Japon Film Yönetmenleri #4 I Seijun Suzuki

0
51

Japon Film Yönetmenleri #4 I Seijun Suzuki

Japon B-Filminin tüm çılgınlığını ve şehvetini sonuna kadar seyirciye sunan usta yönetmen Seijun Suzuki. Japon sinemasındaki sınırları kaldırarak metafizik boyuta geçen Japon yönetmenlerden.

Filmlerinde kendi görsel stilini izleyiciye yerleştiren Suzuki, saygısız mizah, nihilist bir dile sahiptir. Mantıkdışı duyarlılığa sahip sarsıcı bir anlatım oluşturmuştur.

Japon Film Yönetmenleri #4 I Seijun Suzuki

Sinema sektörüne ‘’para kazanmak yerine sinema yapmak’’ amacıyla giren Suzuki, kariyerinin önemli yıllarını Nikkatsu Stüdyosu bünyesinde geçirdi. Branded to Kill (1967) ve Tokyo Drifter (1966) filmleriyle adından söz ettirdi. Usta yönetmen, ayrıca bu filmleriyle adını Japonya dışındaki ülkelere duyurmayı başardı.

Japon Film Yönetmenleri #4 I Seijun Suzuki

Japon B-Filmleri ve Seijun Suzuki

1960’larda B-filmler üretmeye devam eden Suzuki, bu dönem birlikte Takeo Kimura ile birlikte çalıştı. Çılgınlığın hat safhaya ulaştığı ve yeni üslup arayışları peşinde olan yakuza, polisiye ve vahşi gençlik öykülerini konu alan filmler yapmıştır.

1968 yılında Nikkatsu Stüdyosu tarafından haksızca işten çıkarılan Suzuki, bu olay onun sinemasını stüdyo dilinden kurtardı. Ve kendi stilini oluşturma yolunda önemli adım olmuştur.

Bir süre farklı stüdyolar ile çalıştıktan sonra 1980’de stüdyo bünyesinden tamamen ayrılan Suzuki bağımsız yönetmen olarak çalışmalarına devam etme kararı aldı. Zigeunerweisen (1980), Kagero-za (1981) ve Yumeji (1991) gibi filmlere imza attı.

Japon Film Yönetmenleri #4 I Seijun Suzuki

Aksiyon ve Anarşi I Seijun Suzuki Sineması

1990’lı yıllarda sinemaya 10 yıl ara verdikten sonra 2000’li yıllarda yapmış olduğu Pistol Opera (2001) ve Princess Raccoon (2005) filmleri ile yeniden sinemaya döndü. Esta yönetmen, 1990’ların sonuna doğru Jim Jarmusch ve Quentin Tarantino gibi yönetmenler tarafından yeniden keşfedilerek sineması popülerlik kazandı.

2015 yılında Tom Vick tarafından Time and Place are Nonsense: The Films of Seijun Suzuki adlı çalışma ile Seijun Suzuki’nin sineması ayrıntılı bir biçimde ele alınarak usta yönetmenin sineması ölümsüzleştirildi.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz