Akihabara’nın Kardeşi, Tokyo’nun Geçmişi ve Geleceği I Nakano Broadway

0
47

Akihabara'nın Kardeşi, Tokyo'nun Geçmişi ve Geleceği I Nakano Broadway

Nakano Broadway  ‘’Otaku Binası’’ olarak adlandırılan, üst katları apartman dairelerine ayrılmış bir yaşama alanı , alt katları ise Japonların eğlence sektörüne genişçe yer veren bir yapıdır. Akihabara’nın  kardeşi olarak görülen bu pasaj, içinde sayısız manga, anime, figür dükkanını barındırır. Tokyo’nun en geniş çeşide sahip anime ve manga dükkanı olan Mandrake de buradadır.

Akihabara'nın Kardeşi, Tokyo'nun Geçmişi ve Geleceği I Nakano Broadway

Nakano Broadway, Otaku cenneti olarak bilinse de aslında Japonların önemli bir günlük hayat kurtarıcısıdır. Özellikle yan yana  dizilen ,yiyecek, giysi marketleriyle bir Japon’un hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Drug Store adı verilen kozmetik dükkanları da Nakano’da büyük yer tutar. Öyle ki manga okuma kuyruğu sandığınız yerin aslında drug store çıkması yüksek bir ihtimaldir.

Nakano Broadway’in zemin katında yer alan marketlerde adeta küçük bir İstanbul yatmaktadır. Bu kadar insan burada ne yapıyor diye soracağınız  bu upuzun ‘’açık pazar’’ marketleri Japon halkı için küçük bir hazinedir. İçinde kaybolmamaya çalışacağınız bu market koridorunda  aklınıza gelebilecek her türlü hazır yemek  Japonların beğenisine sunulmuştur. Paketlenmiş pilavdan, çeşit çeşit sushilere , sulu yemeğinden, sıcak sıcak yemelik Japon atıştırmalıklarına kadar her şey vardır bu marketlerde, Japonların gece geç saatlere kadar çalıştıklarını düşündüğümüzde o yorgunluklarıyla böyle bir hazır yemek sisteminin nasıl oluştuğunu daha rahat anlayabiliriz.

Ucu bucağı olmayan, kasasını dahi bulamadığınız labirent marketlerde fazla kaybolmadan anime ve manga dünyasına tekrar geri dönmek istiyorum.

Akihabara'nın Kardeşi, Tokyo'nun Geçmişi ve Geleceği I Nakano Broadway

Mangaların yoğunlukta olduğu bir dükkanda kendinizi bir labirentte mahsur kalmış gibi hissedebilirsiniz. O kadar çeşit, renk renk manganın bir arada durduğu rafların arasında kaybolabilirsiniz. Mangaların adlarını ve türlerini incelerken, zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız Nakano’nun manga dükkanlarında karşılaşabileceğiniz durumlardan yalnızca bir kaçı…

Akihabara'nın Kardeşi, Tokyo'nun Geçmişi ve Geleceği I Nakano Broadway

Nakano nun 2. katında başlayan Otaku dünyası, resmen cüzdanınıza göz dikmiş sizi bekleyen cinsten. Birbirine bitişik figür, anahtarlık dükkanlarını bırakın koridorlarda bile ilginizi çekecek gatchalardan gözlerinizi ayırmanız mümkün değil, Ayrıca koridor boyunca ilerleyen uzun okuma rafları da Nakano’nun bel kemiğini oluşturuyor. Japonların ayakta durarak okumak eylemine ‘’Tachiyomi‘’ deniliyor. Çoğu kitapçı , mangalar okunup okunup yerine konmasın diye  mangalarını paketlemek gibi bir önlem almış. Ama insaflı davranıp kütüphanesini halkla paylaşanlar da hala  var tabi.

Akihabara'nın Kardeşi, Tokyo'nun Geçmişi ve Geleceği I Nakano Broadway

Tokyo’nun en büyük anime ve manga mağazası dediğimiz Mandrake de 3. Katta yüzünü bize çeviriyor.  Mandrake’nin en önemli özelliklerinden biri de 2. el eşyaları satması ve geniş raflarındaki sayısız mangayı gönül rahatlığıyla ücretsiz olarak okuyabilmeniz.

Akihabara’nın  kardeşi olan Nakano Broadway ürün çeşidi bakımından Akihabara dan daha zengin görülüyor. İkisinin arasındaki en önemli fark ise Nakano’nun  eski anime ve manga kültürüne daha çok yer vermesi ve eskiyle yeniyi harmanlayarak ortaya nötr bir şey çıkarması şeklinde söylenebilir. Bu yüzden Nakano’nun retro havasını içeri girdiğiniz andan itibaren hissedebilirsiniz.

Akihabara'nın Kardeşi, Tokyo'nun Geçmişi ve Geleceği I Nakano Broadway

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz