Anime Dünyasında Çikolata Savaşları I Valentine’s Days

0
59

Anime Dünyasında Çikolata Savaşları I Valentine's Days

Sevgililer günü sevgililerin birbirlerine hediyeler alarak sevgilerini göstermelerinin en kolay yollarından biridir. Ama her zaman ilginçlikleriyle nam salmış bir ülke olan Japonya da durum yine bildiğimizden farklıdır. Bu günde Japonya da kırmızı güller, hediyeler, akşam yemeğine çıkmış çiftler göremezsiniz.  Sevgililer günü Japonya da Kadınların erkeklere özel olarak hazırladıkları ya da hazırlattıkları çikolataları vermeleriyle özdeşleşmiştir. Ve sadece ‘’sevgili’’ kavramıyla da sınırlı değildir. Kadınlar bu gün yaklaşmaya başladıkça çikolata hazırlayacakları kişilerin listesini tutmaya başlarlar. Bu kişilerin içinde iş arkadaşları, patronlar ve yakın arkadaşlar da yer almaktadır. Japonlar Çikolata verme olayını  ilişki düzeyine göre isimlendirmişlerdir. İş arkadaşlarına ve patrona verilen çikolatalar giri-choco -yani zorunluluktan doğan hediye- ismini alırken kız arkadaşların birbirine armağan ettiği çikolatalara Tomo-choco denir. Japon kadınlarının sevdikleri erkek için yaptıkları çikolatalar ise Honmei-choco olarak adlandırılır. Buradaki ‘’Honmei’’ kelimesi de ‘’Gerçek aşk’’ anlamına gelir.

Anime Dünyasında Çikolata Savaşları I Valentine's DaysNisekoi Animesi Valentine’s Days Özel Bölümü

Japonlar sevgililer gününü kutlamalarından tam 1 ay sonra  bu günün  değişik  bir versiyonu olan ‘’white day’’i kutlamaya başlarlar. Beyaz gün sevgililer gününde aldıkları çikolatalarla mutlu olan erkeklerin şükranlarını ya da geri dönüşlerini  kadınlara gösterme yöntemlerinden biridir. Onlara  beyaz renkte çikolata ve kurabiyeler  vererek sevgilerini, minnetlerini belirtirmiş olurlar. Burada beyaz rengin önemi büyüktür. Alınan hediyenin de beyaz renkte olmasına dikkat edilir. Neden  özellikle beyaz seçilmiş diye sorarsanız bunu nedeni saf liseli aşkın temsili veya tatlıların ana maddesinin beyaz renkte olmasından kaynaklanır.

Japonların günlük yaşantılarının bir yansıması olan animelerde de sevgililer gününün izlerine rastlarız. Beyaz gün ve sevgililer günü animelerde  sıklıkla işlenilen konular arasındadır. Bu günler Shoujo (romantik) animelerin baş konusunu oluşturur. Daha önce de bahsettiğimiz  ilişki türüne göre çikolata verme sınıflandırması animelerin sevgililer gününü işlemelerinin  temelidir. Shoujo animeler daha çok Giri ve Honmei  çikolataya odaklanırlar.

Anime Dünyasında Çikolata Savaşları I Valentine's Days
Kimi ni Todoke Animesi Valentine’s Days Bölümü

Animelerde karakterler arası çikolata kabul etmenin belli kuralları vardır.  Eğer bir erkek 14 Şubatta honmei choco kabul etmişse, 14 Martta çikolatasını aldığı kıza ; şekerleme, kurabiye hediye etmezse ona karşı hiçbir his beslemediğini göstermiş olur. Ama hediye ederse bu hareketi  kızın romantik duygularına karşılık verdiğini ve onun da duyguları olduğunu ifade eder. Giri choko ve Tomo choko  ise sınıf arkadaşları arasında gerçekleşir. Örnek olarak Kimi ni Todoke’de izlediğimiz Sawako Kuronuma’nın tüm sınıf arkadaşlarına  çikolata yapması,  ya da K-On daki kızların birbirlerine  çikolata hediye etmeleri gibi. Animelerde  Bir kız çikolatasını verirken sadece ‘’giri’’ diyerek verir ki karşısındaki honmei  çikolata sanıp duyguları olduğunu düşünmesin.  ‘’Giri’’  saygıdan ya da sadece arkadaşlık  için verilen çikolataları kapsar.  Giri çikolata  romantik animelerde bazen oldukça karmaşık bir hal alabilir. 14 şubat’ta kız en özen vererek yaptığı çikolatayı hoşlandığı kişiye hediye eder. Ama verdiği kişi hiç ilgi göstermezse bu Giri choko olarak kalır. Ya da erkek karakterler birden fazla kızdan çikolata aldığında hangisinin Honmei (aşk itirafı) Hangisinin giri (zorunluluk) olduğuna karar veremeyebilir . Ama çikolatanın nasıl duygularla verildiği genelde kızların hareketleriyle açıkça belli edilir. Kız utangaç hareketlerle yaklaşıp göz kontağı kurmadan çikolatasını verip hızlıca kaçarsa  bunun honmei olduğu hemen tahmin edilir. Hele hele de çikolata kalp şekilliyse karakterin artık başka bir şey söylemesine gerek kalmamıştır.

Animelerde sevgililer gününün  kızlar tarafından dünyanın en önemli olayı haline getirilmesi kaçınılmaz bir durumdur.  Bunun için aylar öncesinden harçlığını biriktirip çikolata hazırlamaya girişen kızların hayalleri, düşünceleri animelerde geniş bir şekilde yansıtılmaktadır. Hatta gösterilmek istenen karakterler arasında bin bir tarifle istediği çikolatayı yapmayı beceremeyip  hüsrana uğrayan, depresyona giren karakterler bile mevcuttur.

Anime Dünyasında Çikolata Savaşları I Valentine's DaysK-ON! Animesi Valentine’s Days Bölümü

Bu duygu durumlarına güzel bir örnek olarak Marmalede boy animesinin sevgililer günü bölümü verilebilir. Animenin bu bölümünde  hoşlandığı kişiye çikolata yapmadığı için pişmanlık duyan kızlar, kaç kızdan  çikolata aldığını sayıp bununla gururlanan erkekler  konu alınmıştır.

Japonya da sevgililer günü ne kadar renkli geçerse geçsin her güzel şeyin bir de karanlık yönü olacağı gibi   bu günün de mutsuz eden tarafları da vardır. Çok fazla kızdan çikolata alıp ‘’Playboy’’ ünvanına sahip olan erkeklerin yanı sıra hiçbir kızın çikolata vermediği karakterlerde kendi iç dünyalarında ‘’hiç beğenilmiyorum’’ düşünceleriyle mücadele etmek zorunda kalırlar.

Kız karakterler çikolatalarını büyük bir mutluluk ve azimle hazırlamalarının  altında yatan ‘’mutlaka karşılığını beyaz günde alacağım’’ düşüncesi animelerde de verilmek istenen mesajlardandır.   Kız karakterler  1 ay sonrasının hayalini kurarak çikolatalarına büyük özen gösterirler.

Anime Dünyasında Çikolata Savaşları I Valentine's DaysSchool Days OVA Valentine’s Days Bölümü

Sevgililer gününün animelere yansıtılmasında vurgulanan bir diğer mesaj da  erkeklerin  daha çok giri çikolataları kabul etmeye meyilli olmasıdır.  Animelerde  Erkek karakterler çikolata kabul ederken oldukça temkinli yaklaşırlar. Kız çikolatanın giri olduğunu belirttiğinde rahatlayan erkek karakterler mutlulukla çikolatayı kabul ederler . Ama çok fazla kızdan honmei çikolata alan erkekler bir seçim yapmak zorunda oldukları düşüncesiyle gerilirler. Düşündükleri şey 14 martta honmei çikolata kabul ettikleri kıza nasıl dönüş yapacaklarıdır.

Sevgililer gününün School Days animesinde işlenen şekli de  ‘’gururdan verilmek istenmeyen çikolatalar’’ şeklinde karşımıza çıkmaktadır.  Kız karakter  bunu o kadar gurur meselesi haline getirir ki  aslı honmei  olan çikolatayı ‘’giri’’ diyerek verir hoşlandığı kişiye.  Bu da bir çeşit sevgililer günü klasiğidir.

Animelerde daha çok sevgililer gününe yer verilmesi beyaz günün daha geri planda kalması erkeklerin   Kızlar kadar bu günü canlı hale getirecek bir şeyler  yapmamasıdır. Bu nedenle beyaz gün,Japonya’da sevgililer günü kadar popüler olamamıştır.

Anime Dünyasında Çikolata Savaşları I Valentine's Days
Ore Monogatari Animesi White Days Bölümü

İstisnaların dışında sevgililer günü animelerde coşkuyla kutlanır. Okulun popüler çocuğuna çikolata vermek için kuyruk oluşturan kızlar cevap alamayacaklarını bilseler dahi büyük bir umutla çikolatalarını yapmaya devam ederler. Bu durumun benzerini Vampire Knightta  görmüştük. Gece öğrencilerine çikolata vermek isteyen kızların birbirini ezmeye kadar giden yarışları, kızların bu durumu ne denli ciddiye aldığını kanıtlar nitelikteydi.

Her türlü yönüyle sevgililer günü çikolatalarını karakterlerin hoşuna gittiği ,ağzını tatlandırdığı çok açık. Acısıyla tatlısıyla sevgililer gününü animelerde yaşamak istiyorsanız bu animelere mutlaka göz atmalısınız.
Fruits Basket episode 11 ‘’everybody loves chocolate’’
Kimi ni Todoke ‘’ season 2 episode 1 ‘’valentine’’
School Days OVA  ‘’Valentine Days’’
Marmalade Boy episode 48 ‘’The flavor of chocolate: Sweet and bitter Valentine’’
Vampire Knight Episode 2  ‘’Memories of blood’’
Wolf Girl and Black Prince  episode 7
Ore Monogatari episode 21

*Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız. 

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz