7. Ayın 7. Günü I Tanabata – Yıldız Festivali

0
93

7. Ayın 7. Günü I Tanabata - Yıldız Festivali

Yıldız Festivali olarak da bildiğimiz bu festival Altair ve Vega yıldızlarının birleştiği 7. ayın 7. gününde kutlanmakta. Ay takvimine göre kutlandığı için bazı bölgelerde 7 Ağustos’ta kutlanıyor. Ağustos ayında Sendai ve Temmuz ayında Hiratsuka Festivali için bilinen en ünlü kutlama yerleridir.

7. Ayın 7. Günü I Tanabata - Yıldız Festivali

Festival haftası bazı tren istasyonları, ofis önleri veya açık alanlara dilek ağaçları kuruluyor. Buralardan geçen insanlar tanzaku adı verilen renkli kağıtlara dileklerini yazarak ağaçlara asıyorlar ve dileklerinin gerçekleşeceğine inanıyorlar.

7. Ayın 7. Günü I Tanabata - Yıldız Festivali

Festivalin hikayesi ise; Tanrı Tentei’nin kızı olan Orihime Amanogawa Nehri’nin kenarında babasının hoşuna giden kıyafetler dokurmuş.  Orihime babasına kıyafetler dikmek için çok çalışıyormuş ve bu yüzden hiç arkadaşı ya da sevdiği biri olmamış. Bu duruma yakınan babası nehrin karşısında yaşayan Hikoboshi adındaki çobanla kızını tanıştırmış. Birbirlerine ilk görüşte aşık olan iki genç Tanrı Tentei’nin izni ile evlenmişler. Evliliklerinin ilk yıllarında gözleri birbirinden başkasını görmeyen iki aşık işlerini ihmal etmişler, yapmayı bırakmışlar.

7. Ayın 7. Günü I Tanabata - Yıldız Festivali

Orihime babasının sevdiği kıyafetleri artık dikmemeye başlamış, Hikoboshi ise çobanlığı bırakmış ve bütün inekler cennete dağılmış. Bu duruma sinirlenen Tanrı Tentei ikisine ceza vermiş ve ayırmış. Ayrılığa çok üzülen Orihime babasına yalvarmış. Tanrı Tentei iki aşığın işlerini bitirirlerse her yılın 7.ayının 7. gününde nehrin karşısına geçip eşini görmesine izin vereceğine, işlerine bitirmez iseler yağmur yağdırıp görüşmelerine engel olacağını söylemiş. Bu yüzden festival günü insanlar yağmur yağmaması için dua eder. Bahsettiğimiz Altair ve Vega yıldızları da temsili olarak Orihime ve Hikoboshi olabilir.

Kaynaklar: animefantastica

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz