Anime Nasıl Oluşturuluyor?

0
76
Anime Nasıl Oluşturuluyor?

‘’Büyük gözler ve uzun bacaklar’’ karakteristik özellikleriyle Amerikan yapımı çizgi filmlerden sıyrılan anime, ilk olarak 1908-1910’lu yıllar arasında Fransa ve İngiltere’den Japonya topraklarına gelmiştir. Fransız sanatçı Emile Cohl’un Japon animasyon sanatçıları üzerindeki etkisiyle animeler çevrilmiş ve bugünkü haline yol almıştır. Üretilen animelerin geniş kitlelere yayılmasında ve ülke dışına çıkmasında Toei firmasının da büyük katkısı olmuştur.

1940’lu yıllarda ise çıkarılan Film Yasası ile militarist propaganda içerikli ‘Momotaro-Umino Shinpei adlı animasyon yapılmıştır. Bu ünlü Japon halk masalı ilk uzun metrajlı Japon animasyonu olmuştur. 1958 yılında ise ilk uzun metraj renkli animasyon olan Hakujaden yapılmıştır. Bu filmin Berlin, Venedik ve Meksika gibi festivallerde gösterilmesiyle animeler dünyada duyulmaya başlamıştır.

1960’lı yıllara geldiğimizde ise animeler TV dizileri olarak üretilmeye önce Japonya’da daha sonrada diğer ülkelerde gösterilmeye başlanmıştır. 25 yıl içerisinde animeler ulus sınırlarını aşarak uluslararası bir üne kavuşmuştur. Bu üne kavuşan seriler arasında CandyCandy(KyandiKyandi), Pokemon, Sailor Moon (BishojoSenshi Sera Mun) gibi seriler büyük yankı uyandırmıştır.

Anime Nasıl Oluşturuluyor?

Animelerin Beslendiği Kaynaklar

Anime üretimin en önemli adımı hiç kuşkusuz senaryodur. Senaryolarını oluşturan kaynaklar arasında da en önemlisi Japon çizgi romanı mangalardır. Tarihi 1770’li yıllara dayanan mangalar günümüzde animelerin en büyük esin kaynakları olurken resimli anlatım dilinin Japon toplumuna aşılanmasında önemli rol oynamıştır.

Anime üretimin en önemli adımı hiç kuşkusuz senaryodur. Senaryolarını oluşturan kaynaklar arasında da en önemlisi Japon çizgi romanı mangalardır. Tarihi 1770’li yıllara dayanan mangalar günümüzde animelerin en büyük esin kaynakları olurken resimli anlatım dilinin Japon toplumuna aşılanmasında önemli rol oynamıştır.

Animelerin esin kaynakları olan mangalar, diğer adlarıyla Japon çizgi romanları 1800’lerin sonunda ortaya çıkmaya başlamış ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise önem kazanmış, 1950’lerden itibaren de gittikçe gelişerek çeşitlenerek tüm dünyaya yayılmıştır. Modern manganın başlangıç noktası olarak kabul edilen Edo Dönemindeki ukiyo-e baskıları olup zamanla günlük hikâyeleri ve olayları anlatma amaçlı çizilen bu resimler İkinci Dünya Savaşıyla birlikte işgalci güçler tarafından Japonya’ya getirilen çizgi romanların büyük ilgi görmesiyle Japon çizgi romanı zamanla sanatını ortaya koymuş ve bugünkü haline ulaşmıştır.

Özellikle savaş yüzünden yıllarca yoksunluk yaşayan çocuklar ve gençlerde büyük etki yaratan çizgi romanlar, okuma oranının %99 olduğu günümüz Japonya’sında en çok okunan eserlerden olmuştur. Öyle ki Japonya’da shōnen (genç erkeklere yönelik dergi) türü manga dergilerinden ShonenJump, 90’lı yıllarda, haftada 5-6 milyon, yine Ciao, Ribon ve Nakayoshi dergileri de 1-2 milyon tirajı yakalamıştır. Bunların yanında 2000’li yıllarda josei dergisi olan You, 300-400 bin civarı tiraj yakalamıştır. Japonya’da mangaların yayınlandığı bu dergilerden başka cilt halinde mangalar satışa sunulmuştur.

Japon animasyon sanatçıları ‘’hareketi’’ kullanma yöntemini şekillendiren mangalar haricinde animelerin kaynakları arasında romanlar, öyküler, gerçek olaylar, video oyunlar, visualnovelty v.b. öğeler bulunmaktadır. Mangalar kadar önemli kaynak arasında video oyunlar ve visualnovelty ürünleri son zamanlarda anime yapım şirketleri tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda manga ve roman gibi eserlerden üretilen animelerin de visualnovelty, video oyun ve görsel şovları üretilmektedir. Bu anlamda medya sektöründe bir üründen birden fazla yan ürün üretilmektedir. Bu anlamda anime prodüksiyonu nasıl bir süreç izlediği sorusu önemli yer tutmaktadır.

Anime Nasıl Oluşturuluyor?

Animelerin Üretim Süreci

Klasik anlamdaki animasyondan tam anşamıyla dijital animasyona geçiş 1900’lü yıllara denk gelir. 1986’da televizyonda yayınlanmaya başlayan Dragon Ball (Doragon Boru, Toei) animesiyle birlikte dijital animasyon yapımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Japon animasyonunun televizyonla kurduğu ilişki, animenin anlatı yapısı ve görsel üslubu üzerindeki etkisi önemlidir. Tek bölüm yada film formatında hazırlanan animeler zamanla dizilere dönüşmüş ve 1980 sonrasında televizyonların vazgeçilmez yayın programları olmuştur.

Anime Nasıl Oluşturuluyor?

Japon animasyonun tarihindeki dönüm noktası kuşkusuz Osamu Tezuka’nın Tetsuwan Atomu(Astro Boy) mangasının 1963 yılında nime televizyon dizisi olarak yayınlanmasına dayanmaktadır.

Bilim-kurgu hikayesi ile seyirciyi büyüleyen Tetsuwan Atomu, bir bilim adamının ölen çocuğunun yokluğunu gidermek için yarattığı robot çocuğun maceralarını konu almaktadır. Tezuka, Tetsuwan Atomu’ndaki başarısı yetinmemiş hemen bir yıl sonra Kimba the White Lion (Janguru Taitei) yapmış 1965-67 yılları arasında Fuji Tv’de yayınlanan anime serisi, Japonya’nın ilk renkli animasyon dizisi olmuş ve büyük yankı uyandırmıştır.

Japon animasyonunun televizyonla kurduğu ilişki Tezuka ile birlikte artmış ve animenin anlatı yapısı, görsel biçimi, yayın formatı yeniden şekillenmiştir. Haftalık yayın formatına bürünerek anime dizilere dönüşmüştür. Televizyon kanallarında 60’lardan itibaren artan animasyon eserler sayesinde çok sayıda genç yetenekli animasyon sanatçısı yetişmiştir.

Animelerin hızlı yükselişi beraberinden yeni akımların doğmasına sebep olmuş ve 1980’lerden itibaren OVA’lar (Original Video Animation) sektörünün gelişmesine neden olmuştur. Zamanla dış ülkelere satılmaya başlanan animelerle birlikte diğer ülkeler animenin farkına varmış ve günümüzde küresel bir kültür ürününe dönüşmüştür. Animenin yükselişinin ardında hiç kuşkusuz 1950’ler ve 60’ların dünyanın en büyük film endüstrisine sahip Japon sinemasının çöküşüdür.

Animenin zaman içerisinde geçirdiği teknik ve sanatsal değişim, anime prodüksiyonunun çalışma yöntemini de etkilemiştir. Bu gelişmeler ışığında anime yaratım sürecinde iş bölümü baştan aşağı değişmiştir.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz