24 Saatin Yeterli Olmadığı Bir Yer: SHİNJUKU #1

0
57

24 Saatin Yeterli Olmadığı Bir Yer: SHİNJUKU #1

Shinjuku, Megakent Tokyo’nun geniş eğlence, iş ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu 23 özel semtinden biri ve yönetim merkezidir.

Shinjuku’nun kalbi olan Shinjuku istasyonu dünyanın en kalabalık tren yolu istasyonudur.  Shinjuku istasyonundan her gün iki milyondan fazla yolcu geçer. Etrafı idari merkezler, alışveriş alanları ile dolu olan Shinjuku Japonya’nın doğal güzelliklerini ziyaretçilerle buluşturan ünlü parklara da sahiptir. Tokyo’nun en geniş doğa parkı olan Shinjuku Gyoen Japonya’nın mevsimsel doğa harikalarının en güzel izlenebildiği yerlerden biridir. Shinjuku’ya yolunuz ilkbaharda düşerse birbirinden güzel kiraz çiçekleri manzaralarını Sonbaharda ise ağaçların renk dönüşümlerini burada seyredebilirsiniz.

24 Saatin Yeterli Olmadığı Bir Yer: SHİNJUKU #1
Edo döneminde (1603-1867) toprak ağalarının elinde tuttuğu Shinjuku Gyoen daha sonradan Tokyo mülkü haline gelmiştir. Bir süre sonra Botanik bahçesine dönüştürülerek mülk hakkı imparatorluk ailesine aktarılmıştır. İkinci dünya savaşında tamamen yıkılan park daha sonradan yeniden inşa edilerek halkın kullanımına sunulmuştur.

Shinjuku bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ile gece hayatının da ritmini elinde tutmaktadır. Özellikle Kabukicho ve Golden Gai bölgeleriyle oldukça ünlü olan Shinjuku’nun gece hayatının kalbi  Kabukicho’da atmaktadır. Golden Gai ise Kabukicho’nun sınırları içinde küçük geleneksel mekanlarla dolu yaklaşık 200 tane barı ve yiyecek mekanını barındırmaktadır.

24 Saatin Yeterli Olmadığı Bir Yer: SHİNJUKU #1
Bölgenin bir diğer ünlü mahallesi ise Shin-okubo Koreatowndur. Shin-okubo geniş bir alana yayılmış Kore restoranları ve K-pop müzik dükkanlarıyla hem genç yerli halkı hem de binlerce turisti kendine çekmeyi başarmıştır. Restoran bölgesi olarak faaliyet gösteren Omoide Yokocho da ise ramen, soba, sushi, yakitori gibi geleneksel yiyecekleri bulabilirsiniz.

 *Bu yazı Japon Sinema Dergisinin 6. sayısında yayınlanmıştır. Dergideki diğer yazıları okumak için tıklayınız.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz