2015 En İyi Japon Filmleri

0
61

2015 en iyi Japon filmleri burada! Geçtiğimiz yıllarla karşılaştırıldığında biraz daha sönük geçmiş olsa da 2015 senesi 84 yeni filmle Japon Sineması için oldukça verimli geçti. Okuyucularımız için seçtiğimiz en iyi 10 film üzerinden bir değerlendirme yaptık, keyifli okumalar…

10. April Fools

2015 En İyi Japon Filmleri

Aşk, kimlik arayışı ve aile sorunları üzerine 7 farklı hikayeden oluşan April Fools, her ne kadar hikayesi alışılageldik ve hatta tahmin edilebilir bile olsa, karakterleri açısından etkileyici ve cazip bir film haline geliyor. Yönetmenliğini Junichi Ishikawa’nın yaptığı film, 7 farklı kişi ve çiftin hikayesinin anlatıldığı fimde insanlardan korkan Ayumi Nitta (Erika Toda)’dan, Tori Matsuzaka’nın bir seks bağımlısını canlandırdığı Wataru Makino’ya ve dedektik rolündeki Masanobu Takashima’ya kadar çok farklı ve renkli karakterler filmi sevilebilir kılan noktalar.

9.Parasyte (Part 2)

2015 En İyi Japon Filmleri

Dünyaca ünlü Parasyte manga serilerinden uyarlanan ve 2 film olarak perdeye aktarılan Parasyte serisinin ikinci filmi birincisiyle karşılaştırıldığında oldukça tatmin edici bir film olmayı başarmış. Genelde karanlık ve derin karakterleri canlandırırken görmeye alışık olduğumuz ünlü oyuncu Shota Sometani, bu filminde de benzer bir karakteri canlandırıyor. Sometani manga serileriyle kendi oldukça geliştirdi ve bu filmde de şahane bir oyunculuk ortaya koyuyor. 1. Filmdeki bazı cevapsız soruları da yönetmen Takashi Yamazaki bu filmle bertaraf etmiş ve oyunculuklarla filmi iyi bir noktaya çıkartmayı başarmış.

8. Solomon’s Perjury(Part 2: Judgement)

2015 En İyi Japon Filmleri

İlk film Suspicion ümir verici bir filmdi ve part ikide de öğrenciyi kimin öldürdüğü belirsiz bırakılarak sürükleyicilik artırılmış. Lisedeki bir gizemi anlatan filmde Shunji’yi canlandıran Hiroya Shimizu part birde kabadayı bir karakter olarak karşımıza çıksa da bu filmde trajik bir karaktere dönüşüyor.

7. Biri Gal

2015 En İyi Japon Filmleri

Uçan Renkler olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz Biri Gal, gerçek bir olaydan esinlenilmiş gençlik üzerine bir dram-komedi filmi. Yönetmen Nobuhiro Doi sayesinde, beklentilerin üzerinde iyi bir film olarak karşımıza çıkan Biri Gal liseli bir kızın aile yaşantısını ve eğitim sorunlarını anlatıyor. Saçlarını sarıya boyayan ve sigara içen, bu asi ve uyumsuz halleri yüzünden de sık sık okul değiştiren lise ikinci sınıf öğrencisi Sayaka Kudo(Kasumi Arimura)’nın üniversiteye hazırlanma ve bu süreçte ailesinin baskısını izliyoruz. Arimura’nın, zor bir rol olmasına rağmen performansı takdire şayan.

6. Kakekomi

2015 En İyi Japon Filmleri

Mutsuz bir evlilikten uzaklaşmak için evinden kaçan Kakekomi, eğer iki yıl boyunca Tokei-ji tapınağına hizmet ederse istemediği kocasından boşanmasına kocasının razı olacağına inanıyor ve bu tapınağa yerleşiyor. Kakekomi’yi canlandıran usta oyuncu Hikari Mitsushima bu filmde tapınaktaki bir cariyeyi canlandırıyor ve burada yazar olmak isteyen Nobujiro(Yo Oizumi) ile tanışmasıyla olaylar gelişiyor. İlginç hikayesi ve başarılı yönetmen Masato Harada farkıyla güzel bir seyirlik ortaya çıkmış.

5. Being Good

2015 En İyi Japon Filmleri

Kengo Kara tarafından canlandırılan Tasuku Okano iyi bir ilkokul öğretmenidir fakat bir gün farkeder ki öğrencilerinden biri kötü muameleye maruz kalıyor. Başta umursamasa da ona yardımcı olmaya başlıyor. Masami(Machiko Ono) ise kötü bir ailede yetişmiş bir anne ve kendi çocuğuna da kötü davranıyor, kendini de diğer ebeveynlerin de öyle davrandığına inandırmış durumda. İzlemesi zor ve rahatsız edici bir film olsa da her güzel şeyin zor ortaya çıkması gibi bu film de izledikten sonra iyiki izledim diyeceğiniz bir film. Başrollerin performansı da bu dram filminde gerçek anlamda göz dolduruyor.

4. Umimachi Diary

2015 En İyi Japon Filmleri

Akimi Yoshida’nın mangasından uyarlanan ‘’Bizim Küçük Kız Kardeşimiz’’ 4 kız kardeşin dramatik hikayesini anlatıyor. Aynı babadan olan büyük üç kız kardeş 15 yıldır babalarını görmemektedirler ve bir gün onun ölüm haberini alırlar. Bunun üzerine cenazeye gittiklerinde 13 yaşındaki küçük kız kardeşleriyle tanışırlar. Babalarının ölümünden sonra bu yeni kardeşe bakacak kimse kalmadığından büyük kardeşleri küçüklerini de yanlarına alırlar. Ünlü yönetmen Hirokazu Koreeda’dan muhteşem bir yönetim, ilginç ve dramatik aile dramı hikayesi ve Haruka Ayase, Kaho, Suzu Hirose ve Masami Nagasawa’nın başarılı oyunculuklarıyla görülmesi gereken bir film.

3. Litchi Hikari Club

2015 En İyi Japon Filmleri

9 genç oğlanın Hikari Club adıyla kurdukları kulüpleri ve en iyi yapay zekayı yaratmaya çalışmalarının anlatıldığı film başka bir manga uyarlaması. Usamaru Furuya’nın mangasından aynı isimle uyarlanan filmi Eisuke Naito yönetiyor. Kulübün başındaki Zera(Yuki Furukawa)’nın çarpık fikirlerinin kulübün diğer üyelerini etkilemesiyle kulübün asıl kurucusu Tamiya(Shuhei Nomura) arasında çıkan çatışmada kulübün diğer üyelerinin tutumları filmi farklı bir konuma sokuyor ve ortaya yılın bizce en iyi filmlerinden biri çıkıyor.

2. Gassoh

2015 En İyi Japon Filmleri

Japan Cartoonists Association Awards’da mükemmellik ödülü alan manga Gasso’dan uyarlanan film 1868’de Shogitai’ye katılan ve Tokugawa’nın yanında Meiji yönetimine karşı çıkan 3 genç adamın diktatörlüğe karşı savaşını anlatıyor. Kiwamu Akitsu (Yuya Yagira), Masanosuke Yoshimori (Koji Seto), Teijiro Fukuhara (Amane Okayama)’nın yaşlarına rağmen şahane oyunculukları, kahramanlık ve siyaset içeren hikayesi filmi öncelikli izlenecekler listesine sokmaya yetiyor.

1. La La La at Rock Bottom

2015 En İyi Japon Filmleri

Yer Osaka Meydanı. Bir grup meydanda rock müzik yapmaktadır ve kalabalıktan biri koşarak sahneye atlar, mikrofonu alır ve şarkı söylemeye başlar. Başta ne olduğunu kimse anlayamasa da adamın sesi o kadar iyidir ki dinleyiciler bir anda kitlenir. Daha sonra grubun menajeri Kasumi(Fumi Nikaido) genç adamın hafızasını kaybettiğini öğrenir fakat yeteneğinden de etkilenmiştir. Ona Pochi Man(Subaru Shibutani) ismini verir fakat genç adamın hafızası yerine gelmeye başladıkça ortaya büyük bir problem çıkar. Filmi iyi kılan en önemli nokta hikayenin işleniş biçimi, bu yüzden yönetmen Nobuhiro Yamashita büyük bir övgüyü hakediyor.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz