Ağustos Ayında Japonya’da Yapılabilecek 16 Şey!

0
62

Yosakoi Festival

Japonya da Ağustos ayı nemli ve oldukça  sıcaktır Yağmur sezonunun bitmesiyle 35 dereceyi geçen sıcaklık seviyesi Japonya da ağustos ayında olağan dışı değildir. Aynı zamanda bu mevsimde tayfun olayları  da yükselişe geçer. Ağustos ayı Japonya’da festivallerin ve kumsal aktivitelerinin en fazla olduğu aydır.

Japonya’nın 3 önemli tatil sezonundan olan ve  ağustos ortasında başlayan Obon tatili Japonya’ya seyahat etmek için yılın  en pahalı zamanlarından biridir. Birçok şirket hafta boyunca kapalı olur. Plajlarda insan yoğunluğundan adım atacak yer bulamayabilirsiniz. Ağustos ayı boyunca yapılan etkinlikler Japonya’nın her tarafına yayılmıştır. Tokyo’da 1 milyondan fazla insanı çeken bu etkinlikler yılın en iyilerini oluşturur. Eğer yolunuz Ağustos ayında Japonya’ya düşerse hangi etkinliklere şahit olabilirsiniz gelin birlikte bakalım.

Japanese dancers perform during the 34th annual Asakusa Samba Carnival in Tokyo August 29, 2015. (Photo by Toru Hanai/Reuters)

1. Tokushima Awa Odori (12-15 Ağustos, Tokushima)
Tokushima’ın halkı ağustos dans festivalleriyle oldukça gurur duyarlar. Japonya’nın en iyi festivali olarak nitelendirilir.

tokushima-awa-odori-finale-parade-783

2. Asakusa Samba Karnavalı (27 Ağustos, Tokyo)
Tokyo küçük bir brezilya kültürünü içinde barındırır. Bu festival Ağustos’un sonunda samba yaparak kutlanır. Japonya ve Brezilya arasındaki yakın bağ 20.yüzyılın başında büyük bir Japon kitlesinin Brezilya’ya göç etmesiyle kurulmuştur.

28th+Asakusa+Samba+Carnival+2ILteBZeeX5x

3. Harajuku Omotesando Genki Matsuri Super Yosakoi (30 Ağustos, Tokyo )
Bu festival uzun ve görkemli adıla bilinmektedir. Tokyo’nun en büyük Yosakoi yaz festivalidir. Bu festival Tokyo sokaklarında 100 dans takımı ve yaklaşık 5 bin dansçının danslarıyla gerçekleşir. Bölgesel takımların birbirleriyle yarıştığı festivale liseler ve üniversiteler sponsor olur.

maxresdefault (3)

4. Daimonji (16 Ağustos, Kyoto)
Kyoto Obon bayramına, şehrin dağlarının etrafında sembolik şekilli 5 büyük ateş yakarak  veda eder.

fire-festival

5. Fukagawa Hachiman (14-15 Ağustos, Tokyo)
Tokyo’nun Fukagawa bölgesindeki büyük mikoshi yaz festivalidir. Toplamda 54 Mikoshi takımı (Mikoshi: Taşınabilir boyuttaki Şinto tapınağı geçit töreni) 2000 kilogramlık mikoshi nin geçişi olurken gönüllü itfaiyecilerin havaya yüksek basınçlı su fışkırtmasının ardından bu durum nadir de olsa Tokyo’da su savaşlarını başlatır.

hachimangu-shrine-774-2656

6. Hiroshima Fener Seremonisi (6 Ağustos ,Hiroshima)
Fener yüzdürme seremonisi 6 Ağustos, 1945 Hiroshima atom bombası saldırısında yitirilen canları anmak için gerçekleştirilir.

Screen-Shot-2014-07-13-at-8.24.51-PM-e1405308422244

7. Aomori Nebuta Festivali (2-7 Ağustos , Aomori)
Aomori Nebuta festivali çarpıcı görsel efektlere sahip bir kağıt fener festivalidir. Tohokudaki yaz festivalleri, soğuk kuzey ülkeleri topluluklarının yaza özlemi nedeniyle  özel bir yoğunluğa sahiptir.

Aomori-Nebuta-festival-285

8. Kanto Festivali (3-6  Ağustos, Akita)
Tohoku, Akita bölgesi halkı sonbahar ekinlerinden şeytanları uzak tutmak için benzersiz bir fikir bulmuştur. 12 metreboyundaki bambu ağaçlarıyla  50 kilo ağırlığındaki gerçek mumlardan oluşan kağıt fenerlerin birbirine tutturularak dizilmesiyle geçit düzenlenir. Bir milyondan fazla kişinin katıldığı  Kanto Matsuri ağustos başında etkileyici gösterilerle kutlanır.

3dc547926c7443731502dfb0c0716ab0

9. Domannaka Matsuri (27-28 Ağustos, Nagoya)
20.000 dansçıdan oluşan geniş dans festivali Nagoya da gerçekleştirilir. Dansçılar dünyanın ve Japonya’nın çeşitli yerlerinden festivale katılırlar. Festivalde dansçılar ülkelerini veya bölgelerini temsil eden geleneksel müzik, dans ve kıyafetlerini sergilerler.

maxresdefault
10. Nagaoka Havai Fişek Gösterisi (2-3 Ağustos, Nagaoka)
Niigata da gerçekleşen festivalde 2 gece havai fişek gösterileri olur. Bu geniş havai fişek gösterileri 660 pound değerindedir.

maxresdefault (1)

11. Sanuki Takamatsu Festivali
Yosakoi dans geçişinin ardından Takamatsu ve Shikoku adalarında havai fişek gösterileri düzenlenir.

Takamatsu-yosakoi-festival-4532-287

12. Morioka Sansa Odori (1-4 Ağustos, Morioka)
Taiko davul festivali (geleneksel Japon davulu) Sansa dansı olan Tohoku eşliğinde kutlanır.  Dünyanın en büyük Taiko davul festivali olarak bilinmektedir.

iwa_09-1280x852

13. Koenji Awa Odori (Ağustos sonu,Tokyo)
Koenji nüfusu  genç müzisyenlerin ve sosyal protestocuların tarihinin olduğu eski bir mahalle olarak bilinir. Her yaz Koenji Awa odori’yi (geleneksel Japon dansları) Tokushima, Shikoku’yu Tokyo’ya  getirir.

Blog01-Ben-Davis-02H

14.Yokohama Havai Fişek Gösterisi
Havai fişek gösterileri Yokohama’nın canlılığını gözler önüne serer. Minato Mirai’nin bu tarz gösteriler için uygunluğu ve genişliği çok fazla sayıda eğlence etkinliği yapılmasına imkan sağlamıştır. Yokohama gökyüzü Havai fişek gösterileri ile hayret verici bir şov sunar.

jpn3772-1249

15. Edogawa Hanabi (6 Ağustos, Edogawa)
Shinozaki Park  Tokyo Edogawa nehrinde gerçekleşen havai fişek  gösterisidir.

fireworks-74689_1280

16.Dünya Müzik ve Dans Festivali (5-11 Ağustos, Hakodate)
Bir çok sahne performansının gerçekleştiği festivalde aynı zamanda dünyaca ünlü yemek festivali Mogu Mogu da yer almaktadır.

maxresdefault (2)

*Bu içerik oluşturulurken Japan-Talk‘taki verilerden yararlanılmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz