1 Litre of Tears Dizisi

0
78
1 Litre of Tears Dizisi

1 Litre of Tears dizisini izlemiş birçok kişiden duyacağınız şey “adının hakkını veren bir dizi”dir. Ben de klişelere sığınarak aynı yorumu yapmak istiyor, hatta arttırıyorum; bu diziyi izlerken 1 litre gözyaşı akıtmayacak tek bir kişi bile yoktur!

Bu işin şakası tabii. Yönetmenler “hadi ağlayalım,ağlatalım” diyerek bulmamış bu adı. Hatta buradaki amaç “hadi bir dram serisi yazalım!”dan da daha farklı. Nedir ichi rittoru no namida’yı böylesine trajik kılan?

Dizi adı: Ichi rittoru no namida (1 Litre of Tears / 1 Litre Gözyaşı)

Yapım Yılı: Ekim 2005

Bölüm sayısı: 11

Tür : Dram

1 Litre of Tears Dizisi

1 Litre of Tears dizisinin konusu: Henüz 15 yaşında olan Aya Ikeuchi (Erika Sawajiri) tüm yaşıtları gibi lise sınavına girmeye hazırlanıyordur. Sınav günü otobüste uyuyakaldığı için bambaşka bir durakta gözünü açar. Olabildiğince çabuk okula yetişmeye çalışırken, okulundaki sessiz ve garip bir çocuk olan Asou Haruto (Ryo Nishikido) ile yolları kesişir. Sınava girmekten çoktan vazgeçmiş olan Haruto, Aya’nın sınava yetişmesine yardım edince ister istemez yardım edince kendini okulda,haliyle girmekten vazgeçtiği sınavın ortasında bulur. Böylece bu iki ortaokul öğrencisinin lise hayatları başlamış olur.

Ancak bu Aya için sıradan bir liseli genç kızın hayatı olmayacaktır. Ailesinin yakınıp durduğu Aya’nın sakarlığı, aslında ciddi bir hastalığın başlangıcıdır.

Peki Aya gerçekte kimdir? Aya Kitou, 19 Temmuz 1962’de Aichi’de dünyaya gelmiş bir kız çocuğudur. Belki ona günlük yazarı dememiz daha doğru olur; çünkü bu hastalığa yakalandıktan sonra günlük tutmaya başlamış ve en derin hislerini, korkularını bu günlükte yazmıştır.

Korkutucu olan ölüm değil, vazgeçmek.

Yukarıda da bahsettiğim üzere; bu hikâye bir grup senaristin buluşup yazdığı bir senaryodan çok daha fazlası; bu hikâye gerçekte de yaşamış, hayatının baharında ölümcül bir hastalığa yakalanan Aya Kitou’nun günlüğü, yaşamı.

Diziyi  izlerken, Aya’nın günlüğünü okuyoruz bir bakıma. Her sayfasıysa bize yaşamın ne kadar kıymetli olduğunu öğütler nitelikte.

Sanırım seriyi böylesine trajik yapan gerçekten yaşanmış bir hikâye olması.

1 Litre of Tears Dizisi

1 Litre Gözyaşı Türkiye Uyarlaması

Birçok Asya uyarlaması senaryo gibi bu senaryo da Türk yapımcılarının gözünden kaçmamış elbette. Birebir çeviri ismiyle birlikte 2018 yılında Kanal D ekranlarında yerini almış. Dizinin, bana göre, başarısız bir uyarlama olmasının ardında ise birkaç sebep var: Bunlardan biri, tabii ki senaryoya bağlı kalınmamış olması. Ichi rittoru no nami da’da izlediğimiz şey henüz 15 yaşında bu trajik kaderle yüzleşen Aya’nın hayatıyken, Türk versiyonunda erişkinliğe adım atmış Cihan’ın hayatını görüyoruz. Benim için ise “sadece yaş farklı uyarlanmış”tan öte bir problem; çünkü Aya’nın yaşının getirdiği sorumlulukları, düşünceleri, tüm o ruhu kaldırıp çöpe atmış oluyoruz. Elbette ki tek sorun bu değil. Karakterler ve kişilikler birebir uyarlanmış olsa da, dizi sonunda Türk dizisi klişelerinin gazabına uğramaktan kurtulamamış. Bir tarafta tofu dükkanında canla başla çalışan mutlu bir aile tablosu, öbür tarafta holding sahibi karakterler…

Dizinin uyarlama olduğunu bilmeyenler için güzel bir alternatif olsa da, orjinalini izlemiş kişiler için başarısız sayılabilecek bir uyarlama.

Bitirmeden…

Fazla spoiler vermeden yazıyı sonlandırmak, ama ondan önce son bir şey daha eklemek isterim. Dizinin bitiş jeneriği girdiğinde sonraki bölüm butonuna tıklamadan önce bekleyin; şarkıyı dinleyin, hissedin. Ve en önemlisi, sonunda ekranda kayıp giden Aya’nın, gerçek Aya Kitou’nun fotoğraflarına, ve günlüğünde yazdığı o kelimelere dikkatlice bakın. İşte o zaman onu gerçekten anlamış, hissetmiş oluruz.

İyi seyirler…     

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz
Adınızı buraya giriniz