22 Şubat’ta Ankara’da Geleneksel Japon Müziği Konseri

0
49

22 Şubat'ta Ankara'da Geleneksel Japon Müziği Konseri

Hacettepe Üniversitesi Uzakdoğu Dilleri ve Kültürleri Topluluğu 22 Şubat Pazartesi Geleneksel Japon Müziği Konseri etkinliği düzenleyecek. Etkinlikte Japon koto sanatçısı Atsuko Suetomi’ye Japon Müziği Topluluğu eşlik edecektir. Etkinlik ücretsiz olup herkese açık olarak düzenlenecek.

Etkinlik Programı:
Geleneksel Japon Müziği Konseri
Koto Sanatçısı Atsuko Suetomi ve Japon Müziği Topluluğu
Tarih: 22 Şubat 2016
Saat:
14.00
Yer: Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü K Salonu

Koto sanatçısı Atsuko Suetomi hakkında bilgi verecek olursak:

Musashino Üniversitesi, Takasaki Güzel Sanatlar Ünversitesinde Japon kültür ve Japon müziği okudu. İkuta klasik Koto çalmayı öğrendikten sonra modern Koto müziği aleminde büyük usta sayılan Tadao SAWAI ve Kazue SAWAI’in öğrencisi oldu. Japonya ve diğer ülkelerde konserler veriyor. Japonya’da cıkan Albümleri “Torino yoni” (Kuş gibi), “Ege no kaze ni hukarete” (Ege esintisi)dir.

2000 yılında Dünya Kupasına Kore Kültür Bakanı tarafından konser vermek üzere davet edildi. 2000-2002 yılında Amerika’da konser turu yaptı. 2002 Hawai’de Japonca Radyo organizasyonu ile Noel konseri verdi.

2003 Peru’da Japonya Büyükelçiliği organizasyonu olan konsere konuk sanatçısı olarak katıldı. 2005 Endonezya ve Singapur’da konserler verdi. Bali Intercontinental Hotel’in ricası ile Sumatora Tsunami mağdurlar için hayır konserini verdi.

2005 Türkiye’de Japonya Büyükelçiliği, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Ürgüp Belediyesi, Üsküdar Belediyesi ve Mersin Türk Japon Dostluk Derneği gibi yerlerde konserler verdi. 2007- 2009 yılları arasında İstanbul’da yaşadı.

Bu süre içinde Türk Telekom, Kadir Has Üniversitesi, Japonya Büyükelçiliği organizasyonuyla Ankara Hilton Hoteli, İzmir Baptist Kilisesi, İzmir JICA Alumni (Şimdiki JİKAD) gibi yerlerde konserler verdi. 2010 yılında İzmir’de yaşamaya başladı.

2010 Türkiye’de Japon Yılı etkinlikleri çerçevesinde Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Konseri, Buca Belediyesi, Muğla Belediyesi ve İstanbul Sabancı Müzesi’nin davetiyle katıldığı konserlerde DEÜ hocası Serpil Sormaz ile sanatını icra etti. Flüt sanatçısı Şefika Kutluer’in Ankara’da düzenlediği Uluslararası Flüt Festivaline davet edildi. Şefika Kutluer, Burhan Oçal ve Çağatay Akyol ile sahne aldı. 2011 Nisan’ın da İzmir Büyükşehir Belediyesi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve JİKAD’in ortak organizasyonu ile “‘Japon Güzelliği ve Ustalığı” adlı konserini verdi. Mayıs’ta ise Ankara’da Türk Japon Vakfı tarafından Japon depremzedeler yararına Şefika Kutluer ile birlikte konser verdi. TRT’de Demir Demirkan’ın programı “Bizce” ye katıldı.

22 Şubat'ta Ankara'da Geleneksel Japon Müziği Konseri

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz