2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri

0
69

2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri

HİKARİ (RADIANCE) -Naomi Kawase

Görme engelliler için film yazarlığı yapan Misako’nun günün birinde görme yetisini yavaş yavaş kaybeden eski bir fotoğrafçının yolları kesişmesinin hikâyesi. Sağlık kontrolünde yakın zamanda göremeyeceğini öğrenen Nakamori’nin fotoğraflarını keşfeden Misako, onun peşine düşer. Ve birlikte görünmeyen dünyanın parlak evrenine doğru yola çıkarlar.

2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri

SABAIBARU FAMIRI (SURVIVAL FAMILY) -Shinobu Yaguchi

Modern toplumun teknolojiye bağımlılığını Suzuki ailesinin başına gelenler üzerinden hiciv tadında sunan bir film sizleri bekliyor. Dünya genelinde yaşaman bir arıza sebebiyle elektrikler kesilir ve dünya da elektriğe bağımlı olan her şey devre dışı kalır. Hikâyemiz geçtiği Tokyo’da yaşayan Suzuki ailesinin başına gelmeyen kalmayınca karar verir.

2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri

HIDAMARI GA KIKOERU (I HEAR THE SUNSPOT) – Daisuke Kamijô

Ortaokul öğrencisi Kohei, ani bir sensorinöral işitme kaybı geçirir ve o günden itibaren başkalarıyla iletişim kurmakta güçlük çeker. Yanlış anlaşılacağını düşündüğü için insanlarla temas kurmaktan çekinen Kohei zamanla yalnızlaşır. Üniversiteye giderken Taichi ile tanışır ve zamanla ikilinin arasında sıcak bağlar oluşmaya başlar.

2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri

KIRIN NO SHITA NO KIOKU (THE LAST RECIPE) –Yôjirô Takita

Bir zamanlar yaptığı yemeklerle adından söz ettiren ünlü şef Mitsuru, zaman içerisinde pişirme tutkusunu yitirmiştir. Uzun zamandır yemek yapmayan Mitsuru, birgün geri çeviremeyeceği bir sipariş alır. Ama bu siparişi yapmak için şef Yamagata’nın özel pişirilmiş çanağının tarifine ihtiyacı vardır. Mitsuru, lezzete uzanan yolda Mançurya’ya doğru yola çıkacaktır.

2017 Yılında Dikkat Çeken Japon Filmleri

OJIICHAN, SHINJYATTATTE (GOODBYE, GRANDPA!) –Yukihiro Morigaki

Dedesinin öldüğünü öğrenen Yoshiko, tören için aile taziye evine gelir ve burada aile üyelerinin çirkin duyguları arasında içinde bulunduğu bağları sorgulamaya başlar. Yoshiko hayatın anlamını ve dünyadan göçen dedesinin ruhunun huzura erdirmek için Ganj yolculuğu üzerine düşünmeye başlar.

*Bu yazı YATTAA* dergisinin 22.sayısında yayınlanmıştır.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz