2016 Yaz Sezonu Animeleri Genel Kritiği

1
58

2016 Yaz Sezonu Animeleri Genel Kritiği

Yaz bitti; yaz sezonu animeleri de adeta sonbaharda dökülen yapraklar gibi tekeer teker ayrılıyor aramızdan. (Üf üf üf ne edebiyat yaptım girizgahta aman da amaaaan!)

Bahar sezonundaki animeler o kadar iyiydi ki, bu da ister istemez yaz sezonunda yayımlanacak olanlar üzerinde daha büyük beklentiler oluşmasına neden oldu. Bahar sezonundaki Boku no Hero Academia, Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu, Kiznaiver, Joker Game, Sakamoto, Kabaneri derken tünelin ucunda ışığı gördük resmen. “Bu yaz da Berserk geliyor! D.Gray-man geliyor! Bahar böyleyse yazın uçarız biz uçarız!” dedik. Uçamadık ama havada iki parende atıp -çok afedersiniz- arkamız üstü yere indik.

2016 Yaz Sezonu Animeleri Genel Kritiği

Yıllardır Berserk’in anime uyarlamasını bekleyen, bu uğurda saçları beyazlayanlar çok büyük hayal kırıklığına uğradı. Teee 2015’te yayımlanan fragmanından belliydi böyle bir iş çıkacağı ancak 3D animasyonlu Berserk’e izleyici bir türlü ısınamadı, kurgu her ne kadar o kadar da kötü bir biçimde kotarılmış olmasa da -yazar burada fena değildi demek istiyor ancak tepkilerden çekindiği için lafı dolandırıyor- Berserk, yıllar süren bekleyişin ardından o bomba gibi geri dönüşü gerçekleştiremedi.

Aynı olay D.Gray-man Hallow için de geçerli. Animasyonu ve karakter tasarımları konusunda Berserk kadar tepki çekmemesine karşın hikayenin toparlanma şekli yıllardır merakla yeni uyarlamanın geleceği anı bekleyen D.Gray-man hayranlarını genel olarak büyük bir düş kırıklığına uğrattı.

2016 Yaz Sezonu Animeleri Genel Kritiği

E, hep mi kötü? Tabii ki hayır! Bahar sezonunun anime severlere yaptığını ben size yapmadım. Önce umutlarınızı yüceltip sonradan sizi uçurumdan düşürmedim. (Vay vay vay! Yağmurlu bir gün, ondan böyle şiirsel şiirsel konuşuyorum herhalde) Kötü eleştiriler bittiyse şimdi yüceltme faslına geçelim.

Berserk ve D.Gray-man Hallow’dan sonra en çok merak edilen anime Mob Psycho 100’idi. One Punch Man’in yaratıcısı ONE’ın wecomic’inden uyarlanan anime OPM severlerin açlığını bir nebze de olsa gidermeye yetti. Ben şahsen çok beğendim Mob Psycho 100’ü. Hikayeyi ONE’ın kargacık burgacık çizimlerinden okumaya çalışmaktan gözlerim kanıyordu yıllardır. Animesi geldi de rahat ettik. Renklendirmeler konusunda özellikle on numara beş yıldızdı Mob Psycho 100.

2016 Yaz Sezonu Animeleri Genel Kritiği

Benim en çok beklediğim animelerden biri de Orange’dı. Live action’ı genel Japon live action’larının oldukça üzerinde olan bu dram-okul hayatı türündeki manganın anime uyarlaması da oldukça başarılıydı.

2016 Yaz Sezonu Animeleri Genel Kritiği

Sezonun en büyük sürprizi ise ReLIFE oldu. E, devir webcomic’lerin devri. 2013 yılından beri Earth Star Comics’te online olarak yayımlanan ReLIFE benim gibi “Yea, ben renkli manga sevmem yea!” diyenlere laflarını yedireli birkaç yıl olmuştu. Genellikle Kore manhwalarında rastladığımız bu renkli wecomic tarzından ReLIFE’ın animeye -hem de çok iyi bir şekilde- uyarlanmasıyla birlikte dünyanın dört bir tarafındaki anime severler de haberdar olmuş oldu. Crunchroll’un on üç bölümün tamamını Netflix edasıyla bir anda yüklediği ReLIFE’ı daha sezonun başında hüpletip “E, daha yok mu?” dedik. Darısı diğer webcomic’lerin başına diyelim.

2016 Yaz Sezonu Animeleri Genel Kritiği

Bu sezonun kazananı ise açık ara 91 Days oldu. Açılış müziğini Tokyo Ghoul ve Psycho-Pass’ten bildiğimiz TK’nın yaptığı anime benim gibi gelişini aylardır bekleyenleri zevkten dört köşe etti. Kurgusu, renklendirmeleri, karakter tasarımları ile 1920’li yılların Amerikası’ndaki İtalyan mafyalarının ilişkilerini ve bu olayların tam ortasında, ailesinin intikamını almak için gün sayan Angelo’nun hikayesini anlatan 91 Days oturup tekrar tekrar izlenecek nitelikte.

1 YORUM

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz