Anime Dünyası ve Gerçeklik Turları : Kadokawa Pilgrimage

0
70

Anime Dünyası ve Gerçeklik Turları : Kadokawa Pilgrimage

Animasyon veyahut gerçek film olsun. Bir şeyler izlerken olay örgüsü içerisinde bizi farkında olmadan etkileyen önemli unsurlardan biri de mekandır. Mekan kavramı bu bağlamda kurguyu tamamlar. Distopik bir evrendeki betonarme yapılardan ıssız bir ormana kadar her şey atmosferi oluşturur.

İşin rengi animasyon dünyasına gelince de değişmiyor, hatta bir tık daha zorlaşıyor. Her ne kadar hayal ürünü olsalar da “gerçeklik” dediğimiz kavram bir şekilde ortaya çıkıyor.

İzlediğiniz tüm o animeleri düşünün; kaçını izlerken “Keşke burada olsaydım/yaşasaydım” diye düşündünüz? Yanıtınız pek çok ise yalnız değilsiniz. Zira bunun farkında olan bir girişimci, bu olayı fırsata çevirmiş.

Yayın evi şirketi Kadokawa, okuyucularından animelerde geçen 88 noktayı internet üzerinden oylamayla seçmelerini istemiş. Japonya’nın farklı yerlerinde olan bu noktaları da “mutlaka görülmesi gereken yerler” katogorisine eklemiş. Anime turizminin gücünü bildiğinden diye tahmin etmekteyim. İşte benim de aralarından seçtiğim bir kaçı:

Anime Dünyası ve Gerçeklik Turları : Kadokawa Pilgrimage

5cm per second: Tokyo Setagaya-ku

5cm per second izleyeniniz varsa filmin atmosferini az çok bilir. Geçtiğimiz senelerde Kimi no na wa ile adını sık sık duyduğumuz yönetmen Shinkai  Makoto’nun önceki çalışmalarından biri olan 5 cm per second, 3 bölümden oluşan hüzünlü bir aşk hikâyesini konu alır. Genellikle görselliğiyle öne çıkan Shinkai’nin animelerinde mekanlar itinayla seçilerek çizilir. Öyle ki istasyonda park etmiş bir bisikletten, ağaçlar arasındaki bir tabelaya kadar her tür ince detayı çarpıtmadan birebir çizer. Hikâyenin geçtiği yerlerden biri olan Tokyo’nun sokaklarını bu filmde tüm netliğiyle görebilirsiniz.


Anime Dünyası ve Gerçeklik Turları : Kadokawa Pilgrimage

Kimi no na wa: Gifu – Hida

Hazır Shinkai ve filmlerinden bahsetmişken, tüm zamanların en çok ses getiren animasyonlarından biri olan Kimi no na wa’ya değinmeden olmazdı.

Tokyo’da şehir hayatı yaşayan Tachibana Taki ile Gifu’daki küçük bir kasabada yaşayan Miyamizu Mitsuha’nın aralarında geçen gizemli olayı konu alan bu filmde Tokyo ve Gifu’yu tüm gerçekliğiyle görebiliyoruz. Seçilen bu bölgeyse Miyamizu’nun yaşadığı küçük kasaba.


Anime Dünyası ve Gerçeklik Turları : Kadokawa Pilgrimage

 Saitama – Chichibu

Beş yakın arkadaşın başlarından geçen trajik bir olay sonucu yollarının ayrılmasını konu alan dram türündeki bu seride Saitama’nın doğası ve küçük kasabasında hüzünlü bir hikâyeye tanıklık ediyoruz.

 

 

 


Anime Dünyası ve Gerçeklik Turları : Kadokawa Pilgrimage

Boku Dake ga Inai Machi: Hokkaido – Tomakomai

Büyük başarı yakalamış serilerden bir diğeri Boku dake ga inai machi. Geçmiş yıllarda yaşanmış bir felaketi düzeltmek adına geçmişe giden Satoru, günümüzün ve 10 yıl öncesinin Hokkaido’sunda küçük bir kasabada geziniyor. Geçmişe gitmesiyle de iç karartıcı kış atmosferini tüm gerçekliğiyle hissediyoruz.

 


Anime Dünyası ve Gerçeklik Turları : Kadokawa Pilgrimage

Kyoto International Manga Museum

Bu seferki destinasyonumuz bir animede geçmiyor. Kyota’da bulunan uluslar arası manga müzesi 2006 yılında açılmış ve Meijji döneminden kalan eski dökümanlardan günümüze kadar uzanan yüz binlerce esere ev sahipliği yapıyor. Bu sebepten 88 önemli noktadan biri olmayı başarmış.

 

Elbette burada 88 yerin hepsini yazmam pek mümkün değil. Merak edenler animetourism88 üzerinden tüm yerleri görebilirler.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz