’tir.

Yazar: Cam Gezer

Önceki İçerikGrammy Ödüllü Kitaro Ankara’da!
Sonraki İçerikJapon Yönetmenler Röportaj #2 | Hayao Miyazaki
20 Mart 1991 ‘de Yomra ‘da doğdu. 2010’da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden Haziran 2014’de mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sinema bölümünde Yüksek Lisans yaptı. * Haziran 2013'te, T.C. Dış İşleri Bakanlığı destekli yönetmenliğini Gökhan Yorgancıgil'in yaptığı Afrika ve Osmanlı filminde yapımcı asistanı olarak görev aldı. * Aralık 2015'te, Japon kültürü ve sanatı üzerine yayın yapan Japon Sineması Platformu'nu kurdu. * Ocak 2016'da Japon Sinema Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (YATTAA DERGİSİ) *Ağustos 2016'da Japon Müziği Dergisi'ni yayınlamaya başladı. (SONATA DERGİSİ) * Ağustos 2016'da Japon Medya şirketi Crypton Future Media ile "VOCALOİD DÜNYASI VE HATSUNE MİKU" kataloğu çalışması için işbirliği yaptı. * Aralık 2016'da, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "BAŞLANGICINDAN GÜNÜMÜZE JAPON SİNEMASI" kitabını çıkardı. * Ekim 2017'de, Japon Yayınları'ndan kollektif yazar ekibiyle "TEZUKA'DAN MİYAZAKİYE ANİME VE MANGA" kitabını çıkardı.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz