3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?

0
152
3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?

Romantizm konulu animeleri seviyorsanız, üstelik bu romantizmin liseli karakterler arasında yaşanmasından hoşlanıyorsanız “3D Kanojo: Real Girl” tam olarak aradığınız anime serisi.
Nanami Mao’nun “3D Kanojo” adlı mangasından uyarlanan anime serisi toplam 2 sezon ve 24 bölümden (12+12 şeklinde) oluşuyor. Romantizm, okul ve shoujo türleri içerisine dahil olan serinin ilk sezonu 2018, ikinci sezonu da 2019 yıllında yayınlanmıştır.

3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?

Animenin yapım stüdyosu ise “Nazo no Kanojo X” animesinin de yapımını üstlenen “Hoods Entertainment” stüdyosudur. Serinin yönetmeni Naoya Takashi’dir. Yönetmenin diğer anime projeleri arasında “Touken Ranbu: Hanamaru”, “Luck & Logic” ve “Joshiraku” sayılabilir. Takashi, bu projelerde, yönetmenlik ve yardımcı yönetmenlik görevlerini üstlenmiştir. Serinin müziklerinin bazıları ise “Black Clover” animesinin de müziklerini yapan “BiSH” tarafından seslendirilmiştir.

Seiyulara yani seslendirme kadrosuna baktığımızda ise; Igarashi Iroha karakteri Serizawa Yuu tarafından, Tsutsui Hikari karakteri Uenishi Teppei tarafından, Ito Yuto karakteri Aoi Shouta tarafından, Ayado Sumie karakteri Ueda Reina tarafından, Ishino Arisa karakteri Tsuda Minami tarafından, Takanashi Mitsuya karakteri Terashima Takuma tarafından ve Ezomichi ise Kanda Sayaka tarafından seslendirilmektedir.

Seiyuların diğer işlerine bakacak olursak; Serizawa Yuu, “Kiseijuu: Sei no Kakuritsu”, “Kakegurui”, “Gundam Builde Divers” ve daha birçok başka anime serisinde rol almıştır. Aoi Shouta’nın rol aldığı animeler arasındaysa “Handa-kun”, “Shingeki no Bahamut: Genesis”, “Diamond no Ace: Second Season” gibi seriler sayılabilir. Bir diğer seiyu Ueda Reina, “Tokyo Ghoul”, “ReLIFE” ve “Nisekoi” gibi popüler serilerde görev almış bir seslendirme sanatçısıdır.

Tsuda Minami’nin yer aldığı bazı projeler ise “Guilt Crown”, “High School DxD” ve “Strike the Blood” serileridir. Terashima Takuma’da “Bleach”, “Durarara”, “Kaichou wa Maid-sama!” ve daha birçok başka projede görev almış bie seiyudur. Son olarak Ezomichi karekterine ses veren Kanda Sayaka ise “3D Kanojo: Real Girl” dışında “Konbini Kareshi”, “Juuou Mujin no Fafnir” ve “Sword Art Online Movie: Ordinal Scale” gibi animelerde görev almış bir sanatçıdır.

3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?

Serinin Hikayesi

İki ana karakter Igarashi Iroha ve Tsutsui Hikari arasındaki aşk etrafında şekillenmektedir. Asosyal bir tip ve “Otaku” olan Tsutsui’nin hayatı sosyal bir çevreden uzak bir şekilde animeler, mangalar ve bilgisayar oyunları ile geçmektedir. Pek konuşkan olmayan ve içine kapanık biri olan Tsutsui, bir sabah favori animesi olan Ezomichi’yi izlemeye dalar ve okula gecikir. Geciktiği için okuldan sonra havuzu temizleme cezası alır ancak ceza alan tek kişi kendisi değildir.

Igarashi Iroha adlı, turuncu saçlı, güzel bir kız da onunla birlikte bu cezaya çarptırılmıştır. Umursamaz görünümlü, rahat ve okuldaki erkekler arasında oldukça popüler olan bir kızdır Igarashi. Aldıkları havuz temizleme cezası ile yolları kesişen ancak birbirlerine oldukça zıt görünen ikili kısa süre içerisinde Igarashi’nin isteğiyle aşk yaşamaya başlarlar. Ancak çok önemli bir sorun vardır; sevgili olarak geçirebilecekleri sadece 6 ayları bulunmaktadır.

Bu 6 aylık sürede Tsutsui, bir yandan aşkı öğrenirken diğer yandan da insan ilişkilerini geliştirmek ve arkadaş edinmek için birçok fırsat yakalar. Önceleri tek arkadaşı kendisi gibi bir otaku olan Ito’dur ve bu ikili onları dışlayan, ötekileştiren toplum içerisinde birbirlerine sığınmışlardır. Ancak Igarashi’nin Tsutsui’nin hayatına girmesiyle birlikte Tsutsui için olduğu kadar Ito için de değişim başlar. Arkadaşının aşkı öğrenmesinden, kendini ileriye doğru taşımasından etkilenen, ondan güç alan Ito’da değişmeye başlar ve karşısına da Ayado Sumie çıkar.

Tsutsui, Igarashi ve Ito son sınıf öğrencileridir; Ayado ise ikinci sınıfa giden ve aslında Tsutsui ve Ito gibi bir otaku olduğu için arkadaş çevresi tarafından dışlanan bir karakterdir. Seri ilerledikçe Igarashi-Tsutsui aşkının gelişimi kadar Ito-Ayado ikilisi arasında gerçekleşen yakınlaşma ve aşk serüveni de dikkat çeker.

3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?


Seri için önemli yere sahip diğer karakterler

Seri için önemli yere sahip diğer karakterler ise Takanashi ve Ishino’dur. Ishino, Tsutsui’nin sınıf arkadaşı ve aşk ilişkilerinde yanlış erkek seçme uzmanı olan bir kişidir. Aslında en belirgin arzusu, onu olduğu gibi kabul edecek ve sevecek birini bulmaktır. Bu sebeple sürekli bir arayış içindedir ve kolay kandırılabilir bir yanı vardır. Takanashi ise Igarashi’den hoşlanan ve bu sebeple Tsutsui’ye düşman olan biri olarak karşımıza çıkar. Yakışıklı ve kendinden emin biridir. Hayattaki motivasyonu ise annesine ve kız kardeşine rahat bir hayat sağlayabilecek kadar zengin olmaktır.

3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?

Ana karakterlerin dışında bahsedebileceğimiz önemli karakterler; Takanashi’nin kız kardeşi Anzu, Tsutsui’nin erkek kardeşi Kaoru ve yine Tsutsui’nin annesidir. İlkokul öğrencisi olan Anzu ve Kaoru arasında da bir ilişki vardır ve onlarda kensilerine göre, kendi yaşlarına göre bir aşk yaşamaktadırlar. Son olarak ise kısaca Ezomichi’den bahsedilmesi gerekir. Ezomichi, Tsutsui’nin favori animesinin ana karakteridir ancak bir anime karakteri olmasının dışında ayrıca Tsutsui’nin hayali arkadaşı ve en önemli sorunlarını tartıştığı kişidir. Bir derdi olduğunda, bunaldığında Tsutsui’nin fikir aldığı akıl hocasıdır.

Hikayenin işleniş tarzına baktığımız zaman oldukça sade bir yapı ile karşılaşırız. Pastoral tonların hakimiyetini hissettirdiği bir görsellik, gerçek hayata yaklaşan tasarımları ile sade bir mizansen, genellikle abartısız, minimalist ve hatta yerine göre tepkisiz oyunlar sergileyen karakterler, çoğunlukla durağan ilerleyen ve çelişkiler üzerine kurulu bir akış. Bu anime serisinde karşılaştığımız ana karakterler kesinlikle mükemel olarak yaratılmamış kusurlu tipler. Birçok zaafları var tıpkı gerçek hayatta hepimizin olduğu gibi. Birçok anime serisinde görmeye alışık olduğumuz “liseli” ama bu yaşında her şeye muktedir karakterler bu seride karşımıza çıkmıyor. Onlar bize tüm kusurları ile birlikte sunuluyor.

3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?

Peki bu karakterler etrafında şekillenen bu hikaye bize ne anlatıyor?

Hikaye, lise son sınıfta yer alan bir grup öğrencinin aşkı ve cinselliği keşfederken aynı zamanda arkadaşlığı, toplumun içine dahil olmayı ve çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecini anlatıyor. Bireysel olarak zayıflıkları, eksiklikleri bulunan karakterlerimiz, bu eksikliklerini bir grubun parçası olarak gideriyorlar. Zayıflıklarından, arkadaşlarından güç alarak uzaklaşıyorlar. İçlerinden biri düştüğünde ya da tökezlediğinde diğerleri onun elinden tutuyorlar.

Lise son sınıf olan karakterlerimiz hem aşkı ve karşı cinsi daha yakından tanırken hem de lise biterken bundan sonra ne yapacaklarına, kariyerlerini ve hayatlarını nasıl devam ettireceklerine karar vermeye çalışıyorlar. Kısacası tam bir kırılma noktasında bulundukları ve önlerini göremedikleri bir anda aşktan ve arkadaşlıktan güç alarak hayallerine tutunuyorlar ve ilerliyorlar.

3D Kanojo: Real Girl | 6 Ay Sevmeye Yeter mi?

Yani özetle “3D Kanojo: Real Girl” animesi bireyselleşmekten çok aile, arkadaşlık ve toplumu ön plana çıkarıyor. Yalnızken zayıf olan karakterlerimiz aşk ve arkadaşlık ilişkileri ile birlikte bir topluluğa dahil olarak gelişip güçleniyorlar. Bireysellikten uzaklaşmaya başladıkça da kazanıyorlar. Bu anime serisi kesinlikle toplumu, bir topluluğa dahil olmayı bireyselleşmenin ve yalnızlığa yönelmenin önüne koyuyor. Yalnız bireyi güçsüz, topluluğu ise güçlü olarak benimsiyor.

Peki ama 6 aylık bir ilişki bir insanı ne kadar değiştirebilir? Eğer öğrenmek istiyorsanız bu seriye bir göz atın derim. Abartısız, gerçeğe yakın ve basit bir hikaye. Anlatımıda içeriği kadar basit, izleyeni yormadan ilerleyen bir akış. Bakın bakalım gerçek aşk bir insanı ne kadar değiştirir ya da değiştirir mi?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz